| AvalohAlyn a întrebat:

Ti-ai dori sa traiesti la infinit pe pamant sau consideri ca durata vietii pamantene este suficienta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.nu doresc asa ceva. dar imi doresc sa traiesc vesnic, in imparatia lui Dumnezeu.

46 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu, decat gloaba 1 000 de ani mai bine armasar 40 de ani. @ crinu da-mi si mie rateta lumi vesnice in imparatia lui Dumnezeu, vezi sa nu le incurci sa mi-o dai paia de la Purgatoriu.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu mi-ar plăcea să fiu nemuritor. La un moment dat în mod cert te plictiseşti.
Consider durata vieţii pământene (şi singura din punctul meu de vedere) suficientă. Însă, dacă ar fi să fabulez şi să visez cai verzi pe pereţi, mi-ar plăcea ca în loc să trăiesc 60-70 de ani din care 10-15 să fiu bătrân, să treăiesc 60-70 de ani dar fizic să am capacităţile de la 20-25.
Salut.

| Alphawolf a răspuns:

Cum sa traiesti infinit pe Pamant? Pamantul sa fie afectat de timp, iar eu nu? Nu se poate. Sa nu fie afectat nici Pamantul nici eu de timp? Este fara sens. Timpul da un sens existentei. Daca vreau sa traiesc infinit? Nu pot intelege infinitul, nu pot intelege existenta in afara timpului. Raspunsul este un Nu categoric.

| mihaibrasov a răspuns:

La un moment dat sunt destul de sigur ca m-as plictisi... Ce spui tu ridica alte probleme. Daca doar eu as trai infinit si ceilalti ar muri, crezi ca mi-ar conveni sa ii vad pe toti pe care ii iubesc cum mor si se duc? Iar daca toti am trai infinit, ce am face in tot timpul asta?
Durata vietii este exact atat cat trebuie sa fie pentru fiecare...

| Razvan a răspuns:

Destul una. Să mai trăiască şi alţii

| ramona30 a răspuns:

Oamenii cu adevarat puternici stiu ca viata pamanteana este singura existenta pe care o au si nu viseaza la povesti cu zane. Probabil ca toti ne-am dori sa traim mult mai mult, macar cat o broasca testoasa din Galapagos, dar acestea sunt limitele existentei umane.

| Angel0 a răspuns:

Depinde mult de circumstante. Unul se naste intr-o familie ok si are de toate educatie, iubire parte materiala etc, arata si bine pe deasupra, mai punem si un IQ super ca bonus, iar altul se naste intr-o familie cu probleme (alcol, droguri, certuri, batai), mai putin dotat de mama natura, ceva boli cronice, somer, cativa copii cu probleme si ei, soacra problematica, vecini cu probleme psihice etc.Totul este relativ.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe toți ne așteaptă viața veșnică, mai devreme sau mai târziu!
Pa, pa.

| ania a răspuns:

Traiul la infinit pe pamant ar fi avut probabil farmec daca nu ar fi intervenit caderea, ruperea intimitatii dintre Dumnezeu si oameni.In conditiile date, astept mai mult revenirea lui Iisus, sa fiu cu El oriunde isi doreste.

| NickiMinaj a răspuns:

Forever young I wanna be blushing

| fabiola a răspuns:

La infinit, nu, dar un pic mai mult si bine, da!

| Parmalat a răspuns:

Eu mi-as dori ca astia 70-80 de ani pe care ii avem pe pamant sa fie mai de calitate: sa fie tratamente la toate bolile, organismul uman sa nu se mai uzeze (sa nu imbatranim), sa fie resurse suficiente pe pamant pentru toata lumea etc...
Ce rost are sa traiesti 1000 de ani daca 500 din ei esti un bosorog, daca nu ai ce manca sau daca la tot pasul dai numai de boli incurabile.
Fata de nivelul tehnologic al rasei omenesti si de capacitatea pamantului de a sustine viata, durata de viata de 70-80 de ani e suficienta.
Si nici nu cred ca va fi vreodata mai mare fiindca suntem limitati de foarte multe lucruri. De exemplu nu vom putea calatori vreodata cum trebuie prin spatiu daca cel mai puternic material pe care il avem la dispozitie pe pamant ia foc si se topeste inca de la cateva mii de ani lumina distanta fata de soare.
Suntem mult prea mici si neinsemnati in universul asta, probabil singura sansa de evolutie a rasei umane vine abia dupa ce existenta fizica se incheie, deci dupa moarte. Iar in aceste conditii de ce sa-ti doresti sa traiesti mai mult?! Eu mi-as dori sa traiesc mai bine nu mai mult.

| AG a răspuns:

As dori sa traiesc vesnic dar in acelasi timp ma gandesc la consecinte. Daca eu traiesc vesnic, nu voi avea parte niciodata de "iubirea de o viata". Imagineaza-ti doar, tu sa traiesti vesnic, sa ramai la fel dar totul sa se schimbe in jurul tau. Ar fi ceva extraordinar in conditiile in care nu am fi capabili sa simtim nimichappy

| WR104 a răspuns:

Eu cred ca daca cineva ar reusi cumva sa traiasca la infinit pe pamant nu cred ca ar trai doar pe pamant.si oricum infinitul e prea mult, ultima data cand am verificat planeta pamant mai avea cam 8 miliarde de ani de trait in cel mai bun caz iar rasa umana maxim cateva mii.Sunt convins ca toti ne dorim viata vesnica acum dar daca am avea-o am regreta enorm.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Asta e visul oricarui istoric, ma bag si eu

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

ADDENDA:daca traiesti infinit vei vedea cum absolut orice fiinta pe care o iubesti va muri si...inevitabil te vei simti`nemuritor si rece`ajungand ca in final sa ii ceri demiurguluibig grinin chaos, Doamne,-am aparut
Si m-as întoarce-n chaos...
Si din repaos m-am nascut,
Mi-e sete de repaos.
P. Sbig grinaca ai ganduri legate de infinit, absolut citeste/reciteste Luceafarul o sa ai o alta perspectiva

| CM7YRE a răspuns:

Mie unul mi-a placea sa traiesc la infinit, cum zici tuhee hee

| DamnedShadow a răspuns:

Daca ar fi, cum se spune, sa traiestii 100 de ani fara reparatii, atunci mi-ar placea. laughing

| Gregory a răspuns:

Salut. Infinit=nemurire=viață veșnică=stare opusă morții și stricăciunii. Este un atribut al lui Dumnezeu cel în Treime, singurul nemuritor, neschimbător și nestricăcios. Chiar îngerii, care sunt ființe spirituale, sunt schimbători după voința și lucrarea lor, cum s-au schimbat îngerii care, urmând trufiei și răzvrătirii lui Lucifer, au fost alungați din cer (Luca 10, 18; Apocalipsa 12, 3-4, 7-9), devenind - din îngeri luminați - demoni întunecați, pe care-i așteaptă osânda veșnică (Matei 25, 41). Numai îngerii buni, stăruind până la sfârșit în ascultare de Dumnezeu, își vor asigura nestricăciunea și nemurirea. În Sfânta Scriptură sunt texte care vorbesc de nemurirea pe care o cuceresc cei aleși prin faptele de credință și dragoste (I Petru 3, 4) și prin comuniunea în har cu Hristos.
Viața pe pământ este limitată și se continuă cu cea veșnică, care este cea mai importantă. O zi bună tuturor. happy

| ταξιδιώτης a răspuns:

Nimeni nu si-ar dori sa traiasca vesnic, batranete, boli necazuri, nevoi... daca ai fi vesnic tanar, sanatos si lipsit de sentimente, dorinte... da (in cazul asta robot), nimic in univers nu e vesnic totul se naste, traieste si moare

| DanDannn a răspuns:

Nu, deoarece: Daca ai trei la infinit, lumea s-ar schimba, nu ai avea bani la infinit, iar vei ajunge ca un boschetar. si o viata la infinit ca boschetar, este nasol. fundda?

| Anonim_5837 a răspuns:

Mi-ar placea, dar sa nu mai fiu om:-> sa fiu un vampir vegetarian.Sa nu imbatranesti, inghetata pe veci la 18 ani si cu o frumusete incredibilabatting eyelashes. Apoi mi-as cauta sufletul pereche si as lasa eternitatea sa zboare pe langa dragostea noastralove strucklove struck ar fi prea tare sa existe vampirilaughing parerea meabig grin

| kiki a răspuns:

Nu nu nu.in lumea asta asa de rea? uite ce oameni am devenit. fara nici un principiu moral. fara credinta. fara respect.viata adevarata si vesnica pe care vreau sa o traiesc este doar in imparatia lui umnezeu.si acolo sum se ajunge? cunoscand-uL cu adevarat si indeplinind legea Sa, Poruncile Sale, sa fim oameni buni, planzi, intelepti, iertatori, sa fim corecti, cinstiti.sa avem inima curata fata de tot ceea ce ne inconjoara si sa nu dam rau pe rau.

| sburlea a răspuns:

Cu totii avem pe cineva drag in ceruri dupa care ai vrea sa te duci, dar ai pe cineva drag si aici, pe pamant, insa nu cred ca oamenii ar rezista prea mult la viata infinita, plus ca nici macar nu o meritam

| cryssa a răspuns:

Nustraight face
cui i-ar placea?raised eyebrows

| SuKi2KirAi1 a răspuns:

Mi-ar placea sa traiesc la infinit dar vreau sa aflu raspunsuri la multe intrebari vreau sa-L vad pe Dumnezeu oricum nu merit o viata fara sfarsit ci e vrea sa afle poate sa mearga in cer (sa moara) si sa-L intrebe pe Dumnezeu...

| phoenix_1016 a răspuns:

Consider ca durata vietii pe pamant ma ajuta sa EVOLUEZ catre infinit...

| reanu a răspuns:

Pai depinde cum iei viata. de fapt esti aici pentru o evolutie spirituala spre a trece spre alta forma de existenta... poti ramine pe manint 1000 ani in stagiul de maimuta sau sa teci spre o alta forma unde o sa ai alte experiente,,

| Lylly a răspuns:

Parerea mea este ca viata infinita ar fi ceva nemeritat de noi pamanteni.La cat de mult pacatuim nu meritam asa ceva dar cred ca ar fi ceva interesant...