| Bogdan_9316 a întrebat:

Are Dumnezeu un nume?

Răspunsul Bibliei:
Toţi oamenii au un nume. Nu ar fi logic ca şi Dumnezeu să aibă un nume? Nu pot exista relaţii de prietenie în care persoanele să nu-şi folosească numele. Ar trebui oare ca lucrurile să stea diferit când este vorba de prietenia noastră cu Dumnezeu?

În Biblie, Dumnezeu spune: „Eu sunt Iehova. Acesta este numele meu" (Isaia 42:8). Deşi are multe titluri, cum ar fi „Dumnezeul Atotputernic", „Domn Suveran" şi „Creator", Dumnezeu le acordă onoare închinătorilor săi invitându-i să-i folosească numele personal în rugăciune (Geneza 17:1; Faptele 4:24; 1 Petru 4:19).

Multe traduceri ale Bibliei conţin numele personal al lui Dumnezeu în Exodul 6:3. Acest pasaj biblic spune: „Eu m-am arătat lui Avraam, lui Isaac şi lui Iacob ca Dumnezeu Atotputernic, dar nu m-am făcut cunoscut lor sub numele meu Iehova".

Iehova este o redare a numelui lui Dumnezeu în limba română, formă folosită timp de secole. Mulţi erudiţi preferă să folosească forma „Iahve", însă forma recunoscută pe scară largă este „Iehova". Prima parte a Bibliei a fost scrisă în limba ebraică, o limbă în care se citeşte de la dreapta la stânga. În ebraică, numele divin apare sub forma a patru consoane, יהוה. Aceste patru caractere ebraice — transliterate YHWH — sunt cunoscute ca Tetragrama.

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Numele zeului Ebraic este YWHW, el se citeste Yahweh...Uni il pronunta Iehova.
(Pronuntia lui YWHW difera adeseori)

| milan9 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Nicăieri în Noul Testament nu a apare şi nu a apărut vreodată IAHVE, sau pronunţia greşită, Iehova (YHWH). Ea apare doar în Vechiul Testament alături de alte 5000 de nume(!) care se referă la divinitate! Nu este nici pe departe o exprimare exclusivă, Dumnezeu nu este numit într-un singur mod!

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Continuare...

Nu există un nume folosit în mod exclusiv!

Studiind cu atenţie Vechiul Testament, pot fi descoperite în jur de 5000 de nume şi adresări referitoare la divinitate!

Numele folosite pentru numirea lui Dumnezeu in Biblie, sunt: Elohim, Iahve (greşit tradus Iehova) şi Adonai. Apoi exista 5 numiri compuse ale numelui Sau:

El-Elion: Dumnezeul Cel Prea înalt ( Fac. 14, 18 ),
Iahve Elohim: Domnul Dumnezeu ( Fac. 15, 2 ),
El-Roi: Dumnezeul care ma vede (Fac. 16, 13), Iehova-Iire: Domnul va purta de grija ( Fac. 22, 14 ),
El-Elohe-Israel: Domnul este Dumnezeul lui Israel ( Fac. 33, 20 ).În restul cartilor Vechiului Testament, Dumnezeu este identificat prin alte câteva nume diferite, dintre care amintim aici:
El, Eloah,
El Sadai,
Ehieh. Semnificatia exacta a acestor nume nu poate fi precizata astazi cu certitudine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste lucruri sunt deja cunoscute de mine. Dar care este intrebarea ca nu am inteles? Ai vreo nelamurire sau ai vrut doar sa informezi lumea de convingerile tale? Cine vrea sa stie sa cerceteze, cine nu sa ramana in umbra cunoasterii.

| CryChristiAN a răspuns:

Iehova, Adonai, Elohim, El-Shadai, Savaot, EL-Roi, Yahveh. Toate acestea il reprezinta pe Dumnezeu Triunic.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Pisica ta ce nume are?

| Qinz a răspuns:

Iehova inseamna ''Eu sunt'', Dumnezeu inseamna Tata, Dumnezeu este atat de complex ca un singur nume nu il poate defini, Dumnezeu are o personalitate diversa, ''Este bun, si un foc mistuitor in acelasi timp'', il iubeste si pe criminall, si pe necredincios si pe credincios la fel, are un caracter infinit si de aceea numele lui din Biblie sunt doar reprezentari ale caracterului sau, dar Iehova are fi numele lui insemnand eu sunt.

| comandamente a răspuns:

Bogdan are nume!?
Cam asa intrebare ai dat.

Este important sa cunoastem cine este Dumnezeu,
Dar si mai important este sa stii dac numele tau este scris an cartea vieti al Lui Dumnezeuhappy

link