| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea stie ca barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Aceasta egalitate in drepturi probabil a survenit in momentul in care un barbat slab dotat din toate punctele de vedere a vrut sa-si atribuie o partenera si singurul mod prin care aceasta avea de gand sa-l accepte era daca el emitea o lege prin care si femeile sa fie considerate oameni. Acum ca am aflat cum functioneaza in realitate universul e timpul sa ne intrebam daca, pentru slabiciunea unui barbat, e cazul sa ne intoarcem la matriarhat si sa avem cu totii de suferit sau sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept.

Pentru o astfel de decizie, pe care inca nu sunt pregatit sa o iau, trebuie mai intai sa pun in balanta cateva lucruri. Pentru inceput doresc de la interlocutori cate trei exemple de activitati pe care femeile le fac mai bine decat barbatii. De la arta pana la stiinta, numiti trei meserii pe care "egalele" noastre le duc la finalizare intr-un mod mai eficient decat specia barbateasca. Nici macar in arta nu pot gasi exemple de luat in seama, se spune ca femeile au un simt artistic mai dezvoltat dar in realitate, ele doar se plang foarte mult, de unde si ideea ca ar fi mai sensibile.Sensibilitatea lor are treaba exclusiv cu manipularea, adevarata sensibilitate o pot simti doar barbatii si drept dovada stau zecile de mii de barbati implicati in arta versus cele doua sau trei femei implicate in acelasi curent. Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. Cum ar fi fost daca Eistein si-ar fi pierdut un an din viata ingrijindu-se de plodul pe care il cara in burta? Pentru o astfel de actiune alegi in mod evident pe cineva care oricum nu ar putea influenta direct evolutia din punct de vedere existential.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

102 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Hai sa zicem ca ai dreptate. Ce drepturi crezi ca ar trebui interzise femeilor? Care dintre ele te deranjeaza si crezi tu ca impiedica "evolutia din punct de vedere existential"?

| anonim_4396 explică (pentru anad):

Femeile ar trebui sa fie libere. Asa cum suntem si noi liberi atat timp cat nu iesim din cuvantul statului si avem voie sa facem absolut ce vrem, atat timp cat respectam toate legile si conduita. Aceeasi libertate ar trebui sa o aiba si femeile. Sa fie libere sa faca ce vor atat timp cat fac exact ce le spun barbatii din viata lor.

| anad a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica ei nu ies din cuvantul statului. Ele nu ies din cuvantul barbatului, din cuvantul femeilor nu trebuie sa iasa copiii etc. Exact ca-n bancul cu: tata o bate pe mama, mama bate copiii, copiii bat pisica (si nu mai stiu!). Am inteles!
Ar merge si" Barbatul este capul, iar femeia este gatul. Dupa cum se stie...gatul poate intoarce capul cand si in ce directie vrea el!"?

| Drolja a răspuns:

Cred că după ce i-ai spus asta maică-tii, o săptâmână ai mâncat numai conserve şi ţi-ai frecat şosetele la mână.

| Drolja a răspuns:

Și ca să nu se supere krakilla că nu sunt la fel de inteligentă ca maică-sa, o să comentez și ontopic.
"Gender mainstreaming" spune că nu există o diferenţă elementară între bărbat şi femeie. Că trăsăturile sau caracteristicile considerate masculine sau feminine sunt, până la urmă, determinate cultural şi pot fi schimbate.
Iar un exemplu din istorie care să adeverească această teză e următorul: http://www.descopera.ro/......in-albania
Totuşi, deşi unele situaţii grele pot face din femei, bărbaţi (nu metaforic şi fabulistic, ci femei care chiar au purtat lupte şi şi-au protejat semenii), această ambiguizare, care ar vrea să "se impună" şi astăzi, nu dă roade.
Un exemplu în această direcţie este Norvegia, care practică deja o educație gender mainstreaming, și, ghici ce, procentul femeilor de 10% inginer tot nu a crescut, iar ca infirmiere este neschimbat, de 90%.
Tot istoria ne ajută cu exemplul din Israel, anume mişcarea kibuţ, care nu a făcut nicio diferenţă între bărbaţi şi femei; acest lucru s-a schimbat la dorinţa femeilor expresă: bărbaţii de acolo s-au ocupat iarăşi de muncile fizice mai grele, ele preluând muncile feminine tradiţionale.

