| Buresbista123 a întrebat:

Suntem ceea ce facem.Cum comentati?

33 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu suntem ceea ce facem, suntem ceea ce gandim!
De multe ori gandim una, dar facem alta! Si viceversa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ma gandesc ca sunt un om bun, milos. Nu dau 1 leu la un cersetor din centrul orasului, fiindca oricum il gasesc acolo si dupa 1 an. big grin

| Buresbista123 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ai o logica de fier...

| Alphawolf a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Adica credinciosii sunt sfinti? Eu pot avea o parere foarte buna despre mine, dar poate faptele ma dau de gol.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu sunt sfinti, dar nici rai nu sunt. Nu toti. Crezi ca nu le pare rau de faptele lor? De-aia se roaga...
Sau crezi ca ei nu se indoiesc de existenta lui Dumnezeu? Ba daaaa, dar tot merg la Biserica.
Si nu e vorba de autostimulare, autodescriere si autostima.
E doar ceea ce gandim inainte de a actiona! Daca gandim...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

...si bine faci! big grin

| Alphawolf a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Dar gandirea nu se vede, nu influenteaza, nu se poate estima. Faptele sunt concrete, rezultate, ele influentaza...

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Alphawolf):

Da. Si de aceea gresim! Ca nu am gandit de doua orihee hee
O tin pe-a mea! Faptele vorbesc, dar nu intotdeauna ne caracterizeaza. Nu intotdeauna vorbesc pentru noi.

| Alphawolf a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Tinand cont ca suntem inconjurati de subiectivism(specimene cu fel de fel de mofturi si gusturi), da, tind sa iti dau dreptate.

| Pricked a răspuns:

Eu sunt ceea ce mănânc.

| sublime89 a răspuns:

Nu sunt de acord. Orice ai face tot om ramai.

| Buresbista123 explică (pentru sublime89):

Nu ti inteleg raspunsul, ce traba are ca esti tot om cu ce am scris eu? normal ca esti tot om...-))

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Daca facem bine ca sa nu fie rau suntem directori, avocati, doctori, ingineri iar daca nu facem bine ca sa nu fie rau suntem tractoristi, cizmari, zugravi, soferi, etc
In primul caz stam la oras intr-un apartament de 3-4 camere (sau la casa), mergem cu Audi (dau si eu un exemplu) la munca, plecam de 3 ori pe an in concediu, ne permitem sa renovam casa ori de cate ori e nevoie si sa cumparam lucruri noi in ea, avem smartphone si tableta si nu avem grija zilei de maine iar in al II-lea caz stam in periferiile oraselor sau la tara, nu avem propria noastra locuinta si suntem nevoiti sa stam in chirie, traim cu frica zilei de maine, mancam paine cu ceapa si fasole, ne curge in casa WC-ul ca n-avem bani sa-l reparam si mergem la munca cu troleibuzul batandu-ne pe locuri cu pensionarii si calcandu-ne in picioare cu toti nespalatii (asta presupnand ca ne spalam si nu facem economie la apa, ca si aia e posibil sa fie prea scumpa pentru noi)

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Era sa uit sa adug...
Pentru fete :

In primul caz ne imbracam de la Versace, D&G, Loui Vuitton si Jimmy Choo iar in al II-lea caz ne imbracam din targ.

| Duucu a răspuns:

Eu nu fac nimic important, stau doar pe scaun în fața PC-ului.Așa de neimportant sunt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Duucu):

Da, pentru ca nu stai in pat pe smartphone sau tableta, hai macar laptop...

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata este suma actiuniilor noastre.

| Kalla a răspuns:

Suntem ceea ce altii nu vad.

| mimiwewem a răspuns:

Suntem ceea ce facem în mod repetat. De aceea măiestria nu este un dat, ci o deprindere.

citat din Aristotel

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actiunea pe care o savarsim este cea aleasa de noi, pentru ca in fiecare situatie putem alege ce sa facem, nu-i asa? Deci, as putea afirma ca : esti ceea ce alegi(sa faci). Alegerea facuta te defineste.
Asadar, fiecare are anumite idei, un anumit ''mecanism'' si crez dupa care se ghideaza si traieste in lume. Aceastea determina o persoana sa aleaga ce actiune va savarsi/va face din multitudiea de posibilitati.
Ceea ce facem arata ceea ce suntem, arata alegerea facuta, dictata de creierul nostru. Din fiecare alegere facuta a unei persoane putem trage multe concluzii cu privire la ce fel de persoana e.
Asadar, suntem ceea ce facem. Alegerea facuta ne defineste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Nici nu e de comentat. Nu contează cine/ce esti, ci ceea ce faci.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Aici e relativ...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Buresbista123):

Ce e relativ? Am zis tot ce ai zis tu. Si e adevarat. Ori te pune pe gânduri deosebirea intre ce contează sau ce ar conta? Pai nu are relevanta in definire. Contează doar ce faci.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din moment ce ''suntem ceea ce mancam''-(adica in functie de alimentatia pe care o avem-corpul nostru poate fi sanatos sau nu) cred ca -UNEORI- ''suntem si ceea ce facem''!

| JIJ a răspuns:

Suntem ceea ce gandim.

| KlawSixx a răspuns:

Am sa spun doar atat. Uita-te la visul tau cum devine gand. Uita-te la gandul tau cum devine actiune. Uita-te la actiunile tale cum lucreaza la vis. Uita-te la visul tau cum devine realitate. O zi buna in continuare happy

| ADBadea a răspuns:

Suntem ceea ce facem sigur. Si facem ceea ce ne determina. Omul este o masinarie complexa cu sentimente.

| Nicoară_Ciprian_1994 a răspuns:

O idee prima data o gandim pe urma o putem vorbii pe urma o facem...Deci suntem ce gandim.

| Buresbista123 explică (pentru Nicoară_Ciprian_1994):

Tot o fapta a ta e si gandirea

| Cosmina1995 a răspuns:

Credem ca suntem rezultatele alegerilor noastre, credem ca singuri ne facem norocul, asa cum spune si zicala,, Cum iti asterni, asa dormi" pentru ca in spatele actiunilor noastre ca indivizi sta puterea gandurilor care ne determina in fiecare moment sa luam o decizie sau alta.
Pe tot parcursul drumului catre atingerea oricarui obiectiv, trebuie sa existe certitudinea ca lucrurile vor lua intorsatura favorabila noua.
Nimic in viata nu este intamplator, tot ceea ce se intampla este o consecinta a faptelor si a gandurilor noastre.
Sper sa fie folositor.

| dee27 a răspuns:

Sa zicam ca ajutam pe cineva asta inseamna ca suntem buni, daca facem cava rau inseamna ca suntem rai la sufle.

| dee27 a răspuns:

Sa zicam ca ajutam pe cineva asta inseamna ca suntem buni, daca facem cava rau inseamna ca suntem rai la suflet