| Hombre a întrebat:

" Suntem maimute primate", acestea sunt cuvintele unei persoane convins de ceea ce spune. Hai sa lamurim problema, suntem maimute sau oameni?

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Suntem nişte primate (nu maimuţe, pentru că, prin definiţie, o primată este cel mai dezvoltat mamifer) care s-au autodenumit "oameni". Acum, aici dezvoltat înseamnă mai mult mental şi nervos decât fizic, că nu suntem specia cu cel mai bun auz, cea mai mare forţă, cei mai buni ochi etc. Dar noi avem posibilitatea de a compensa aceste lipsuri cu alte chestii, pe care alte specii nu le au atât de dezvoltate sau nu le au deloc (gen limbajul articulat).
Deci nu suntem maimuţe. Cine-a zis ce-a zis nu îşi dea seama că maimuţele fac parte din ordinul primatelor, deci ceea ce a spus este un pleonasm, cred eu laughing Oamenii sunt doar o altă grupă de primate, asemeni maimuţelor. Asta ne face doar primate, nu maimuţe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

One question sir big grin : primatele astea, pana la urma ce sunt? cum au aparut? Stii bine ca orice actiune are nevoie de impuls, orice impuls are nevoie de forta si ca o forta de la sine nu apare niciodata

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer, asta pe mine nu mă mai priveşte laughing Deci presupun că nu sunt în măsură să îţi dau un răspuns pentru întrebarea ta, decât o umilă opinie: primatele de care vorbim mai au multe de învăţat, atât de multe că teoriile lor o să fie întoarse pe dos în timp laughing În concluzie consider că nu merită să-mi bat capul cu apariţia lor, decât cu ceva mai palpabil, pentru că încă nu avem (noi ca oameni sau primate, cum doreşti) instrumentele şi cunoştinţele de bază necesare să aflăm ce-a fost înaintea noastră şi cum am apărut noi şi restul Universului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Ok.Omul nu poate percepe infinitul, sa o luam asa, incearca sa te gandesti ca noi toti murim, nu mai existam, pana la urma dispare totul.Ce se intampla in continuare.Va fii bezna, univers inert, iar in continuare catralioane de ani totul va ramanea asa? Eu unul nu pot percepe infinitul.Adica timul curge, curge dar pana cand? Dupa acel cand ce va fii.Sa zicem ca universul cat e el de mare ar disparea printr-o explozie.ce ar fi acolo un locul exploziei? nimic? timpul va curge,cat suntem oameni,de aceea ne este greu sa concepem ca intr-o zi am pute fi nemuritori,da atata timp cat infinitul exista,exista ceva dincolo de aceste bariere,bariere,care,de fapt, noi suntem, pentru ca omul este limitat, asa cum cel mai mare geniu matematic nu poate afirma care este ''ultimul numar''asa si noi nu vom putea vreodata sa afirmam:''Universul asta e de aici pana acolo, iar tot ce este a aparut de aici.''

| DakotaRoyse a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, drăguţă concluzie. Şi care-i nedumerirea ta, până la urmă? big grin Că totuşi, era vorba de evoluţia biologică a omului, eventual, nu de fizică cuantică...

| anonim_4396 a răspuns (pentru DakotaRoyse):

Da dar vezi, toate se leaga. Daca se poate demonstra ca pamantul nu a aprut de la sine teoria evolutionismului e falsa.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Raspuns la postarea de la 23:47
Frica ca dispari si dorinta de a traii si dincolo de viata fizica te-a aruncat in misticism. Mecanica cereasca(universului) functioneaza dupa legile naturale ale ei, nu avem nicio importanata pentru univers, suntem doar niste elemente care existam doar dupa legile lui si nu dupa vointa noastra. De teama asta fugiti in desertaciune batand matanii ca disperatii unor inchipuiri. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Da,dar legile universului cine le-a facut? Sau universul cine l-a facut? Sa zicem ca cineva scrie o carte.Personajele din cartea aia intreaba:unde e autorul? De ce nu-l vedem? Nu-l vedem deci nu exista.Raspunsul este:Nu-l vedeti pentru ca el este in afara cartii nu poate fi exprimat in limitele in care sunt exprimate personajele(file).Asa si noi.Nu este o afirmatie stiintifica care sa poata dovedii ca Dumnezeu nu exista.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Nu stii decat sa intrebi ca, copii cand invata sa vorbeasca, de ce. de ce. Dar pe Dumnezeul vostra cine l-a facut mai si DE CE? Sigur ca stiu placa;-pai el este din tot deauna, pai asa este si universul din totdeauna si este infinit.
Si apoi toti indoctrinatii crestini pune-ti la unison aceiasi problema idioata; Demonstrati ca nu exista Dumnezeu. Pai nu noi trebuie sa demonstram ci voi, pentru ca voi sustineti existenta lui, bai voi sunteti lipsiti de logica, ne cereti sa demonstram ceea ce nu credem?
Si ca sa te pun in fata faptului implinit atentie! Eu stiu ca exista porci zburatori, demonstreza ca nu exista, chiar daca nu se vad ei exista ca nici curentul electric nu-l vezi dar exista bla bla bla. Astept dovada.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Uite cam asta incercam eusa-ti explic
http://www.everystudent.ro/exista/?gclid=CIWS_vSykLUCFcu7zAodTkkAbQ

