| RamcolL a întrebat:

Sunt huliganii niste oameni cu probleme psihice?
Au de-a face cu civilizatia?

13 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

E o chestie foarte ciudata. Daca ai timp si esti interesat de subiect, cauta pe books.google.ro "Understanding Football Hooliganism"
Se poate citi online

| Zenithf a răspuns:

Sa spui ca huliganii au probleme psihice ar fi o jignire pentru oamenii care s-au nascut cu asemenea probleme, si pentru oamenii care se ingrijesc de ei ca sa ii integreze in societate. Sunt oameni care au asemenea probleme, dar au ajuns ceva prin efort propriu si colectiv.
Huliganii sunt oameni egoisti, fara respect, consideratie, mai pe scurt, fara cei 7 ani de acasa.

| Dreamer a răspuns:

Psihologic cred ca au fost foarte chinuiti cand au fost mici sau tinuti in casa prea mult.

| ๔єภเร1923๔єภเร a răspuns:

Măi... cum să-ți zic eu ție. În mare parte suporterii de fotbal sunt considerați huligani, pentru manifestările lor. Unii nu sunt huligani, dar alți da. Iar în legătură cu problemele psihice, da au. Cum să te bați mă pentru un amărât de rezultat la fotbal? Normal că au de-a face cu civilizația că nu se bat singuri. Fundă dacă te-am ajutat.

| eliaclodia a răspuns:

Nimic nu te poate distruge daca nu vrei. Oricat s-ar lasa devastata civilizatia, de catre "pradatori perversi" cu ochii pe increderea si nestiinta de copii, ca sa-i tortureze in fel si chip, exista sansa ca ei sa nu se lase distrusi.Dar nu stiu daca lor li-se zice huligani, celor care se lasa distrusi sau li-se zice huligani celor care protesteaza si nu se lasa distrusi, de membrii civilizatiei, pseudo membrii? E dubioasa intrebarea. de obicei li-se spune ratati, cazaturi, celor ce renunta la ei insisi si se complac in ceva urat. Iar huligani celor care demasca tentative de cruzime distrugatoare, de manipulare, de minciuna care acopera ceva dubios.

| OOOLEOOO a răspuns:

Traiesc printre persoane considerate huligani sau drogalai, adeseori sunt asociat si eu cu ei.
Daca ajungi sa-i intelegi vei observa ca ca adevaratii ''huligani'' sunteti voi.
Am prieteni care au fost parasiti pe strada de familie la mai putin de 1 an, alti care au ajuns toxicomani de la 13 ani din cauza violentei primite.
Ii acuzati si ii trimiteti la psihiatri, psihiatri care stiu sa repete doar 2 cuvinte:
''se mai intampla trebuie sa mergi mai departe''

Cautati sa-i ajutati cand is maturi si stiu sa se descurce decat sa-i oferiti o mana de ajutor la varste fragede cand singura usa deschisa pentru ei este :moartea, violenta, furtul, drogul.

Daca este un principal vinovat acela este parintele.

http://youtu.be/pC4axUbCru4

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Asa este.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Nu.Sunt sanatosi psihici doar ca nu le place educatia.

| robijam a răspuns:

Majoritatea au caracteristici de sociopati deci au probleme psihice.

| UnOmModest a răspuns:

