| Maria_2969 a întrebat:

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Puterea si Slava
In numele Tatalui
Al Fiului
Al Sfantului Duh
Amin.

In al patrule vers ce inseamna "VIE"? la ce se refera?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Uite o alta mostra din limbajul religios, ca sa fie clar ca "vie" e forma invechita a lui "sa vina". Sunt atat de multe raspunsuri prostesti pe aici, incat ma tem ce cele corecte se vor pierde printre ele.

"Si iarasi va sa vie cu slava sa judece viii si mortii, a Carui imparatie nu va avea sfarsit." (Crezul Ortodox)

Uite si primele versuri din rugaciunea Tatal Nostru, in limba engleza.

"Our Father in heaven,
hallowed be your name.
Your kingdom COME (!),
your will be done,
on earth as it is in heaven."

26 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Şi era nevoie să scrii toată rugăciunea ca să afli lucrul ăsta?

| Alphawolf a răspuns:

Nu mai pot de ras! Astia, majoritatea, sunt credinciosi cu diploma! "Vie", sper sa nu gresesc, este un cuvant in limba chineza, dar poate fi si in tailandeza, nu mai retin exact in ce limba este si nici ce inseamna. Off Doamne.

Apache
| Apache a răspuns:

Probabil ca este o forma mai veche a cuvantului,, fie,,!
dar s-ar putea sa ma insel!

| NoChanceForUs a răspuns:

Presupun că majoritatea care au răspuns aici cred în Dumnezeu, dar uite că nici măcar rugăciunea asta de o ziceți mereu nu o înțelegeți.Lupi moraliști.
Până la urmă singurul credincios a fost Iisus.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

"Vie imparatia Ta" = Sa vina imparatia Ta

| BebeStrumf a răspuns:

Xoxo,''vie''happyadica ''sa vina''!

| Borgir a răspuns:

Cred ca e vb de judecata de apoi ce preceda venirea imparatiei lui Dumnezeu(vb aici conform credintei crestine). Daca vb din punc de vedere gramatical este o forma a verbului a veni.

| GyeBaek a răspuns:

Insemna sa vina.

| AlexSM86 a răspuns:

"Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta"
Dupa mine toate au ceva in comun, sunt "urari" si in forma cea mai simpla ar fi ceva de genu: Sa se sfiinteasca numele Tau! Sa fie vie imparatia Ta! Sa se faca voia Ta!
Deci "vie" are sensul de "sa fie vie!".

| Teo a răspuns:

Daca sar lua dupa termeni normali s-ar spune
"Sa Vina Imparatia Ta" dar pe termenii vechi si religiosi se spune "Vie"

| Sperman a răspuns:

Nemurirea, vie imparatia ta. Adica in imparatia lui nu exista moarte.

Pa pa!

| TheLastDancer15 a răspuns:

Adica nu il vor mai iubi doar cei din cer, ci Imparatia Sa va veni si pe Pamant si il vor iubi si cei de aici... si intr-o zi o sa se intample[sper] big grin laughing funda?

| Balboa a răspuns:

Vie = fie. adica asa cum e acolo.

| XXXL a răspuns:

Vie imparatia ta, adica Imparatia Cerului este peste tot, via a fost si vie va fi acum si pururea si-n veci vecilor amin!

| lupuvictor a răspuns:

A veni.Adica sa vina imparatia promisa pe care Isus care a fost trimis din cer(?) ne-a facut-o.

| SoNevable a răspuns:

Ba...lasati verbul a venilaughing nici macar nu este asta
se refera ca Imparatia lui Dumnezeu este vie si noi o sa ajungem acolo vii nu mortilaughing
intrebati orice prof de religielaughing

| AnonymuxX a răspuns:

Vie adica sa vina cred...

| xMădă a răspuns:

Adica sa vina Imparatia Lui Dumnezeu.

| Poison0fL0v3 a răspuns:

Adica Imparatia Lui e vie. puppy dog eyes funda?

| ada_7517 a răspuns:

Vie cred. ca a invia... Invie imparatia TA... cred

| Nicole a răspuns:

Buna.
Are in vedere `vie` adica `sa fie`.
Numai bine.
Pa, pa.

| monibarbi10 a răspuns:

Fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de o forma a verbului a veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este dorinta noastra de a veni imparatia lui Dumnezeu cand va guverna lumea si unuversul si toate relele si strambatatile vor fi drepte.atunci nimeni nu va mai suferi, si el va sterge orice lacrima din ochii nostri.moartea nu va mai exista, nici boala nici alta suferinta.si mai inseamna ca imparatia este a celor vii.acelor care nu pacatuiesc.aceia sunt morti pentru pacate, vietuind in viata vesnica.iar noi care traim in pacate santem morti pentru viata vesnica.numai credinta in Iisus ne mai salveaza de moarte.

| claudiu_1345 a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca Raiul exista si este Viu, sufletele oamenilor fiind in armonie cu Dumnezeu

| iulia4alfred a răspuns:

"vie" vine de la cuvantul" a veni", mai pe inteles : sa vina Imparatia Ta"...la asta vrea sa se refere.