| Lucifer a întrebat:

Sunteti de acord cu numele lui Dumnzeu? In biblie (cel putin in cea ebraica pentru ca in cea pe care o am eu, nu apare atat de des) de peste 7000 de ori apare numele lui Dumnezeu ca fiind Iehova, Iehovah (Iehova Ire sau Iehova Dumnezeu) „Voi lauda cu cantari numele lui Dumnezeu". David cunoatea numele lui Dumnezeu, iar antr-o cantare a sa a andemnat: „Binecuvantat sa fie Iehova … Binecuvintat sa fie gloriosul sau nume" (Psalmii 69:30; 72:18, 19). „Ca sa se stie ca tu, al carui nume este lehova, numai tu esti Cel Preainalt peste tot pamantul!"(Psalmul 83:18). In ebraica veche nu se scriau vocalele si din cauza asta numele lui era considerat "nepotrivit" pentru Dumnezeu, יהוה si era interzis sa fie rostit de catre profani. De cele mai multe ori s-a folosit numele Lui, prescurtat "Yah" (YH).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind un creştin Martor al lui Iehova, cred cu tărie că acesta este numele lui Dumnezeu. Desigur că m-am convins personal în urma studiului Bibliei şi a altor dovezi incontestabile. "Dumnezeu" sau "Domnul" nu sunt nume proprii, ci titluri, cum ar fi "rege" si "presedinte". Dumnezeu are multe titluri dar numele personal este Iehova. Numele sau arata faptul ca isi poate duce la indeplinire toate promisiunile si obiectivele. Iehova devine orice este necesar pentru a-şi îndeplini promisiunile. El îşi foloseşte cu bucurie puterea în folosul celor care îl iubesc.
Traducătorii Bibliei care înlocuiesc numele lui Dumnezeu cu diverse titluri fac o mare greşeală. Ei lasă să se înţeleagă faptul că Dumnezeu este o forţă impersonală şi distantă. Numele Iehova ar trebui folosit în Biblie. Faptul de a-l folosi fără reţinere în închinarea noastră şi de a-i cunoaşte semnificaţia ne ajută să ne apropiem de Tatăl nostru ceresc.

12 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Leinad,
Când se citeşte cuvântul lui Iisus, cu siguranţă te vei izbi de pronumele la persoana întâia... de pildă, "Eu sunt Învierea şi viaţa."(Ioan 11: 25-26)/Eu sunt calea şi adevărul"(Ioan 14: 6), etc., etc...
Aşadar, numele de "Iehova", nu trebuie folosit, deoarece nu este adevăratul nume al Mântuitorului. Numele de "Iehova", a apărut în textul ebraic, fiind dat de către nişte "biblişti moderni".
Iar el, a fost scris sub forma de patru litere ebraice: "YHWH", fiindcă pe timpul antic, evreii scriau fără vocale.

| Arthur a răspuns:

Se cunosc circa 70 de nume ale lui Dumnezeu. Există Dumnezeu al iubirii, Dumnezeu al păcii, Dumnezeu al răzbunării etc. În Coran sunt cunoscute 99 de nume ale lui Dumnezeu care trebuiesc obligatoriu învăţate pentru a fi un bun musulman. Şi denumirea Iehovah este asociată cu alte 10 denumiri. Se consideră că cel de-al 100-lea nume va fi relevat la sfârşitul lumii.
Înafară de aceste denumiri mai sunt şi cele date de fiecare popor : Dumnezeu, God, Allah, Gott, Theos, Savaot etc.
Toate aceste denumiri au fiecare locul şi importanţa sa în diferite religii. E vorba despre un singur Creator, acelaşi Dumnezeu al tuturor, indiferent cum îl numim.

| Arthur a răspuns:

@Leinad - Am prieteni iehovişti. Eu am înţeles ce ai vrut să spui dar tu nu ai înţeles răspunsul meu. Sunt amănunte, esenţa e că ne rugăm aceluiaşi Dumnezeu indiferent de cum îl numim, Dumnezeu e unic.
Succes!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

YHWH este numele cu care Dumnezeu S-a numit pe Sine. El are o semnificatie si o greutate aparte in orice context biblic. Bineinteles ca sunt de acord. Te poti documenta mai bine aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH
http://www.rasarit.com/vb/showthread.php/348-Ce-este-YHWH-si-ce-este-ELOHIM

| Lucifer explică:

