| Caius_Alex_2001 a întrebat:

Știu că o să ating 2 subiecte foarte controversate cu această întrebare, dar totuși o voi pune. De ce mai toți oamenii care sunt pro avort sunt atei? Nu am nimic cu ateii, fiecare își trăiește viața după propriile sale principii, după propria sa filozofie de viață etc., dar serios vorbind, viața chiar este atât de neînsemnată și lipsită de valoare din perspectiva ateistă?

40 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Unele persoane sunt guvernate de legi/reguli ale Bisericii sau ale altor grupari religioase. Ë pacat sa faci aia si cealalta, etc". E si asta o forma de a mentine echilibru in societate, pe langa legislatia statului. Ateii nu cred intr-o divinitate si, atat timp cat avortul nu e interzis prin lege, nu li se pare o fapta condamnabila (nici macar moral).
Avortul poate fi facut si pentru a salva viata mamei. In acest caz, ce alegi? happy
Legile naturii sunt si ele controversate. Cand o pisica/catea, care tocmai a fatat, nu are cu ce isi hrani puii, prefera sa ii manance decat sa-i vada suferind si murind.
Exista multe diferente intre persoane care cred in ceva si cele care prefera sa se gandeasca ca e mana destinului si doar atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toti atetii sunt pro avort spre deosebire de cei religiosi care nu au o parere personala ci urmeaza niste directii date

| xutza a răspuns (pentru dannyel86):

Ti-as da funda daca as putea! Un raspuns foarte bun!

| alex15ccc a răspuns:

Nu este adevarat ce spui, sunt multe persoane crestine si chiar si preoti care sunt de acord cu avortul in cazul in care fatu are probleme grave de sanatate.
am citit acum catva ani un articol despre un studiu care arata clar ca nu exista atei 100%, oamenii pur si simplu sunt facuti sa creada in ceva divin, plus ca divinitatea intodeauna ne-a ajtat sa raspundem la diverse intrebari: ce scop avem? de unde venim? cine ne-a creeat? etc.

| dannyel86 a răspuns (pentru xutza):

Multumesc! happy Apreciez reactia ta! big grin

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Din cauza faptului ca sunt lipsiti de moralitate, prefera sa.si distruga valorile..si din egoism si inconstienta nu le pasa daca ucid.

| RAY a răspuns:

Nu exista perspectiva ateista, ca ateismul nu e un cult, dogma, credinta, un set de reguli sau ceva care sa ne spuna cum sa gandim sau sa percepem viata, singurul lucru care il avem in comun este lipsa credinteti in zeii atat

Răspuns utilizator avertizat
| Aasdfghj a răspuns:

Nu cred ca e vorba despre a fi ateu sau nu, ci e vorba de a avea o gandire limpede si de a nu lua decizii gresite. Majoritatea celor credinciosi nu pot avea o opinie proprie, spun ca e pacat si te pedepseste Dumnezeu, atat.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Tu esti ateu? de unde stii tu despre ateism,eu sunt ateu eu pot vorbi despre ce perpective avem,repet singura este lipsa credinteti in zeii atat, scrie in definitia ateismului asa ceva, eu nu am vazut, din contra cand pierzi credinta devi sceptic in toate, gandesti critic

| RAY a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Intrebarea era despre avorturi, asa scrie acolo sus

| RAY a răspuns (pentru Aasdfghj):

Dogmatici,limitati mintali, ignoranti

| Inferno a răspuns:

Nu toti ateii sunt pro avort.
Parerea mea este ca atat timp cat nu esti vegan nu poti sa ataci avortului fara a te contrazice singur.
Biologic vorbind nu exista nicio diferenta intre un embrion uman si unul de gaina. Si tot biologic, daca am compara de exemplu un embrion uman cu o gaina matura ar rezulta ca gaina percepe suferinta si intelege lumea la un nivel mult superior embrionului uman.

| RpxOnAir a răspuns:

Coicidenta, si eu sunt atee si sunt si pro-avort.
Unii credinciosi or sa considere ca e pacat si ca or sa fie trimisi in iad sau alte prostii, de asta probabil. Dar nu toti ateii sunt pro-avort

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ateismul e doar respingerea existentei zeitatilor.
Pe langa ateism, o persoana isi poate gasi o gramada de alte filosofii care sa o reprezinte.
Eu, spre exemplu, ma mai regasesc si in filosofia absurdului. Pe scurt, presupune si gasirea scopului existentei intr-un mod individual, iar scopurile mele mi le-am gasit.