Salut! Omue, ''huliganii'' asa cum le spui tu.UNI sunt asa din cauza anturajului, pe care il au si l-au avut, SI IA STAI ASA!
Sa iti mai spun un lucru, asa cum spunea si OOOLEOOO care are PERFECTA DREPTATE, acesti oameni cand erau copii, sau in viata sau confruntat cu PROBLEME, sau confruntat cu URA, VIOLENTA, SARACIA. Nu au avut, CALDURA, IUBIREA, poate ca aceste persoane au trait langa niste animale care se numesc oameni. Poate ca nu ei au vrut sa fie asa cum spui tu, si anume ''huligani'', NU sigur nu au vrut ei, asa s-a intamplat.
Iti mai spun ceva, sa ti minte pentru toata viata ce iti spun, BANII NENOROCITI si LACOMIA, placerea de a avea mai mult, si pentru ce? Sunt oameni care au copii, si nu au cu ce sa ii hraneasca, nu au un acoperis de asupra capului, iar acesti oameni condusi si chinuiti ce cei care sunt la ''putere'', SUNT NEVOITI SA FURE, SA DEA IN CAP, desi ei nu vor sa faca toate astea, SI CU TOATE ACESTEA, UNI CA NOI II FAC HULIGANI SI DE CE? DE CE? II FAC HULIGANI, PENTRU CA VOR SA ISI HRANEASCA COPII, HMMM... DE CEEE?
Sau copii din Afganistan, care stau cu mitraliera in mana la o varsta fragesa, acestor copii li sa indus FRICA, URA, TORTUTA IN MINTE, AU FOST OBLIGATI, ACESTI COPII AU AVUT SUFLETUL INVADAT DE FEL SI FEL DE ANOMALII... SI NU, acesti copii nu sunt huligani, pentru ca nu ei au vrut sa fie asa, au fost manipulati la ca niste marionete, SI PENTRU CE? In lumea asta este numai ura, insusi omaenii aduc iadul pe pamant.
Sunt oameni care nu sunt intregrati in SOCIETATE, si sunt facuti huligani pentru ca nu sunt pe placul celorlati. Dar societatea nu se gandeste, ca poate acei oameni au trecut prin clipe de cosmar, sau poate au trait alaturi de persoane care, i-au invatat sa fure sa loveasca, DE CE NU SE GANDESTE SOCIETATEA, SA II AJUTE SA AIBE O VIATA BUNA, DE CE NU LE EXPLICA SOCIETATEA UNDE SI CU CE AU GRESIT.
Iti spun eu DE CE, pentru ca anumiti oameni se gandesc numai la ei, am spus ANUMITI, puteam sa spun oamenii si ma refeream la toti, insa am spus ANUMITI oameni, care pretuiesc suprerioritatea, care de fapt aceasta superioritate este... pur si simplu nu exista superioritatea.
De ce sa fi superior, pentru ca ai miliarde de bani, case si masini, NU NENE! NU MERGE ASA.
OAMENII SUNT EGALI, NOI SUNTEM EGALI, NUMAI CA NU ACCEPTAM ASTA, PREFERAM SA NE GANDIM DOAR LA NOI, NU SI LA CEI DIN JUR CARE AU NEVOIE DE TOT SPRIJINUL.
Ti-as putea explica zile in sir, de ce anumiti oameni numiti ''huligani'' sunt defavorizati de societate.
Dar sper ca ai inteles ce am vrut sa spun.
Si VOI, cei care spuneti ca Dumnezeu nu face ceva, pai ce vrei sa faca omule, NOI oamenii trebuie sa ne schimbam si sa schimbam lumea.
Dumnezeu ne ofera BUNATATEATA, INTELEGEREA BINELUI, ne ofera tot ce este FRUMOS, numai ca noi trebuie sa LUPTAM pentru BINE!
Se spune ca Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista! Dumnezeu ne da puterea de a lupta, si noi trebuie sa LUPTAM, SA LUPTAM PENTRU O LUME MAI BUNA!
Lumea este OARBA, trebuie sa isi recapete VEDEREA!
O zi buna!

| victor987 a răspuns:

Daca vrei sa vezi oameni cu probleme psihice grave uita te la oamenii care conduc lumea la bancheri la presedinti care si vand tara care declanseaza razboaie pentru petrol si altele oameni gen Obama, Merkel, Tony Blair si chiar si la noi astia s cei mai bolnavi oameni de pe Pamant, huliganii sunt needucati-de cei de mai sus- si se manifesta ca atare

| Nimixpecial a răspuns:

"Au crescut in jungla, cum altfel credeai c-o sa ajunga?"

| Zenithf a răspuns (pentru Nimixpecial):

Raspuns corect. laughing