| RAY a întrebat:

De ce ne-ar duce Dumnezeu in ispita? Viata asta este un test? Dumnezeu a creat un fel de joc in care ne testeaza pe toti?

Tatal nostru
Care esti in ceruri
Sfinteasca-se numele Tau
Vie imparatia Ta
Faca-se voia Ta
Precum in cer asa si pre Pamant
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua gresalele noastre
Precum si noi iertam gresitilor nostri
Si nu ne duce pre noi in ispita
Ci ne izbaveste de cel rau
Ca a Ta este imparatia
Slava si puterea

33 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Asta e o altă invenție a popilor și conducătorilor programului numit creștinism. Prin invenția asta creează un sentiment de continuă vinovăție fraierilor ce chiar cred în idioțeniile lor, iar prin asta ei știu că pot face ce vor cu ei.

| mentholinks a răspuns:

Asta e rugaciunea inventata de Isus care conform studiilor mele nu este decat un impostor. In primul rand Dumnezeu nu a sustinut niciodata ca ar fi Tatal cuiva, eventual doar al evreilor, nu are si nu guverneaza vreo imparatie cereasca, nu ne iarta daca noi iertam (singura modalitate de a fi iertat este sa nu mai faci lucruri rele), nu ispiteste pe nimeni, nu exista "cel rau".

| ionutionut333 a răspuns (pentru mentholinks):

Impostor? stiu ca razi in hohote acum de acest Dumnezeu, dar cand vei pleca de pe acest pamant si vei fi chemat la judecata te vei târâ pe jos si vei plange si nimeni nu te va mai putea ajuta, razi cat mai poti. Daca tu nu crezi nu ii mai ispiti si pe altii caci grea va fi pedeapsa ta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dumnezeu ne testeaza ca sa vada care dintre noi are sufletul curat si care nu. Ca pana la urma in fiecare om exista parti egale de lumina si intuneric.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

``Si nu ne duce pre noi in ispita

Ci ne izbaveste de cel rau``

Daca un miel se roaga de un vegan convins ``Si nu ma duce la abator, ci scapa-ma de macelar`` inseamna ca ca acel vegan ar avea vreodata intentia sa duca la transat acel miel?!

Acesta nivel vostru de intelegere al unui text simplu, ce asteptari poti sa ai de la cineva care scrie ``near`` ca englezu`?

Dumnezeu nu ispiteste pe nimeni, nu supune pe nimeni la incercari, si nici nu a intentionat asta vreodata, toate astea vin numai si numai de la initiativa nedreapta a celui rau, el vrea ca omenirea sa piara si inventeza motive de acuzare.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Vegani nu transeaza animale nici nu au intentia asta, pentru mai multe detalii vorbeste cu noname

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

Asa cum nici Dumnezeu nu ispiteste oameni si nici nu are intentia asta.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Dumnezeu a creat brocoli motiv pentru care prefer sa manc o ureche de miel desi e aiurea stiu

| minrest a răspuns (pentru Nilsson):

Dualism. Dumnezeu trage intr-o directie, ''Cel rau'' in cealalta.

| minrest a răspuns (pentru Nilsson):

Nilsson, Domnul fie laudat, dar ispiteste. Citeste in cartea Iov cum l-a ispitit pe prietenul Lui Iov sa blasfemieze. Iar pe tine, care Il pui pe leaderul nostru Isus in situatia sa ii atribuie in mod gresit lui Dumnezeu tendinta de a ispiti... nu stiu cine te-a ispitit, dar nu te vad bine.

| Nilsson a răspuns (pentru minrest):

Uite cum sta treaba, eu daca nu raspund la unele comentarii nu inseamna ca nu le vad sau ca nu am replica, pur si simplu imi dau seama ca respectivul nu are capacitea de intelegere elementara iar orice explicatie e ca o frectie la piciorul de lemn.

Dovedeste-mi ca ma insel:
"Citeste in cartea Iov cum l-a ispitit pe prietenul Lui Iov sa blasfemieze."

Am citit-o de cateva ori chiar si nu am vazut niciun verset in care Dumnezeu il ispiteste pe Iov, doar ii da permisiuni limitate lui Satan, dar in final cel rau este cel care provoaca nenorocirile.
Pana si un copil de clasa a 4-a care citeste primul capitol din cartea lui Iov poate sa raspunda corect la intrebarea "Cine este cel care ispiteste?"
Daca nu poate, conform standardelor europene in materie de educatie este considerat SEMIANALFABET, deoarece nu are capacitatea de intelegere a unui text scris.

"Isus in situatia sa ii atribuie in mod gresit lui Dumnezeu tendinta de a ispiti"
Textul poate parea mai complicat pentru un ateu care cauta nod in papura, dar e foarte simplu si nu ii atribuie deloc tendinta lui Dumnezeu de a ispiti.
Sunt doua propozitii care exprima acelasi lucru, au rolul de intarire a cererii "ne izbaveste de cel rau" = "a nu fi dus in ispita", deci expresia arata clar cine este cel care duce in ispite. Acest lucru e dovedit de faptul ca propozitiile sunt contectate printr-o conjunctie adversativa "ci", deci in mod clar nu sunt doua cereri dinstince ci una singura, a nu fi dus in ispita ci a fi izbavit de cel rau, sau formulat si mai clar "nu-l lasa pe cel rau sa ne ispiteasca".

| RAY explică (pentru Nilsson):

Deci expresia arata clar cine este cel care duce in ispite?
Si ne iarta noua gresalele noastre