Oamenii au un sex social şi unul psihologic. Există diferenţe în construcţia bărbatului şi a femeii, găsite în înzestrarea hormonală, imunologică, şi în structura creierului.
Majoritatea vânzătorilor sunt femei, în timp ce majoritatea mecanicilor sunt bărbați. Pentru că femeile folosesc mai mult partea procedurală (multitaskingul, spre exemplu), iar bărbaţii preferă rezolvarea sarcinilor funcţionale.

| darrio2007 a răspuns:

Vorbesti mult dar esti departe de a sti ceva.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu gasesc argumentul nicaieri, cred ca ai uitat sa-l specifici.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentul exista dar nu stii unde sa il cauti. Daca nu existau aceste femei pe care le cobori atat de jos in specia umana tu nu mai puteai sa ne indrugi toate aceste idiotenii.Hai,pa!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Si unde il caut, unde caut si fericirea? Jenel, nu poti afirma ceva si apoi in loc de argument sa spui "explicatia logica la ce am spus eu exista dar tu nu stii unde sa o cauti", ca nu suntem retardati si nu avem nici pana in 5 ani. Sustine-ti spusele cu argumente sau dispari in anonimatul din care ai aparut!

Nu stiu unde am spus eu ca femeile nu ar fi trebuit sa existe dar la cate prostii fara sens indrugi nu ma mir ca in haosul care ti se petrece in cap ai mai facut o confuzie.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

De majoritatea care ti-au raspuns pe aici te-ai luat.Intr-un fel sau altul.Incearca in alta parte sa-ti impui punctul de vedere cu aceasta obsesie a ta. Oricum nu ai sa schimbi nimic in gandirea noastra.Sau a marii majoritati.In afara de tine, bineanteles.Nu mai raspunde la acest comentariu. Oricum nu vom ajunge la un consens.Cel putin noi doi.Si mai lasa gandurile.Cine gandeste prea mult innebuneste repede.Hai,pa!

| Dariuta a răspuns:

In primul rand ti-as spune sa iti masori cuvintele la adresa femeilor, daca noi nu eram voi nu ajungeati, poate ca tu nu stiai, dar in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie puternica.
In al doilea rand dai dovada ca esti un misogin, ca sa nu mai cauti in dex iti spun eu ce inseamna :misogin- barbat care crede ca femeia trebuie sa i se supuna sau se crede mai presus decat ea, baiatule toti avem drepturi egale.
Si in al treilea rand, daca Dumnezeu a vrut ca femeia sa nasa asa sa fie! Si nu cred ca mama ta te-a adus pe lume cu un anume scop, daca ea nu era tu nu existai!

| anonim_4396 explică (pentru Dariuta):

M-ai pus la respect, logica si argumentele tale, in special cel cu dumnezeu, sunt infailibile. Imi retrag toate spusele de pana acum si imi cer scuze fata de specia feminina, fara de care nu as fi existat nici eu (...), fata de tine, fata de mama, fata de toate femeile cu care voi intretine relatii sexuale de comun acord, fata de cele trei bunici ale mele, fata de... am pierdut firul.

Ideea e ca tu reprezinti exact ceea ce incercam eu sa spun initial, iti multumesc pentru intelepciunea impartasita. Te poti duce linistita inapoi la cratita, prin simpla abtinere de la opinii faci lumea asta un loc mai bun.

| Drolja a răspuns (pentru Dariuta):

Din cauza femeilor ca tine, femeile au fost majoritatea istoriei, sclave. Sau dacă nu au fost, atunci au continuat să fie până nu demult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti a dat papucii recent vreuna? sau de unde frustrarea asta?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sunt imposibil de parasit, pe mine nu ma poate parasi nimeni, vreodata. Creez dependenta la fel ca si heroina.