69 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Treaba vine cam aşa...
- http://i.imgur.com/vkIi1cN.png
- http://i.imgur.com/fMsVcmc.png
- http://i.imgur.com/pU8rWxE.png

| WhatheWow a răspuns (pentru NOname):

Ultima... rolling on the floor

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NOname):

Cata misandrie...sa-ti fie rusine! laughing

| NOname a răspuns (pentru Hombre):

Sau...
http://i.imgur.com/Xqodeb3.png

Şi acum tot la modul serios, dar fără ironie.
http://i.imgur.com/7jzERsi.png

| NOname a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu acolo băteam, dar e bine că măcar ceva s-a înţeles.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru NOname):

Vorbeam doar de asta :
http://i.imgur.com/fMsVcmc.png

Si oricum, glumeam, nu cred ca esti misandra.Ti-a cam murit umorul, sau mi se pare mie? Sau poate ca n-ai chef...in fine.

| NOname a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Glumeam şi eu, chiar dacă n-am subliniat-o cu un emoticon.

Oricum, era vorba despre om la modul general (ştiu că ştii). Parcă am şi progresat, dar am şi degradat în multe privinţe.

| EmaS a răspuns:

Eu stiu ca stramosii tai isi petreceau timpul in copac si mancau banane! laughing

| Hombre explică (pentru EmaS):

Nu vii sa te mantuiesc? In jacuzii se stie.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dar tu vii la Biserica? Fiecare cu prioritatile lui.

| Hombre explică (pentru EmaS):

Stramosi nostri nu a trait in copac erau cat se poate de bipezi si iata-ne acum, la voi religiosii cred ca s-a modificat ceva intre timp ca stati cu capul in nori cautand pe God in cer.laughing

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare. Cand vii la Biserica?!

| Hombre explică (pentru EmaS):

Stii ca pui degeaba intrebarea asta, pentru mine carciuma e mult mai reala decat fatarnicia si minciunile din biserici.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu impreuna cu Floresdemayo nu ne pierdem speranta. Dumnezeu mai face miracole si in zilele noastre!

Stii ca vei primi consecintele alegerilor tale?

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai...capre NU suntem in niciun caz. Ca om fi maimute, ca om fi extraterestri ratati, asta inca se mai dezbate.
E bine, insa, ca stim ce NU suntem.

| Hombre explică (pentru ardnaxur1961):

Mai profa sigur capre nu suntem ca stau intre ele si nu pozam la fel, coarnele lor sunt vizibile pe cand ale mele nu, una lume zice ca sunt ascunse ca am draci in cap. Acu' lasand gluma la o parte discutam dupa clasificarile facute si ce e sigur ca noi ne-am numit oameni.Sigur, daca vrei intr-o pictura abstracta ne putem reprezenta un cub sau dupa preferinte.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu cine a spus asta, dar confunda specia si subspecia cu ordinul.
Din punct de vedere al speciei sunte m oameni (Homo sapiens sapiens), din punct de vedere al ordinului suntem primate.
Putem spune ca primatele se impart in mai multe categorii cuprinzand oameni cat si maimute.

| Hombre explică (pentru Inferno):

Corect ce ai spus, iata categoria;
Familia Hominidae: Maimuțele antropoide mari și omul.
Antropoid - care se aseamana cu omul, antropomorf. Grup de maimute care se aseamana cu OMUL dar LIPSITE DE COADA. Urangutani, gorile, cimpanzei etc.

| king4aday a răspuns:

Nu suntem maimute, doar provenim din specia respectiva. Suntem homo sapiens sapiens. Probabil el a ramas in stadiul asta :)) :
http://www.wired.com/......boisei.jpg
Este o carte interesanta pe aceasta tema scrisa de Jared Diamond - Al Treilea Cimpanzeu. Ti-l recomand desi, personal nu sunt de acord cu tot ce scrie.

