| Wesson a întrebat:

Nu pot suporta ateii. Bieții de ei nu mai știu ce motive să găsească pentru a demonstra ca nu există Bunul Dumnezeu. Si totuși ei tot nu vor sa înțelegă ca această viața este ca o testare pentru a vedea unde o să ajungi după moarte. Nu înțeleg de ce ei nu vor sa fie credincioși ei cred numai în știință. În România sunt foarte puțini atei, 0, 5% din populație, și totuși ateii văzându-se cât sunt de puțini, ei tot nu vor să se liniștească și să înceapă o viață creștină, credincioasă.

Păreri despre atei?

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Sa fii crestin inseamna sa iubesti chiar si pe ateiwinking
Stiinta singura nu poate sa conduca la cunoasterea lui Dumnezeu, insa daca ai oleaca de credinta, mer mana in mana spre aflarea Lui.
Sanatate

45 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dandanache a răspuns:

Exista atei merituosi, exista si atei naivi si ridicoli. Cu primii dintre ei discutiile sunt interesante, cu ultimii sunt enervante. Dar la fel sunt si crestinii, unii inteligenti si cititi, altii naivi si superficiali. Discutiile cu ei sunt de aceeasi natura. Tu pari sa fii din a doua categorie.

| ovi16 a răspuns (pentru Dandanache):

Cel mai bun raspuns pentru aceasta intrebare!

| Wesson explică (pentru Dandanache):

Eram sigur ca cei ca tine, o sa isi bata tot timpul joc de crestini. Eu nu ii pot suporta pentru ca nu isi dau seama ca dupa ce mori ajungi in ceruri la Bunul Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru Wesson):

Cum sa imi bat joc tot timpul de crestini cand si eu sunt crestin? Nu m-ai inteles, ma iau de natangi, indiferent ca sunt atei sau crestini.

| Wesson explică (pentru Dandanache):

Care este motivul pentru care eu sunt natang?

| Dandanache a răspuns (pentru Wesson):

E o natangie specifica varstei (cati ani ai? nu cred ca mai mult de 15), vizibila inca din intrebare. Ai o reactie emotionala copilaroase fata de atei si ei esti convins ca statistica reflecta numarul real de atei.

| Wesson explică (pentru Dandanache):

Am 15 ani, statistica am luat-o conform de la ultimul recensamant

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

Ahaaaaa. Chiar ma miram ca la 27 de ani gandesti asa. Acum inteleg.
Urandu-i pe atei nu te apropie de dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru Wesson):

Recensamantul s-a completat in famillie, de fata cu ceilalti membri, adesea cu anumite ingerinte din partea recenzorilor (au fost multe probleme reclamate atunci public). Probabil numarul ateilor este mai mare, chiar daca nu a fost declarat, ca in cazul rommilor.

| Dandanache a răspuns:

Scuza-ma, raspunsul tau e prea penibil, il voi raporta. Fara resentimente, ok?

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Dandanache):

Iepurele meu!

| Dandanache a răspuns (pentru LanaSpectrum):

Tot 15? Sa cresti mare.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Dandanache):

Am 16 ani. Si mai multa coloana vertebrala decat multi. Si in loc sa injur si sa ma enervez, prefer sa raman calma. Pai, nu-i mai bine pentru sanatate?

| danay72 a răspuns:

Esti de apreciat ca esti o persoana zeloasa care doreste sa-i ajute pe oameni sa-l cunoasca pe Dumnezeu si intr-adevar e minunat sa poti sa fi prieten cu Dumnezeu si sa-l cunosti, dar un crestin trebuie sa iubeasca pe toata lumea indiferent ce religie are, sau in ce crede sau nu crede, fie ca e ateu fie ca nu. Dumnezeu ne indeamna sa-i iubim pe toti.Romani12:17-21

| Thunderstruck a răspuns:

Nu pot suporta crestinii. Bietii de ei nu mai stiu ce motive sa gaseasca pentru a demonstra ca exista Dumniezo. Si totusi ei tot nu vor sa inteleaga ca aceasta viata este o simpla viata, traieste-o, luau-ar dracu de viata si nu un test care ni-l da Dumniezo ca sa rada de noi daca ajungem in iad. Nu inteleg de ce ei nu vor sa fie atei, ei cred numai intr-o carte de acum 2000 de ani.In Romania sunt foarte multi crestini, 80 si ceva % din populatie, si totusi crestinii vazandu-se cat sunt de multi, ei tot nu vor sa se linisteasca si sa inceapa o viata atee, lipsita de dogme prostesti.
Pareri despre crestini?