Unde e frustrarea? Si unde sunt argumentele tale care sa-mi demonstreze frustrarea? Si unde ma insel, mai exact?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, esti doar arogant...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu prea ai inteles... Dar cine s-ar fi asteptat!?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv"

ce mai e nevoie sa inteleg?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Exact, totul se explica de la sine, bravo! Acum, inapoi la bastonase!

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E amuzant cum tu afirmi

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv"

in timp ce cuvintele scrise de tine nu fac altceva decat sa arate nivelul tau de evolutie... scazut de altfel si demostrat prin ideile pe care le imbratisezi.

Cum sa iti explic eu? Daca femeile sunt inferioare din punct de vedere al evolutiei, tu cum crezi ca esti, fiind nascut de o femeie, si crescut de o femeie, si educat de o femeie... sau de mai multe femeie, ca nu imi inschipui ca ai avut educatori si profesori doar barbati.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-l ca asta i-am explicat si mi-se pare ca nu are tot creierul la el laughing

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Cum sa iti explic eu? Daca femeile sunt inferioare din punct de vedere al evolutiei, tu cum crezi ca esti, fiind nascut de o femeie, si crescut de o femeie, si educat de o femeie... sau de mai multe femeie, ca nu imi inschipui ca ai avut educatori si profesori doar barbati."

Insinuezi ca toate geniile au avut mame geniale? Penntru ca altfel cum au devenit genii, daca au fost crescuti de mame inferioare? Sau cum au devenit poetii, poeti, ca tot mamele i-au crescut? Au avut mame poete de care nu am auzit? Tu poti evolua indiferent de cine te creste si daca ti-ai fi folosit creierul inainte sa vorbesti nu ar mai fi trebuit sa te faci si de ras cu o astfel de afirmatie. Argumentul tau e gresit din toate punctele de vedere, mai incearca.

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Pe cand tu cu suntserios sunteti foarte inteligenti... Doar ca nu stiti sa folositi argumente si faceti afirmatii la oha. Si nu intelegeti concepte simple. Si nu intelegeti regulile unei discutii argumentative. Si faceti apel la sentimente si nu la logica, exact ca femeile. Si aveti doar cateva idei crete pe care mai sunteti si incapabili sa le dezvoltati in cuvinte. In alta ordine de idei, superioritatea voastra fata de mine e mai mult decat evidenta, nu am nimic de comentat.

Apropos, ai 16 ani de informatie de recuperat, in loc sa fii superior pe aici, pune mana pe o carte si da-i bice, timpul lucreaza deja in defavoarea ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Confunzi grav inteligenta cu evolutia...

| johnnny123 a răspuns:

"sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept".

De ce sa ne oprim aici? Hai sa ne intoarcem la "timpurile de bun simt" in care era ok sa detii sclavi.

Sau la "timpurile de bun simt" in care era ok sa decapitezi oameni ca sa imbunezi o zeitate.

Sau la "timpurile de bun simt" in care puteai sa-i dai unuia in cap cu piatra ca sa-i furi vanatul.

Scuza-ma, dar ce anume te face pe tine personal superior tuturor femeilor de pe planeta asta?
Daca eu iti arat femei care iti sunt net superioare din punct de vedere intelectual, din punct de vedere al realizarilor, din punct de vedere al contributiei la societate, ai recunoaste atunci ca esti doar un frustrat si ai fi de acord sa devii tu cel "fara niciun drept"?

Faptul ca au existat mai multi artisti sau oameni de stiinta barbati decat femei nu te face si pe TINE un artist sau un om de stiinta.
Da, Michelangelo a fost barbat. Dar tu nu esti Michelangelo. Si Einstein a fost barbat. Dar tu nu esti Einstein.

Tu sustii ca esti o fiinta superioara aducand drept argument doar realizarile altora care din intamplare erau de acelasi sex cu tine.

Este ca si cum un german fara picioare ar sustine ca este un fotbalist mai bun decat Messi pentru ca Germania este campioana mondiala.

P.S. Si eu sunt tot barbat, dar imi place sa cred ca nu acelasi gen de barbat ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

De ce sa ne oprim aici? Hai sa ne intoarcem la "timpurile de bun simt" in care era ok sa detii sclavi.

