| DakotaRoyse a întrebat:

Sunt femeile mai puternice decât bărbaţii? Psihologic vorbind. Pot ele să îndure mai multe necazuri în viaţă şi să iasă neşifonate? De ce? Şi de ce ar fi nevoie ca femeile să fie mai puternice din acest punct de vedere, într-o relaţie?

61 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sunt pline de emfaza.

| pwp a răspuns:

Sunt inteligente.

| Inferno a răspuns:

Da, de exemplu un barbat nu ar putea suporta durerea de a naste, nu o spun eu.

| DDoctorita a răspuns:

Se zice ca barbatul e capul, dar femeia e gatul laughing
Concluzie? Capul fara gat e NIMIC si in plus capul se invarte dupa cum gatul spune! laughing

| Xtal a răspuns:

Mi'e cel putin mi'se pare stupid.

| zone3 a răspuns:

Da! Sunt mai puternice psihologic vorbind. Rezistam mult mai bine si la durere si la tragedii. Ne dezvoltam cu 5 ani inaintea baietilor. Gandim si altfel, suntem si mai mature.

| RAY a răspuns:

Milioanele de ani petrecute in pestera tiau pus amprementa asupra noastra, in pestera femeile au indurat multe printre care nasterea unui copil si cresterea lui, aud si foarte bine si percep culorile mai bine si sunt mai inteligente, comunicative, femeile trec mai rapid peste o despartire, noi barbati nu, asta pentru ca am evoluat diferit noi si ele

| Inferno a răspuns (pentru DDoctorita):

Mai corect era: Barbatul este capul, femeia palaria.

| IMC90 a răspuns (pentru zone3):

5 ani? ai ramas repetenta inseamna rolling on the floor

| zone3 a răspuns (pentru IMC90):

Mama e profa de biowinking. Nu vorbi daca nu stiwinking Noi avem pe la 9-10 ani unele care voi nu le aveti decat pe la 14-15winking

| epurel a răspuns:

Şi uite aşa începem să ne certăm, e adevărat că fetele se dezvoltă înaintea noastră, dar asta nu le face mai inteligente sau mature. Nu suntem toţi la fel, psihicul nu ţine de sex, ţine de cum gândeşti, cum eşti. Mi se pare stupid să afirm că femeile sunt mai inteligenţi ca băbaţii sau invers, pentru că nu e nici o regulă.(vezi mai sus de mine, tipele sunt nişte retarde incapabile să argumenteze ceva)

| zone3 a răspuns (pentru epurel):

Nu mai inteligente. Doar ca da, ne dezvoltam mai repede.

| DakotaRoyse explică:

Ok, ok, ok. Stop. N-aţi prea înţeles ce am vrut să întreb laughing Nu e vorba de durere, pentru că pe lumea asta sunt femei care au născut "uşor" şi altele au trecut prin chinuri, deci nu luaţi chestia asta ca factor de comparaţie.
Dar de exemplu într-o relaţie, în societatea, mă rog, femeile învaţă să suporte mai bine comentariile, cererile altora, pot să îşi calce mai uşor pe orgoliu pentru a face pe plac altora, pot să, ştiu eu, sufere în tăcere chiar fără să nu ştie nimeni? Şi dacă asta se aplică majorităţii femeilor, de ce s-a ajuns la asta? (Eu personal nu voi la în considerare acel factor de dezvoltare, degeaba fetele se dezvoltă mai repede, deoarece personalitatea omului e finisată abia dupa vârsta de 18-19-20 de ani).

| IMC90 a răspuns:

@zone 3:
Te-as intelege, cu cratima. Fara, fac ceva eforturi
In alta ordine de ideei, e vorba de 1 an jumate (sau doi) deoarece pubertatea incepe mai devreme la fete, dar pana la 21 de ani nu mai exista nici o diferenta, intrucat ambele sexe au terminat sa se dezvolte pana la varsta aceea.

| DakotaRoyse explică (pentru Inferno):

De ce consideri femeia fiind pălăria? Ce înseamnă "pălărie" în acest context? thinking N-am mai auzit vorba asta până acum laughing

| Inferno a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Palaria,o scoti, o pui cand ai chef.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu-l asculta pe Inferno c-a dat-on bara la aceasta ultima afirmatie.
Mai degraba mergea expresia folosita de catre ZzZuUu.
Numai bine.

| DakotaRoyse explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Până la urmă e părerea lui. Dacă el asta consideră despre femei, foarte bine, are tot dreptul laughing

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Nu m-am putut abtine caci am simtit oarecum o urma de misoginism in raspunsul sau.Bine e parerea lui si stii ce? lasa-le la o parte pe celelalte femei dar cum oare poti sa nu ai nici o urma de respect pentru propria-ti creatoare/mama?raised eyebrows
Mi se pare absurd, e ca si cum te-ai jigni pe tine insuti.

| MagicSmile7 a răspuns:

Femeia este mult mai sensibila decat barbatul, ea ii este superioara barbatului (in linii generale) atunci cand merge vorba de empatie, instinct, comunicare. Barbatul la randul sau detine suprematia in domeniul informational. Multe spune si citatul :"In spatele unui barbat puternic, sta o femeie puternica".
Si ca sa raspund la ultima intrebare, barbatul si femeia sunt ca doi poli opusi ce au proprietatea de a se atrage reciproc, prin urmare femeia si barbatul cu ajutorul caracterelor distinctive se completeaza.
Apropo, mi-a placut discursul lui Allan Pease despre barbati si femei, poti sa vizionezi video-ul.
Si Victor Hugo are idei interesante cu privire la acest subiect.

| DakotaRoyse explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Depinde de experienţele pe care le-a avut (mai mult sau mai puţin eşuate) în viaţă cu partenerele, dar cu mama nu este o parteneră, nu o ia în considerare, uită cum a fost adus pe lume. Dar asta nu contează, n-are legătură cu întrebarea mea ^^

| Delicacy a răspuns:

Aici nu este vorba de gen, nu există vreo statistică sau vreo regulă care să confirme că femeile ar fi mai puternice decât bărbaţii sau invers, ci totul depinde de personalitatea fiecăruia. Unii bărbaţi pot fi mai puternici, alţii nu...la fel cum şi unele femei pot fi mai puternice, iar altele nu.

| 3xfemeie a răspuns (pentru Inferno):

Si daca asta e un mit? Teoretic asa este, dar practic nu a dovedit-o nimeni.
tongue

| MagicSmile7 a răspuns (pentru Inferno):

Ca veni vorba de palarie. De aia barbatii se plang mereu ca e criza?hee hee

| Inferno a răspuns (pentru 3xfemeie):

Un mit psihologic.

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu degeaba se spunea in antichitate ca femeile nu au suflet.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Stiu ca n-a avut prea mare legatura cu intrebarea, nu a fost decat o mica observatie.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Inferno):

Interesant, ce-ti pasa tie ce considerau acei oameni?
Nu-ti pasa deloc, si mai ales nu deoarece aici se vorbeste
de "suflet", ceva in care nici unu dintre noi nu credem.
Atata tot ca ai tu o mica obsesie a ta de a stii ca ai fost
ultimul ce a incheiat o discutie in care (se pare) ai fost si tu
varat.
O intrebare mai pe nesimtite asa:
ce zodie esti, leu ori fecioara?

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

"Toate femeile sunt curve, in afara de mama si sora mea. Totusi, sunt si ele femei." Napoleon

| Inferno a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Eu nu cred in prostiile acestea, dar asa sunt taur.