| Mădă0611 a răspuns:

Bun crestin. Ai un os.

| M25M a răspuns:

Eu zic sa nu te opresti doar la atei, hai sa te ajut.
Ma gandesc si la nenorocitii aia care cred in Allah si care omoara in numele profetului Mohammed, nu inteleg cum de nu cred in Dumnezeul Nostru cel CORECT. Si daca tot sunt aici un pot sa nu iti recomand sa te iei si de idiotii aia hindusi care venereaza vaca si cred in mai multe zeitati laolalta, adica Doamne, cat de prosti sunt ca nici ei nu cred in zeul cel normal, logic.
Tot pe aceasta tema trebuie neaparat sa te iei si de cei din Africa care majoritatea mor de foame si de sete pentru au credinte pagane, si nici pe astia nu ii inteleg, adica frate daca vezi ca mori de malarie, sida, ebola, foamete, deshridatare etc. nu e logic ca te inchini unui zeu gresit decat cel numit Dumnezeu care este si corect. Cum poti sa-i suporti oare pe atei si pe cei enumerati nu-mi dau seama, esti un caracter puternic, necesita mult stoicism si curaj si stapanire de sine sa suporti pe atatia, fratioare, care nu au aceleasi credinte si convingeri ca ale tale. Sunt fanul tau.

| Wesson explică (pentru M25M):

Lasand sarcasmul tau la oparte, ai scris degeaba.

| M25M a răspuns (pentru Wesson):

Daca nu ai inteles unde bat si ideea care reiese din sarcasmul meu, chiar ca am scris degeaba.winking

| Thunderstruck a răspuns (pentru M25M):

Cel mai bun raspuns posibil la intrebarea asta, bine spuslaughing.

| dracu14 a răspuns:

In Romania sunt foarte putini atei pentru ca doar 0, 5% din tara asta gandesc logic si doar 0, 5% din tara asta au un IQ mai mare decat temperatura camerei

| GRs a răspuns:

Spui ca religia ta este religia iubirii dar nu poti suporta persoane care au alta parere?
Recensamantul nu arata cu adevarat cati sunt atei, deoarece multi se declara crestini din anumite motive.
Dumnezeul tau e atat de bun incat probabil a ascuns vechiul testament de tine ca sa nu vezi ce crime a facut.

| Lykan a răspuns:

Ai perfecta dreptate exact la asta ma gandeam si eu despre scopul vietii ateii insa cred ca viata nu are sens si dupa moarte exista doar intuneric sau reincarnari nu pot sa inteleaga odata ca Dumnezeu exista si mai ales sant atatea dovezi cum ar fi trupurile care nu au putrezit foarte bine spus bye happy

| Labyrinth a răspuns:

Ateii e satanişti băăăă.

| LanaSpectrum a răspuns:

Crede-ma,ca n-am nevoie sa-mi spuna in ce sa cred. Nici eu nu pot suporta intrebarea ta, generalizezi, ai cunoscut toti ateii din Romania si te simti in stare sa vorbesti?

| Wesson explică (pentru LanaSpectrum):

Asa si cum ateii vorbesc despre credinciosi asa imi permit si eu.

| Wesson explică:

Nu toti sunt la fel, eu nu fumez nu beau, nu injur decat foarte rar deoarece am luat chestia asta de la oamenii din jur.
Poti sa spui ca tu nu fumezi, nu injuri, nu bei?
Eu refuz sa te injur, deoarece eu nu imi bat capul cu oamenii ce nu au 7 ani de acasa, sau pic de educatie. Eu mi-am exprimat parerea, fara sa injur, sa vorbesc urat, insa, eu vreau sa ii conving pe atei sa aleaga calea cea buna, catre Dumnezeu.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Wesson):

Nu sunt atee (daca exista femininul lui "ateu").

| Wesson explică (pentru LanaSpectrum):

Nu, nu exista femininul de la "ateu", eu nu ti-am impus tie personal nimic.
Sa iti spun ceva. Eu sunt credincios, ai spus ca te pisi pe cei ca mine, deci in concluzie daca tu nu esti ateu, esti credincios, te-ai insultat singura.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

Mai omule, daca tie nu iti plac ateii ca nu il accepta pe dumnezeu, nici ei nu te plac pentru ca nu le accepti credinta in altceva, si tot voi, crestinii, faceti pe victimele, ca ateii sunt nu stiu cum, pai daca va tot bagati in seama cu prietenul vostru imaginar, ziceti merci ca unii nu isi prind mintea prea mult cu voi. Sunteti niste ipocriti, cei mai ipocriti dintre ipocriti, si nu e jignire, e adevarul.