In biblie nu scrie de God, Allah, Gott, Theos, Savaot etc. In bibliile ebraice a fost, dupa cum am mai scris, folosit de peste 7000 de ori iar dupa ce a fost tradusa prima oara biblia de imparatul roman Constantin, care a facut si calendarul actual si a introdus crestinismul ca religie al poporului roman, a fost schimbat numele lui Dumnezeu. Iehova mai apare o singura data in bliblie: Geneza 22:14 "nota de subsol numarul 1 evreieste: Iehova Ire

| Lucifer explică:

BitterSweet da, ai dreptate, ne rugam la acelasi Dumnezeu. Nu spun ca Iehova ari fi numele Lui, nu spun nici ca nu ar fi, eu doar intreb ce credeti

| AllieAyl a răspuns:

Iehova este numele lui Dumnezeu deoarece toti avem un nume si chiar Creatorul sa nu aiba? E cam ciudat.nu? Dumnezeu sau Domnul sunt doar titluri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era pacat sa. l rostesti in van, de aceea i se spune Adonay, Elohim-Elokeinu(pl pers. 3a) sau Elokim. Adonay are sensul de doamne si yod-he-vav-he, adica semnele care sunt mai sus inseamna Yehova sau Dumnezeu. Dupa cum observi, si dupa cum bine stii, exista 4 litere dintre care una se repeta-He (ה"א)fonetica sau
ה
in ebraica literele au valoare numerica, apropo de Kabbala, si intotdeauna, dar intotdeauna cuvintele sunt formate datorita valorii numerice ale fiecarei litere, este o simbolistica care a ajutat la crearea limbii si stiintelor iudaice.Cand lipsesc punctele este mult mai greu de citit pentru un necunoscator al ivritului, si nu numai in ebraica veche, care se numeste arameica, ci si in cea de astazi se scrie fara vocale.
! להתראות... ליאנה

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

YHWH este in toate bisericile ortodoxe, catolice. ebraice etc la intrare pe morminte, peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi am o intrebare dc martori nu tin sabatul care este o porunka?¿?

| zagoret a răspuns:

Cei ce umbla cu explicatii lungi pentru astfel de termeni stiu sa faca numai sporuri mari privitor la biblie, dar n-am vazut macar unul din ei sa-mi spuna de salvarea in Isus Hristos, pentru ei El are o valoare minora din cauza unor apucaturi nepotrivite...
Matei 22:29; Ioan 3:35-36; Matei 12-30.
Evanghelia care a trimis Isus pe ucenicii lui s-o propovaduiasca este "Vestea cea Buna" si anume " salvarea prin El!".
Domnul Isus n-a trimis pe ucenici ca s-a faca diferite tulburari din nu stiu ce motive...noi avem posibilitatea sa fim mintuiti in Hristos si nu sa facem multa palavrageala privitor la traducerile Bibliei...
" Stim ca este un Domn creator a tuturor lucrurilor vazute si nevazute care are un Fiu ce l-a dat ca jertfa pentru pacatele noastre, Isus Hristos a fost pe pamint, a murit, a inviat si acum sta la dreapta Tatalui." Iar noi traim in asteptarea Lui...de aceea, la venirea lui Isus trebuie sa fim gata pentru ca sa-i dam slava cuvenita si nu sa-l implicam in incurcaturile noastre.
Intr-adevar, numele Domnului este in fiecare limba diferit...aici e mai mult o traducere. Daca citim atent Biblia vedem ca chiar si pronumele personale ce arata spre Domnul nostru sunt cu majuscula, asta nu inseamna ca pe Dumnezeu il cheama "El" ci n-e vorbeste de faptul ca se are in vedere de Forta Divina.
Noi il slavim pe Dumnezeu pentru tot ce face El, ii aducem cinste si multumire pentru dragostea Lui nemarginita.Trebuie sa intelegem ca nu o combinatie de litere este importanta inaintea lui Dumnezeu ci relatia noastra cu El, cu persoana Lui. Dragostea pe care I-o acordam Lui este importanta si nu dragostea pe care o acordam unor litere! Numele este mai putin important ca persoana. Noi folosim un nume atunci cand nu prea cunoastem o anumita persoana. Numele il deosebeste de alta persoana. Odata ce s-a creat o relatie apropiata, numele nu mai are importanta.
Martorii lui Iehova au schimbat multe versete in folosul lor, e cea mai mare greseala care se poate face.
Aici un supliment la informatia de mai sus: http://www.rcrwebsite.com/facts_on_jws.htm

Sa ne ajute Dumnezeu ca sa fim mereu dupa placul Lui si nu dupa placul nostru. Amin!