| SaveTheNature a răspuns:

Conform stiintei suntem niste foste microorganisme. Insa din intamplare am evoluat mai mult decat surorile noastre mamifere.
Cum s-ar zice -noi oamenii am avut noroc.

| andrei a răspuns:

Eu chiar nu-i inteleg pe astia care zic ca se simt jigniti cand se zica ca oamenii au un stramos comun cu cimpanzeul. Poate pentru ca se cred mult prea despteti si prea dezvoltati, dar asta-i adevarul. E posibil din cauza ca privim cimpanzeii ca pe niste animale foarte de jos, dar sunt cam a doua sau a treia specie ca inteligenta. (Posibil ca delfinii sa fie pe locul secund)

Nu suntem "maimute primate", dar in urma cu sute de mii de ani am fost.

| XxRoyalxX a răspuns:

Dupa mult timp, maimuta a evoluat, dar acum maimutele au ramas maimute iar oameni, oameni. Daca el se crede maimuta. Asta depinde de frumusetea fiecaruia,

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Persoana fiind raymusic, nu?
Ce sa-ti mai spun...ce-a zis Inferno.

| IsabelaIssa a răspuns:

Pai sa demonstreze el ce spune ca sa nu primeasca el ignore, ca nu trebuie sa ii demonstrez eu teoria. Ma simt jignita de teoria lui, si sa si-o tina pentru el.

| Wøodenpints a răspuns:

Păi nu ştiu dacă ar fi o extraordinară diferenţă între speciile ăstea două.
Adică, aş trăi la fel de bine şi viaţa mea ar decurge exact la fel, chiar şi dacă aş afla azi că-s maimuţă şi nu om. Deci nu văd de ce ar trebui să conteze.
Poate să-mi spună cineva că-s jumate calcan jumate cămilă, dacă asta nu-mi afectează existenţa nu văd de ce ar trebui să-mi pese.

| Hombre explică (pentru Wøodenpints):

Nu neaparat ca trebuie sa-ti pese, dar din moment ce sunt niste clasificari deja facute nu le putem ignora sau si mai grav a nu le intelege, totusi e necesara departajarea, caci altfel, cand pe o poteca se intersecteaza un om cu un c...t sa stiu macar a face diferenta si a nu-i confunda, nu?

| Wøodenpints a răspuns (pentru Hombre):

Pe mulţi îi confunzi chiar şi dacă ştii sa faci foarte bine diferenţa...iar pe unii vrei sa-i confunzi.

| WhatheWow a răspuns:

Suntem oameni măi, ce dracu'; dacă am avut același strămoș cu maimuțele acum câteva milioane de ani ...nu se vede că suntem diferiți acum?!

| Hombre explică (pentru WhatheWow):

Ce democratie mistoaca pe TPU, se pare ca admini au nasi, fini, afini, nepoti pe aici din moment ce le acopera prostia, modifica cuvinte din intrebare si strerge raspunsuri care scoate la iveala numele sau poate chiar persoana in cauza e admin de s-a operat asa repede, asta le-ar intrece pe toate.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Da unde ai fost până acum bre Ho, la capre? Păi de ceva luni schimbarea asta nu-i o noutate!
Wellcome to the club! laughing

| Hombre explică (pentru WhatheWow):

Fratioare sunt de mult pe site dar nu m-a interesat coclaurile astea de gasti, nu cunosc mai nimic despre administrarea site-ului ca nu m-a interesat si nici nu ma intereseaza dar cand cineva intra cu bocanci in mine ma enervez mai ales cand da-i de cate unu' care are varza in cap si se da jignit aiurea, iti da ignore(putin imi pasa) apoi incepe sa-ti dispara raspunsurile si sa-ti modifice structural intrebarea.Aici treaba nu e sanatoasa, daca cineva din staif vrea sa indrepte ceva apoi ii spun eu sa tina minte pana o da ortul popi, ca o greseala nu se indreapta cu alta greseala, caci atunci seamana vant si cine seamana vant culege furtuna. In rest ce sa-ti mai spun, mi se fâlfâie si ma duc sa dau la capre iarba.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Acum am văzut ca lui ray i-au dat avertisment și poate că din cauza asta au disparut anumite postări.

| Hombre explică (pentru WhatheWow):

Deschide linckul pe care l-am postat lui Cioran si citeste sa-ti faci o parere.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Ups, n-am văzut bine și m-am înșelat cu avertismentul! Da, am citit dar...mă rog, așa e el; poate că funcția rotiţei de la mouse-ul lui e ignore și atunci se explică gestul. laughing

| raluk27 a răspuns:

Prefer sa cred povestea cu Doamne Doamne si cu marul, decat ca ma trag dintr-o maimuta.

| Hombre explică (pentru raluk27):

Daca era vorba de Doamne, fii sigur ca puneam tema la Religie, vezi ca ai incurcat socotelile.

| raluk27 a răspuns (pentru Hombre):

Era un mod de a-ti spune: da, suntem oameni, nu maimute.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Pai este simplu si eu i-as fi raspuns cam asahappy deci daca tu consideri ceea ce spui inseamna ca tu esti o maimuta si nu stiu daca te inteleg deoarece eu sunt om, mai elevat prin comportament si vorba, pe cand tu ai ramas tot primata.
Daca este nu trebuie sa te ataci si orice comentariu rautacios are de obicei un revers, sau o replica care il poate inchide pe loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem maimute, suntem oameni. Bine, acum, unii oameni au trasaturile unor maimute, aici ma refer la comportament si gandire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! suntem maimute private! private de orice libertate de a gandi.
Si pisica mea de sub masina de spalat, crede ca se trage din tigri si jaguari, si ca a ramas pitica de la mancarea la conserva.
Maimutelor le place sa creada ca noi am evoluat lasandu-le in urma, iar noi uitam de unde am plecat.
Important era unde am ajuns, dar noi ne comportam ca intr-un mall urias unde facem shoplifting de insusiri placute, fara sa platim pentru ele.
Avem acolo un stramos comun, dar asta nu inseamna ca suntem mai presus cu ceva.Am avut ca si maimutele acelasi start al evolutiei, doar pentru ca le-am pus pumnul in gura si am inceput sa le vanam si sa le restrangem teritoriile, eu zic ca ar trebui totusi sa fim mandri.Ha! noi am fost mai rapizi! banane voua! ca daca m-as exprima altfel, ar fi zoofilie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai,so luam biologic vad ca religios nu prea-ti place.Deci tu crezi ca adn-ul x poate devenii adn-ul y? pune in fir de par la borcan in vid.Lasa-l acolo 11 mii de ani, cand da cineva capacu jos, o sagaseasca acolo o broasca.Sustineti ca Biblia vorbeste prostiilaughing dar voi aiuriti ziua in amiza mare. Orice forma de viata isi are cromozomii ei si codul ei genetic.(bine si altele dar nu bag pe teren minat)Din ceva praf cosmic poate aparea viata cum sustin Darwinisti? Din piatra seaca scoti tu apa?

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

"Din praf cosmic poate aparea viata cum sustin Darwinisti?
Dupa cate observ impartasesti varianta God adica lutul din care l-a facut pe Adam, vezi si El a folosit tot praf cosmic si ia tras un scuipat( germenele vieti) si ca sa ne jucam cu imaginatia mai departe Adam a fost hermafrodit, apoi s-a divizat si a aparut Eva, de unde tragem concluzia ca God a lasat totul sa evolueze de la sine, in natura lor, altfel o facea si pe Eva din lut.
Insa in lumea reala in care traim observatiile din studiul naturii arata altceva, toate elementele ce o compun se comporta perfect, cu precizie, si elementele care duc la aparitia vieti se contureaza perfect prin insasi natura lor recompunandu-se intr-o infinitate de variante ceea ce inseamna evolutie. Odata ce o specie a disparut ea nu se mai recompune niciodata si apar altele noi, aici e marea frumusete a a evolutiei si diferenta de creationismul religios care limiteaza, evolutia merge inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Da,greseala mea, am vrut sa spun ateisti.Adam a fost hermafrodit? Asta de unde ai scos-o? Dumnezeu poate face orice, pentru ca Este Dumnezeu. Odata ce el a facut scheletul omului din tarana si i-a dat suflarea de viata, tot ce el a facut asculta de el.Nu poti vedea curentul electric dar poti vedea efectele lui.Cine a evoluat? Au disparut bizonii si au aparut ce? A disparut bourul si a aparut ce? In geneza spune clar ca in Corabia lui Noe au intrat o familie din fiecare specie de animal. Dupa potop clar ca unele nu mai gasesc adapost.Da tot se comporta excelent in natura, cum e posibil ca din nimic sa se creeze inteligenta? De la sine asa a aparut totul? sau din ce? Te rog explica-mi cum au aparut toate astea? Fizica cuantica dovedeste ca noi suntem creati. Universul asta material cum a aparut.Tot ce ste in el, miile de galaxii sau cate sunt ele.Inainte de a aparea ce a fost?
Inainte de Bigbang-ul ala ce era? Mateia aia de unde a aparut?