| Wesson explică (pentru Mădă0611):

Nu este adevarul, te asigur.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

"ei tot nu vor să se liniștească și să înceapă o viață creștină, credincioasă.", "eu vreau sa ii conving pe atei sa aleaga calea cea buna, catre Dumnezeu.". Exista alte enjpe mii de zei. Tu de ce nu crezi in ceilalti? Ca nu te-au convins ca sunt reali, chiar daca pentru altii sunt la fel de reali cum e dumnezeu pentru tine. Ei, daca ai fi corect (se cere gandire pentru asta), ai intelege ca fiecare crede in ceva in ce e convins ca exista. Eu nu cred in dumnezeul tau, si in ceilalti zei, dar pentru ca majoritatea crestinilor sunt foarte indoctrinati si subconstientul ii poate dobori oricand (autosugestie), nu incerc sa ii conving ca ce cred eu e adevarat, decat daca incep ei, voi incepeti cam des, si tot voi sunteti cei iubitori.
Ti-am vazut cealalta intrebare si as fi putut sa te ajut, dar ai zis sa nu raspunda ateii, eu sunt, si am cei 7 ani de acasa, mai multi decat ai tu, care culmea, cica tot 7 sunt thinking

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Wesson):

Nu in Dumnezeu cred. Si nu trebuie sa fii crestin ca sa crezi in Dumnezeu!

| Wesson explică (pentru Mădă0611):

Vezi asta este cu ateii, doar pentru ca suntem crestini automat suntem mai putin educati nu? Fii sigur ca nu esti tu educatul lumii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Wesson):

N-am zis asta, insa daca tii lectii, vezi sa nu fie din ceva la care nu esti as.
N-o intoarce acum, in prima parte am dreptate. De fapt, de la voi pornesc razboiaiele astea, desi voi ar trebui sa fiti iubire.

| Wesson explică:

Stiu multe, stiu ce inseamna sa fii crestin, si nu sunt un fraier. Oricat mai injura jogni si orice parere ai avea despre mine pe mine nu ma deranjeaza deoarece nu imi pasa parerea ta, esti un nimic pentru mine.Se vede ca ti stii foooaarte bine sa fii crestin, nu jignesti, chiar deloooooc.Eu orice ai crede despre mine si ai spune, eu am aceeasi valoare.Nu imi pasa parerea ta. Degeaba te chinui sa ma oftici, pentru mine nu conteaza parerea ta, nu imi pasa de ea, atata timp cat eu am prieteni, parinti, rude ce au o parere despre mine, si ei au una adecvata. Esti un gunoi pentru mine, pentru altii nu stiu cum esti, dar pentru mine esti un nimic, deci nu ma afectezi cu nimic.

| LanaSpectrum a răspuns (pentru Wesson):

Mi-am mai luat un iepure, e atat de scump!

| KingSize a răspuns:

Sincer mi'e mila de tine.

| de2ed a răspuns:

Nu văd de ce mi se tot cer argumente când spun că nu există dumnezeu odată ce nimeni nu a adus vreodată un argument imuabil care să ateste că într-adevăr există. Spune-mi, dacă într-adevăr crezi că există cu adevărat dumnezeu, ce argumente poți aduce? Argumente, nu opinii, păreri. Biblia este primul, dar și cel mai prost reper. Din rațiuni lesne de înțeles, nimeni nu ar trebui să invoce vreun pasaj din biblie pentru că niciunul nu întemeiază rațional existența vreunei entități divine.

Într-un om care crede în dumnezeu zace atât de multă ură încât, atunci când îi spui că nu există dumnezeu, aproape că te-ar reduce la tăcere prin orice mijloc îi cade mai repede la mână. Nu poate, nu trebuie, nu știe, nu vrea. Și totuși, te-ar ucide.

Când sunt contrați științific, se apelează la arma secretă: "Este păcat să spui acest lucru". Mă revolt și vă blamez de toate nenorocirile pe care le-ați lăsat în urmă în virtutea unei spuse precum lasă-i în grija domnului. Astfel n-ați făcut decât să vă părăsiți semenii, v-ați sustras și apoi ați îndrăznit să spuneți că a fost voia lui dumnezeu. Ticăloșilor, să vă fie rușine!

| abbyzzz a răspuns:

Daca merg pe aceeasi idee, poporul roman nu a avut niciodata o populatie numeroasa. De ce s-au incapatanat sa ramana stabil si nu s-au lasat cuceriti de rusi?