Sau la "timpurile de bun simt" in care era ok sa decapitezi oameni ca sa imbunezi o zeitate.

Sau la "timpurile de bun simt" in care puteai sa-i dai unuia in cap cu piatra ca sa-i furi vanatul.

Mai exact, ce treaba are una cu alta? Decaderea femeilor din drepturi ar evita matriarhatul, adica o catastrofa planetara. Sclavia pe de alta parte nu ar evita nimic si nu ar avea sens, acum stim ca alte rase nu ne sunt inferioare.

Religia din nou nu are treaba cu realitatea, asa ca nu vad legatura nici aici.

Cand oamenii dadeau cu "pietre in cap" erau alte vremuri, alte conditii si alt nivel de civilizatie. Din nou nu vad legatura.

"Scuza-ma, dar ce anume te face pe tine personal superior tuturor femeilor de pe planeta asta? "

Unde am scris eu asta? Tu stii sa citesti sau doar imi irosesti timpul pretios?

"Daca eu iti arat femei care iti sunt net superioare din punct de vedere intelectual, din punct de vedere al realizarilor, din punct de vedere al contributiei la societate, ai recunoaste atunci ca esti doar un frustrat si ai fi de acord sa devii tu cel "fara niciun drept"?

Faptul ca au existat mai multi artisti sau oameni de stiinta barbati decat femei nu te face si pe TINE un artist sau un om de stiinta.
Da, Michelangelo a fost barbat. Dar tu nu esti Michelangelo. Si Einstein a fost barbat. Dar tu nu esti Einstein."

Voma asta de mai sus reprezinta un exemplu clar de om derutat care extrage o idee proasta dintr-un text si apoi se cearta singur, pe marginea ei. Aici discutam despre masculi si femei, Bula, nu despre mine. Ori te concentrezi asupra textului, ori nu imi mai afectezi mojo-ul, sunt pe val si tu ma bruiezi cu texte de clasa a II-a.

"P.S. Si eu sunt tot barbat, dar imi place sa cred ca nu acelasi gen de barbat ca tine."

O sa ma rog pentru asta! Doar cu masculi ca si tine specia nu ar avea nici o sansa.

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

| sofisis a răspuns:

Hai sa ma aflu si eu in treaba, ca daca in aprilie nu eram prezenta...deh.
Faptul ca avem drepturi egale nu inseamna ca suntem egali din restul punctelor de vedere.
In general, nu stiu daca ai observat, barbatii exceleaza in lucruri care nu sunt neaparat considerate ca "masculine" sau "de barbati" (gatit, cantat, pictat, compus, moda etc.). Pe de alta parte femeile exceleaza in lucruri necaracteristice lor(pilotat, masini, informatici etc). Probabil ca aceste lucruri nefiind ceva ce lumea admira, cumpara etc., realizarile femeilor nu ies in evidenta asa de tare.
Pe de alta parte mi se pare ca societatea nici nu permite unei femei sa demonstreze ca e capabila. De exemplu: fotbalul feminin e considerat o gluma, cursele de masini se fac exclusiv pentru barbati, de principiu in toate domeniile "masculine" sunt acceptati doar masculi pentru ca se pleaca de la premisa ca "e femeie"...ce poa' sa faca ea.
Sunt perfect de acord ca sunt multe chestii pe care le pot face mai bine barbatii/...de exemplu sa traga un camion legati cu un lant laughing si sunt perfect de acord ca femeile nici macar n-ar trebui sa vrea sa incerce sa faca asta.
Oricum noua, desi vrem drepturi egale, intotdeauna ne va placea sa ne demonstram a fi mai slabe decat voi...de ce sa omor eu un paianjen si nu tu? E si un suflet pe care il strivesti si e si gretos...asa ca ma voi baza pe barbatul din tine. tongue
Da, egalitate evolutiva nu este. Barbatii, in general, sunt mai practici, mai calculati, mai rationali, mai puternici (si fizic si psihic), mai orgoliosi etc.
E ca si cum ai compara un pepene cu o nuca toata discutia asta.
TOTUSI, oricat de mare si tare ar fi pepenele, tine cont ca nuca are coaja mai tare, e mai bine protejata si in general atunci cand cade nu se sparge. Fiecare are plusurile si minusurile lui.
Asta totusi nu diminueaza faptul ca ambele se mananca, ambele sunt bune, ambele merita tratamente bune. Bine, ca nucile se si bat cu prajina, excludem din discutie. tongue

