| Geass a întrebat:

De ce creştinii ameninţă pe ceilalţi că dacă nu crezi în dumnezeul lor degeaba faci fapte bune.Un ateu spre exemplu îşi trăieşte viaţa fericit ajută oameni şi totuşi prin absurditate dacă ar exista Dumnezeu ce îi face pe creştini sa creadă ca acel om nu va fi primit în "prea-măritul rai". Atei,creştini,shintoisti, budisti toţi oamenii trebuie recunoscuţi după faptele comportamentul şi viaţa care au avut-o şi nu după religie.

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faci o confuzie.Nu crestinii spun acest lucru ci Cuvantul lui Dumnezeu!

| alex945 a răspuns (pentru EmaS):

Daca judeci vei fi judecat!

| DorelSudoru a răspuns:

Pai de unde bani daca nu atrag alti oameni, e logic.
P.S: De unde numele tau?

NOname
| NOname a răspuns:

De acord.
N-ar strica puțin mai multă toleranță și înțelegere.

http://www.tpu.ro/......-o-femeie/

| RAY a răspuns:

Ai dreptate

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo a răspuns:

Hai sa iti explic acum labag. iule care esti.Atata timp cat traiesti in curatenie trupeasca si sufleteasca nu poti fi ateu. Este dovedit stiintific, omul a crezut si va crede in divinitate pana la sfarsit.Ateii sunt niste ciume ale planetei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vii ca prostul si acuzi crestinii, eroii fiind ateii? cat de bine cunosti crestinismul si atheismul si shintoismul? si alte religii, tu nu vezi ca voebesti numai prostii facand partinire inca de la inceput si aratasnd exact apartenenta ta la ce? pai orice idiot iti poate spune dupa poza lui hitler, nici nu trebauie sa mai traca prin contul tau?

| iKronstadt a răspuns:

Poate ca le este frica sa treaca singuri Styx-ul. Daca ei dau toti banii preotilor si predicatorilor, vor trebui sa se bazeze pe buzunarele celorlalti, la plata luntrasuluiwinking

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Asa este ai dreptate...

| alex945 a răspuns:

Mai de ce nu intelegeti si daca esti musulman ateu budist etc ai bunatatea ta in suflet sunt uni oamenic are zic :uite asta e musulman sa nu-l bagi in seama.E total gresit trebuie sa ii iubim ca pe un om drag.Cum zice Dumnezeu iubitiva pentru ca sunteti frati! [FUNDA]

| Inferno a răspuns (pentru alex945):

Sfatul meu :
Lasa categoria religie si treci pe una mai serioasa.

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

De ce?

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

Dc imi sugerezi asta

| Inferno a răspuns (pentru alex945):

Limbajul nu este unul prea civilizat.

| alex945 a răspuns (pentru Inferno):

Eu te rog sa-mi raspunzi dc mi-ai sugerat aasta crezi ca raspunsurile mele nu sunt pe jumatate bune
?

| Inferno a răspuns (pentru alex945):

Nu,dar, majoritatea sunt oameni care nu pot face diferenta dintre un copil si un om adult.
O sa vezi daca ramai.
Nu pot explica mai mult.

| Justrollin a răspuns (pentru alex945):

Nu vrea sa iti spuna adevarul, dar ti-l spun eu, esti un agramat, te-ai prins acum?

| indiaqueen a răspuns:

In primul rand crestinii nu ameninta pa ceilalti ci ca orice alta religie incearcaa sa ii aduca de partea lor.In al doilea rand sunt mai multi factori de luat in calcul, atunci cand cineva de alta religie vrea sa se mantuiasca:
-faptele bune facute pe parcursul vietii si faptele rele
-daca l-a cautat pe Hristos sau nu i nu l-a gasit
-comportamentul general pe pamant(egoist, bland, etc.)
Daca a facut fapte bune pe pamant, L-a cautat pe Dumnezeu dar nu L-a gasit, daca a fost bun cu oamenii, atunci acel cineva de alta religie cred ca poate fi mantuit. fundaaaaaaaaa?