Sa iti raspund si la prima intrebare. Cele mai multe religii condamna avortul, deci este evident ca cei mai multi oameni care sunt pro avort nu cred in vreo zeitate, ca altfel ar supara-o.

Răspuns utilizator avertizat
| relian a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Tu daca o sa devii vegan o sa maninci ce anumne? Sa nu spui ca o sa maninci aer happy0 deci o sa maninci tot viata, ca e viata plantelor, ca e viata de animal tot viata este.Deci vorba ta chiar atat de neinsemnata este viata plantelor pentru voi astia vegani? Deci pentru voi lumea vegetala nu e viata laughing. Interersanta filosofie.Si bacteriile sunt tot vii, chiar alea care iti fac rau laughing tu de ce le omori? De ce le dai antibiotice? Ciupercile sunt vii si alea, de ce nu le protejati? Adica pentru voi viata inseamna animale si om, restul nu mai conteaza laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru relian):

Ce amuzant. haha Sa inteleg ca tu mananci doar carne? Nu prea cred. Daca gandim logic tu ucizi 2 fiinte vii, pe langa cineva vegan care ucide doar una.
Oamenii sunt prea comozi. E usor sa mananci carne cand o iei de la supermarket, nu? Astept ca tu sa omori o gaina sau o vaca, sa vezi cum se scurge sangele pe maini si apoi sa mananci. happy

| RainmakerX a răspuns:

Eu cred intr-o divinitate (daca vrei s-o numesti asa) si sunt pro avort
De ce ar vrea un creator bun sa-si vada copiii in chinuri, fara mancare pe masa, bolnavi?

| RAY a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

El nu manaca nimic, traieste din aer, apa, se incarca cu energie solara

| Yurisa a răspuns:

De ce nu ar fi ok avortul? Decat sa fie adus pe lume un suflet chinuit mai bine deloc.
Sunt persoane care raman insarcinate in urma unui viol, nu cred ca victima ar dori sa aduca pe lumea un copil care nu este rodul unei iubiri, ci al unei traume.
Exista complicatii care pot apareea pe durata sarcinii si caree pot pune in pericol viata mamei sau a fatului, asa ca avortul e o solutie buna.
Exista riscul de a aduce pe lume un copil cu grave probleme de santate, si decat sa ii ofere o viata chinuita, mai bine deloc.
Mai sunt oameni care desi vor un copil nu au resursele financiare sa il intretina, in acel moment, nu ii pot oferi un trai decent.
Sunt multe motive, dar mi se pare prostesc sa tii un prunc in tine pentru ca asa zice o entitate divina pe care nu a vazut-o nimeni. Prefer pragmatismul. In unele cazuri, precum cele enumerate mai sus, avortul este alegerea buna.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai vrei ca aia religiosi sa fie pro avort? Pro avort sunt cei pe care nu-i intereseaza religia (cel putin nu asa mult) si vad problema asta in alt fel decat cel religios. Normal ca pot fi si contra, dar nu ar trebui din cauza religiei.

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Nu mă impresionează chestiile astea să știi, mai ales documentarele cu manipulări emoționale.
Un embrion neformat, nu este om dee nicio culoare. Conștiinta te face un om, si o bucata de carne la 3 saptamani nu are asa ceva.
Acum, așează-te înapoi la masa sensibililor

Răspuns utilizator avertizat
| Yurisa a răspuns (pentru Caius_Alex_2001):

Deja o bagi cu Dumnezeu, e grav laughing
Bineînțeles că mi-ar fi convenit ca mama să mă avorteze dacă a violat-o vreun idiot, dacă mă nășteeam cu 3 maini/down/fara picioare etc., îmi pare rau pentru oamenii cu probleme si ii admir ca pot trai in ciuda handicapului. în loc să îți umpli capul cu idei care nu sunt ale tale, ci ale religiei văd, mai pune și tu mâna pe o carte de filosofie. Increatul este o ființă superioara, odată nu nașterea, vine și moartea, un om nenăscut e o ființă superioră deoarece nu cunoaște nici viață nici moarte.
M-am uitat pe sărite, nu sunt nebună să îmi umplu capul cu prostii. Nu exista masacru daca sunt nenascuti, nu poti sa compari un om care munceste sa ajunga undeva, care are constiinta, care si-a format vise, idei cu o bucata de carne si nervi subdezvoltati. Îmi dai poze cu avortoni? Wow, înseamnă că tu nu știi ce e ăla bestgore.com laughing Nu cred că îți permiți să mă numești "cauză pierdută" pentru că am o opinie diferită de a ta. Spre deosebire de tine, eu nu încerc să te conving pe tine de ce zic eu, ci îmi susțin ideea și atât.