Ideea mea e asa, nu suntem egali din aproape nici un punct de vedere, dar mi se pare absolut normal sa avem aceleasi drepturi. Pana la urma si unii si altii contribuim la perpetuarea speciei(nici voi nu puteti fara noi, nici noi fara voi), si unii si altii contribuie la bunastarea generala a planetei.

Ia gandeste-te...cine i-a inspirat si ii inspira pe toti artistii? Nu femeia? Daca nu exista vre-una sa ii faca sa planga sau sa ii raneasca sau sa le faca viata frumoasa...nu mai apareau capodoperele despre care vorbiti.
Concluzie: nu exista metoda de a ne delimita. Facem parte dintr-un sistem interdependent. Unii fara altii suntem degeaba!

| anonim_4396 explică (pentru sofisis):

Ma plictiseam, acesta este motivul pentru care am pus intrebarea. Am formulat-o intr-o maniera agresiva si am deviat putin subiectul ca sa pot oferi contraargumente unui anumit tip de argumente pe care stiam sigur ca il voi primi. Ideea era sa vad de cate ori sunt injurat fara sa fiu combatut cu argumente si zic ca am avut rezultate destul de bune...

Egalitate nu exista si nici nu trebuie sa existe. Barbatul si femeia sunt parti ce se completeaza reciproc, nu poti spune care parte este mai puternica (prin urmare, mai importanta) din moment ce nu pot exista una fara cealalta. Nu conteaza care jumatate a unui mar e mai frumoasa (pentru ca ne plac exemplele cu fructe)... In ce priveste drepturile, acestea ar trebui sa fie aceleasi pentru toata lumea si logica din spatele acestei afirmatii este atat de simpla incat nici nu ma voi deranja sa o dezbat.

Ideea e exact ce ai spus si tu si nu pot decat sa fiu impresionat. Oricum, adevarata valoare consta in individ si nu in sexul individului, cum tocmai ai demonstrat tu aici.

Multumesc.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am zis ca's desteapta.N-ai vrut sa ma crezi.
Si daca mai iei in calcul si frumusetea...deja ar trebuie sa multumeasca toata lumea ca permit si la altii sa respire acelasi aer cu mine laughing))

Acum serios vorbind, tot ce am expus mi se pare de bun simt si mi se pare ca intr-adevar ai avut o reusita in micul tau experiment. Asta pentru ca lumea, la primul impuls, se bazeaza pe inteligenta emotionala si abia dupa pe logica.
Bine, mai sunt si specimene lipsite de ambele...acestea nu se iau in calcul.

| KillMePlease a răspuns:

Esti misogin?

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Iubesc femeile asa ca nu prea am cum sa fiu misogin. Dar sunt mizantrop, daca te incalzeste cu ceva...

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma incalzeste cu nimic.laughing Da' nu-i bai.

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Pacat, unicul meu scop a fost sa te incalzesc. E prima oara cand dau gres, ce sentiment ciudat.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehh, nu te simti prost.
Nu aveam nevoie de tine pentru a ma incalzi, am centrala/calorifer/tot ce-mi trebuie pentru aceasta operatiune,, complicata''.
Si referitor la sentimentul,, ciudat'', obisnuieste-te. Presimt ca nu-i asta ultima data cand il vei simti. happy :3

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Sper sa te inseli si sa "presimenti" gresit dar nu putem stii niciodata. Nu am spus ca ma simt "prost" am spus ca ma simt "ciudat", imi este genetic imposibil sa ma simt prost.