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Pentru raspunsul de la 15:30, citeste mai atent "si ca sa mergem mai departe CU IMAGINATIA Isus a fost hermafrodit"... Voi crestini nu digerati nimic inghitit tot.
Dar sa trecem la alte oi, se estimeaza ca Teraa gazduieste milioane specii de animale dintre care 953 434 sunt descrise si catalogate de oameni de stiinta. Atunci rumega si tu putin cu ratiunea nu cu povesti tampite din biblie, daca 953 434 de specii de animale avea loc in arca lui Noie care avea; lungime 137 m, latime 28m inaltime 13m, Atentie! masurile sunt din biblia evreilor care cica nu minte niciodata. Ultima catalogare a speciilor pe pamant este de 1, 9 milioane specii animale si plante.
disparitia unei specii din zia de azi nu inseamna aparitia ei maine evolutia se intande pe sute de mii de ani la unele specii la alte de tip microbian e vorba de doar cateva zeci sau cativa ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Da din care cate depasesc 10m? peste 75 % din ele sunt insecte.Dca nu chiar mai multe.Biblia spune despre orasul ninive.Au venit unii si au zis:incorect, ninive nu a existat niciodata.Si uite ca a fost gasit. Multe lucruri spuse in biblie au fost recent descoperite.Cine e asa de tampit sa faca o arca de 137pe 28 pe 13 in mijocul muntilor arrarat? Potopul a existat, corabia a fost gasita in muntii arrarat.http://www.google.ro/......tp?/search
Mormantul lui david s.a.m.d.
Nu are rost sa dezbatem pana maine.La urma urmei yu poti crede ce vrei.Mai na si asta. Daca vrei citesti daca nu. http://www.lovendal.net/......eu-exista/
http://www.lovendal.net/......-dumnezeu/
Daca crezi in Dumnezeu si fac ce spune in cartea sa iar la sfarsitul vietii tale ve fi pus in fata adevarului si adevarul este ca dumnezeu nu exista.(atentie e doar un exemplu)Nu ai pierdut nimic.Ai trait viata crezand in ceva si la sfarsit i realizat ca ai crezut degeaba.Dar daca in schimb Nu ai crezut in Dumnezeu iar la sfarsitul vietii tale ai vei fi pus in fata adevarului si Dumnezeu exista, mai bine nu te-ai fi nascut caci pentru tine va fi durere eterna.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

E limpede, nici biblia nu o cunosti decat bravezi aiurea pe aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ce bravez? explica te rog.

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Plimba bai cu caprele, vii cu link-uri de rahat sa discuti o tema asa de spinoasa, pune mana si informeaza-te serios si pe urma intra in polemici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Bine ma las-o balta.Chestiile alea le-am rumegat bine, mai putin aia cu electroni pe care nu o inteleg 100%. Sanatate numa' bine.Chestiile alea erau doar niste dovezi, lucruri pe care le spun niste specialisti nu eu, sau tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Ce bravez, explica-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai s-o luam bilogic ca vad ca in alte moduri nu-ti place.Codul genetic al unui animal x se poate schimba asa de la sine? Pune un fir de par la borcan(in vid), lasa-l acolo 11 mii de ani, cand da cineva capacul jos o sa gaseasca acolo o broasca? Spuneti ca crestinii vorbesc sf dar voi bateti campii ziua-n amiaza mare.E imposibil ca din adn x sa iasa adn y.ca fac aia in laborator spargeri de nuclee, bombardari de protoni sau ce mai zic ei ca fac asta e altceva.din piatra seaca nu o sa iasa apa decat in povestile cu croitorasul cel viteaz.laughing

| GeorgyGirl a răspuns:

Suntem oameni nu maimute...doamne ce imaginatie au unii

| monutza90 a răspuns:

Eu am o problema cu filozofii nu stiu daca e asa sau nu dar mie mi se pare ca intr-un fel contrazic religia.Eu cred ca suntem OAMENI pe care Dumnezeu i-a creat si atat! Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar ce persoanele care au urechile mari se trag din elefanti?

| Hombre explică (pentru monutza90):

Tema de aici este din evolutionism si nu creationism.

| KinokoஐKee a răspuns:

Oameni!

| Silviu_Balaban_1989 a răspuns:

Suntem oameni! De ce oare mai toata lumea isi botaeza copilul in numele lui Dumnezeu Tatal ceresc?

| bbeennyy3 a răspuns:

Eu cand mi se spune asa ceva intodeauna raspund cu : Fiecare cu neamul lui laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru bbeennyy3):

rolling on the floor prea tare