Precum si noi iertam gresitilor nostri

Si nu ne duce pre noi in ispita

Ci ne izbaveste de cel rau

Ca a Ta este imparatia

Slava si puterea

acolo nu scrie sa ne rugam lui satana sa nu ne duca in ispita si sa ne rugam lui dumnezeu sa nu ne duca

| Nilsson a răspuns (pentru minrest):

Daca esti cu adevarat sincer explica-i si prapaditului de dany1988 ca majoritatea istoricilor considera ca Isus a existat cu adevarat, in afara de aceia care au interese materiale sa faca niste documentare senzationale.
Poate de tine asculta.

| minrest a răspuns (pentru Nilsson):

Deci Dumnezeu are autoritatea suprema, ii permite lui Satan sa ii faca rau lui Iov, iar de aici tu deduci ca raul vine de la Satan? Bun. In anii '60, regimul militar din Argentina a dat o lege prin care proprietarii de ferma erau absolviti de acuzatia de asasinat. Adica, li se permitea sa impuste pe cine ii deranja, si destui au profitat de asta. Iar tu spui ca nu e vina dictaturii militare, ea a dat doar permisiunea, ci a mosierilor rai. Crezand ca Ii iei apararea lui Dumnezeu, ai anulat un principiu de drept universal, care tine responsabila autoritatea ce permite, nu numai simpli executanti. Ai dat dreptate tuturor tiranilor, inclusiv imparatilor care ii persecutau pe crestini. Nu cred ca Domnul e multumit de ce ai facut.

| Nilsson a răspuns (pentru minrest):

Dummezeu nu are nevoie de apararea nimanui, stai linistit.

Stii care-i diferenta dintre Dumnezeu si regimul argentinian (si in Filipine s-a propus destul de recent o astfel de lege, dar impotriva traficantilor de droguri).

Diferenta e ca Dumnezeu nu anuleaza legile sale si nu ii absolva de vina pe cei ce le incalca, chiar daca le permite un timp limitat acest lucru.

In juridica acest lucru se numeste flagrant, il lasi o perioada pe infractor sa isi faca treburile ca sa vezi pana unde ajunge.
Nu ca ar avea nevoie Dumnezeu de acest lucru, pentru ca stie viitorul, noi avem nevoie sa vedem unde duce pacatul ca sa nu mai apara in veci.

Istoria omenirii e doar un flagrant la scara planetara.
La final cei rai vor fi condamnati iar cei buni vor primi despagubirea pentru orice prejudiciu, adica cel mai mare pret posibil, fericirea eterna.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Diferenta e ca Dumnezeu nu anuleaza legile sale si nu ii absolva de vina pe cei ce le incalca, chiar daca le permite un timp limitat acest lucru.

tu nu esti dumnezeu sa stii ce face dumnezeu, e blasfemie sa spui ca stii ce face dumnezeu sa il induci in ispita pe dumnezeu, sa iei numele lui dumnezeu in desert, esti doar un sectanct care face propganda religioasa pe TPU

| Nilsson a răspuns (pentru RAY):

``Diferenta e ca Dumnezeu nu anuleaza legile sale si nu ii absolva de vina pe cei ce le incalca``

In Biblie scrie ca legea lui Dumnezeu este vesnica, nu zic eu asta din burta.

| RAY explică (pentru Nilsson):

Dumnezeu sa mai rasgandit in biblie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu Dumnezeu ne duce în ispită, ci Satan.
Viața aceasta este un concurs pentru recâștigarea vieții veșnice.
După intrarea păcatului în lume, Dumnezeu s-a gândit ca oamenii să aibă viață veșnică. Astfel, El a creat acest 《 joc 》.
Aceea este Rugăciunea spusă de Isus Cristos în Predica de pe munte, când unul dintre apostoli L-a întrebat CUM SĂ NE RUGĂM? Iar Isus Cristos i-a răspuns: AȘA SĂ VĂ RUGAȚI... citește Matei 6:9-13.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

De ce isi bati joc de biblie?
Si ne iarta noua gresalele noastre

Precum si noi iertam gresitilor nostri

Si nu ne duce pre noi in ispita

Ci ne izbaveste de cel rau

Ca a Ta este imparatia

Slava si puterea

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu înțeleg ce mă întrebi.

| PumpkinDoll a răspuns:

Orice ai face in ''testul'' asta, cand se termina rezultatul e la fel pentru toti rolling on the floor

| Alexandru250201 a răspuns:

Cam asa ceva

| Krax256 a răspuns:

Si unii inca mai au prieteni imaginari, cred in povestile unor oieri fara carte de acum mii de ani iar realitatea trece pe langa ei. Plus ca mai cred si in vrajitoriile unor ninja in sutane.
Acum imi iau popcornul si astept reactiile.

| IvonneBk a răspuns:

Parerea mea este ca esti mult prea curios in legatura cu niste lucruri pe care nu le poate explica sau justifica absolut nimeni, sau cel putin nu in zilele noastre.

| RAY explică (pentru IvonneBk):

De ce sa ne rugam sa nu ne duca in ispita dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru chiftelutacrocanta):

Ce ai patit man?

| minrest a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Man, ai o manie religioasa, din pacate, gandurile nu ne vin de la alte persoane, ma tem sa nu fie debutul schizofreniei. Sanatate!

| RAY explică (pentru minrest):

Si eu sper sa nu fie, pentru ca e un baiat bun doar ca e cam depresiv si are halucinati cateodata

Răspuns utilizator avertizat
| RAY explică (pentru chiftelutacrocanta):

Man mai lucrezi?