Oricum, m-ai infrant si tu, asa imi trebuie daca irosesc ironia fina pe curci.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)
Hai ca esti amuzant. Du-te si fa nanica acum ca ti-e fomica vad.

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Perspicacitatea nu e punctul tau forte, sa nu iti lasi in grija proprii copii vreodata.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nevoie de sfaturi,,, Krakilla".

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Cu totii avem nevoie de sfaturi, "KillMePlease"...

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici iti dau drepate, fiecare are nevoie de sfaturi, dar nu din partea ta neaparat,,, Krakilla".

| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Aici iti dau si eu dreptate.

Care e faza cu,,, Krakilla" si cu semnele acelea haotice de punctuatie?

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este nici o faza.
Pur si simplu am pus o data asa si de atunci am tot pus si vad ca tu te-ai luat dupa mine...worried thinking

| Geanin a răspuns (pentru KillMePlease):

Lana(Killy-ma rog), intorce-te acasa! Copiiilor le e dor de tine si mie mi-e dor tine!;(( Lasa-l! E doar un misogin care nu intelege lesbiencele ca noi!

| KillMePlease a răspuns (pentru Geanin):

Dar...Oare cum sa fac asta? sad

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Lucruri la care femeile sunt superioare barbatilor, din punctul meu devedere :

1)Curatenie : cred ca cea mai tare ''femeie de servici'' a fost pana la urma femeie.
2)Asistenta medicala : Eu unu prefer sa fiu injectat in kuur de o femeie, ar fi destul de ciudat sa-mi dea pantalonii jos un barbat. Oricum femeile au mana mai usoara ca barbatii si in prezenta lor se pare ca se simt mai bine bolnavii in stadiu terminal.
3)Cosmetica. N-am prea vazut barbati cosmeticeni iar aia care sunt, sigur au ceva scurcircuitat pe la mansarda.

Si mai cred ca si la masaj erotic sunt mai bune femeile, da n-am suficiente probe.

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

1. Curatenia nu e o meserie. In al doilea rand, nu ai cum sa compari eficacitatea, nu e un domeniu atat de interesant.
2. Eu am intrebat la ce se pricep mai bine, nu in ce domenii se regasesc mai multe femei. In al doilea rand, cu ce compari cand faci o astfel de afirmatie? Pentru ca am nevoie de argumente, nu de pareri personale.
3. Cei mai celebrii oameni din cosmetica sunt barbati Barbati homosexuali, dar tot barbati. Ca si in moda, de altfel.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Curatenia este o meserie si tu nu stii sa apreciezi deloc sarcasmul. Imi iau o punga de seminte, devine din ce in ce mai interesant.

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu sunt sarcasmul, ma pricep atat de bine la el incat il pot breveta. Sarcasmul tau e ieftin, nu prea fin, cum iti place sa crezi, de aceea a fost ignorat.

Ia-ti doua pungi de seminte, am de gand sa o mai tin asa o vreme.

| danutzu96 a răspuns:

Tare asta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt de acord cu tine. Eu sincer nu am nimic că sunt drepturi egale, este și normal, dar datorită acestui fapt unele și-o iau în cap și vor mereu mai mult și mai mult, specimene care poartă numele de feministe. Femeia dacă nu este ținută și-o ia în cap.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca ai peste 18 ani te fac a mea!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Krakilla, dupa ce vezi acest clip (cap-coada), te rog sa nu-mi dai reply fiindca nu ma voi obosi sa citesc.

https://www.youtube.com/watch?v=6uHRUIv6ePY (partea 1)

https://www.youtube.com/watch?v=pllpq994vqA (partea 2)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

începea cu "m", se termina cu "uie"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din fericire maica-mea e o femeie inteligenta si stie sa respecte si opinii diferite de ale ei, spre deosebire de tine.

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Maică-ta e inteligentă numai prin faptul că te-a făcut pe tine. Nici nu mai e nevoie de alte argumente.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si nu crezi ca ar fi fost mult mai ok sa discutam relaxat si cu argumente de la inceput, fara sa ne jignim? Pentru ca nu te descurci deloc rau.

