| chuckmanson a întrebat:

Sunt singurul care a observat că cuvântul "religie" adună din ce în ce mai multă stigmă? Văd foarte mulți oameni, inclusiv oameni religioși(normali și fanatici) care folosesc cuvintele religie, religios, credință etc ca și cum ar fi prin definiție ceva negativ. Creaționiștii fac asta tot timpul spunând că ateismul/știința/teoria evoluției este o religie. Nu cred că sunt suficient de inteligenți să realizeze că asta le denigrează propria poziție religioasă. Și asta nu este numai în materie de religie. Oamenii par să definească orice cred ei că e dogmatic sau orice nu le place lor drept religie. Comunismul/socialismul/nazismul/feminismul/veganismul/x ideologie politică/x pseudoștiință este o religie. Am observat în multe discuții că dacă oamenii nu vor să dezbată o persoană cu o opinie diferită, spun că poziția lor este o religie, ca să nu mai trebuiască să dezbată. Multe religii încearcă să pretindă că nu sunt de fapt religii. Am auzit o grămadă de creștini spunând că creștinismul nu este o religie, dar o relație personală cu Iisus. La fel am auzit de mulți budiști și hinduși spunând că religia lor nu este o religie, dar o filozofie sau un mod de viață etc.
Ce părere aveți? A devenit cuvântul "religie" un termen peiorativ?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu neaparat, depinde cum o privesti. Religia nu trebuie' sa fie neaparat ceva legat de credinta si spiritualitate. Poftim, daca zic "Death metalul melodios e religia mea." sau "McDonald's e religia mea." pot fi niste formulari ok dpv logic si lingvistic. Bine, doar una dintre ele se aplica la mine intr-o oarecare masura, dar sa nu deviem. Multe cuvinte pot avea un sens peiorativ in functie de context, nimic mai mult, nimic mai putin.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca esti cam singurul.

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru un motiv care iti scapa, nu intelegi lumea asta

creationistii bat campii pentru ca ignora SERIOS toate dovezile CATEGORICE de care sunt pline muzee ca Antipa din Bucuresti sau Smithsonian din SUA cu fosile care dovedesc CATEGORIC, ca lumea asta e mai veche decat cei 6000mii de ani de care se agata ei

stiinta bate campii serios pentru ca se rahateste cu chestii de gen "fizica cuantica" care spune ca lumina e o unda daca e observata si o particula daca nu e observata, DECI... DE UNDE STIE LUMINA CA E OBSERVATA!?!?!?

iar apoi vin "realistii":

"universul a fost creeat martea trecuta"

"teoria" (evident) nu poate fi dovedita, daaaar, NICI NU POATE FI CONTRAZISA, pentru ca orice dovada ca nu a fost creat martea trecuta a fost de asemenea creata martea trecuta

care e concluzia... REALISTA: suntem inca prea mici ca sa intelegem cu adevarat lumea asta, asa ca ne dam cu presupusul din informatiile pe care le avem

| LittlePoppy a răspuns:

Cand "credinciosii" nu se respecta pe ei, nu respecta nimic din ce tine de religie, cum vrei sa-i trateze ceilalti? Uite aici biserica lasata in ruina: https://www.google.ro/......90t/data=! 3m8! 1e2! 3m6! 1sAF1QipNlBm8eph_qT_9Vpll0rgboPV7nvLDcixdj5iR4! 2e10! 3e12! 6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNlBm8eph_qT_9Vpll0rgboPV7nvLDcixdj5iR4%3Dw365-h273-k-no! 7i4896! 8i3672! 4m6! 1m5! 8m4! 1e2! 2s103362292044555929069! 3m1! 1e1? hl=ro

| Bluestar15 a răspuns:

Stanga politica incearca sa discrediteze religia, desi o comparatie simpla arata ca ateismul a produs in 70 de ani mai multe victime decat au produs toate religiile in toata istoria umanitatii. Cat despre religie, termenul vine de la "re + legare", adica o legare din nou cu Creatorul. Cine gaseste negativ acest aspect se va lega prea tare de datele lumii, ceea ce reprezinta o puscarie a eului propriu si a materiei asupra sinelui. De aceea spune psalmistul David "scoate Doamne sufletul din temnita ca sa marturiseasca numele Tau", iar ortodoxia afirma ca "„În biserica slavei Tale stând, în cer a sta ni se pare" happy Toate cele bune!

| raulws898989 a răspuns:

Frate, jur ca pari foarte trist ca om sa mor aici laughing)))))))))))))))))))))))))))