Maica-mea nu are niciun merit ca m-a facut. Existential vorbind, daca nu as fi fost creat, atunci nu ar fi avut cum sa ma deranjeze asta, asa ca existenta mea nu mi se pare o binecuvantare celesta ci doar o coincidenta. Cat despre calitatile irefutabile cu care am fost inzestrat, din nou nu vad care e meritul ei, nu e ca si cum ar putea alege bagajul genetic cu care sa fiu inzestrat. Daca ar fi fost dupa ea probabil acum as fi fost fetita si vindecam labute de catelusi intr-o tara din lumea a treia.

Exemplul cu Norvegia nu e prima data cand il aduce cineva in discutie, intr-adevar e foarte interesant ce s-a intamplat acolo si cred ca, din anumite puncte de vedere, situatia ofera cateva lamuriri privind discrepanta dintre ce credem noi si ce se intampla in realitate, in societate. Esti una dintre putinele persoane care a reusit sa puncteze ca barbatul si femeia au sarcini diferite pentru ca au fost creati sa serveasca unor scopuri diferite. Asta insemnand ca cele doua sexe nici macar nu trebuie comparate si, dupa cum am spus mai devreme, drepturile nu ar trebui impartite in functie de abilitati (bine, asta oricum nu se mai intampla in tarile civilizate, dar as fi preferat sa spuna asta si altcineva cu exceptia mea)...

| Drolja a răspuns (pentru anonim_4396):

Aproposurile mele despre maică-ta erau pur sarcastice, şi nu cu referire la subiectul femeilor pe care l-ai abordat în topic. Dar dacă tot te-ai deranjat să-mi scrii, o să îţi scriu şi eu părerea mea despre primul tău paragraf.
Că mamele noastre ne-au născut, nu e o binecuvântare, şi nici faptul că noi nu vom face copii pentru că găsim mai de folos să nu aducem pe lume şi mai multe suflete pe care să le expunem greutăţilor şi neplăcerilor vieţii.
Dar nu faptul că maică-ta te-a adus pe lume ar trebui discutat, pentru că nu ştiu dacă e de discutat numărul de oameni prestabiliţi pentru a se naşte şi probabilitatea ca acesta să fie păcălit de cei care nu vor avea copii, ci condiţiile pe care ţi le-a oferit ea după ce a te-a născut.

Dacă toţi idivizii s-ar naşte în condiţiile normale şi decente pe care probabil tu le-ai avut din partea maică-tii (şi a lui taică-tu), lumea ar fi fost constituită dintr-o pătură de oameni cinstiţi şi decenţi, cu excepţiile geniilor înnăscute şi a accidentelor cromozomiale şi genice (cum ar fi bolnavii cu sindromul Down).
Că alţii nu sunt la fel de inteligenţi şi reuşiţi ca tine, da, e un merit datorat deschiderii, răbdării şi dorinţei tale de a nu te complace în ignoranţa pe care ceilalţi încă nici nu şi-au conştientizat-o(şi poate nici nu o vor face vreodată).
Dar un talent sclipitor şi o inteligenţă perspicace sunt egale cu zero născute într-un mediu (nu neapărat un trib din Camerun lipsit de apă potabilă-exemplu extrem) nu tocmai favorabil. Până să ajungi tu la stadiul adult ca să poţi să te descurci pe cont propriu (fizic şi moral), ai avut îndrumare şi ajutor părinteşti care ţi-au definit multe caracteristici ale personalităţii. Iar felul în care maică-mea şi maică-ta au ales să ni le insufle este meritul lor, pentru că ar fi putut alege altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evident ca intreaga existenta ne este definita de catre noroc si nu de catre influenta noastra, asa cum ne place sa credem.

Sunt perfect de acord cu ce spui in privinta influentei parintilor asupra copiilor, doar ca nu se prea aplica in cazul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,ca pe asta o iau personal!

| Foxyyyy a răspuns:

Nu sunt misogina si nici misandra. Pentru ce razboiul asta al sexelor? De asta au inceput toate proastele sa fie feministe si sa strige in gura pe strada ca ele-s la fel de bune. Astea toate s-au isterizat pe aici si s-au simtit asa lezate,se stie de cand lumea ca barbatii se descurca mai bine in majoritatea domeniilor, desi exista si cateva exceptii feminine cum zic si cei de pe aici, doar ca aici nu-i vorba de minoritati. Totusi, femeile au inteligenta emotionala mai dezvoltata, ce ai spus tu cum ca sensibilitatea are treaba exclusiv cu manipularea e doar ceva subiectiv si nu-si are rostul.

| T0T a răspuns (pentru Foxyyyy):

Inteligența emoțională nu este mai prezentă la femei. Îți dau un exemplu. I-ai pe cei care au scris câte ceva romantic la rost. I-ai pe marii regizori. Pentru a avea o inteligență emoțională ai nevoie de trăiri extrem de intense. Aceste trăiri în general sunt mai prezente la bărbați. Să îți dau exemplu și în cazul unei relații. De obicei bărbatul este cel care cedează de cele mai multe ori și își calcă pe orgoliu și face mai multe gesturi romantice mai multe cadouri deoarece sentimentele sunt mai puternice în general la acesta.
Acum vorbind de inteligența la propriu. Aici nu aș fii de acord că femeile sunt mai puțin inteligente. Depinde foarte mult de fiecare dintre noi. Adevărul că bărbatul în general are o gândire inovativă, creativă și logică iar femeia merge pe foarte multe automatisme. Femeia este mult mai perseverentă și muncitoare și este extrem de mult ridicată în această societate de acești factori. Spun la general. Ținând cont de personalitățile legate de știință trebuie să ne amintim că rolul femeii se rezuma foarte mult la niște activități și societatea din acea vreme le limita oarecum. Nu aveau atâtea drepturi câte avea bărbatul, lucru nu neapărat nemeritat ținând cont că toate muncile grele pe care se putea baza societatea de atunci se puteau realiza mai mult de bărbați iar la război aceștia își apărau patria pe front. Când există o diferență de rol există și diferență de drepturi. În societatea din ziua de azi, au apărut mult mai multe activități care pot fii realizate și de o femeie ne mai axsându-se pe munca fizica atât de mult. Această evoluție a societății le-a ridicat destul de mult și pe ele.
Concluzia mea ar fi că în societatea de azi drepturile sunt deja egale în țările democratice și complet meritate, atât de femei cât și de bărbați. Acum este totuși mai bine să nu mai generalizăm și să judecăm individual individul indiferent dacă este bărbat sau femeie. Așa ar fi cel mai corect și cel mai bine. Femei sau bărbați, suntem în primul rând oameni.

| Foxyyyy a răspuns (pentru T0T):

Nu sunt de acord aici :,, De obicei bărbatul este cel care cedează de cele mai multe ori și își calcă pe orgoliu și face mai multe gesturi romantice mai multe cadouri deoarece sentimentele sunt mai puternice în general la acesta.'' Din nou ceva subiectiv si irelevant. La fel de bine barbatii pot avea interesele lor, e absurd sa spui ca barbatii au sentimente mai puternice fiindca fac cadouri si asa zisele gesturi romantice. Tocmai am spus si eu ca sunt neutra, prefer sa analizez persoanele individual.

| T0T a răspuns (pentru Foxyyyy):

Hai să fim serioși. Să nu vorbim de interese aici, chiar nu am vrut să le aduc în discuție și stiu de ce.

| anonim_4396 explică (pentru Foxyyyy):

Nu e niciun razboi, eu nu incerc decat sa vad cum isi argumenteaza unii, macar in mintea lor, propriile opinii. Imi face placere sa subliniez disfunctionalitatea naturii umane. Majoritatea celor care au comentat pe aici nu au oferit nici macar un singur argument ca sa-si sustina parerile dar asta nu i-a impiedicat sa si-o sustina ssu sa ma jigneasca pe mine pentru ca optiunea mea difera de a lor.

In legatura cu inteligenta emotionala, presupunand ca femeile o au mai dezvoltata, cum spui tu, cum iti explici ca arta si psihologia sunt dominate tot de catre barbati? Daca lucrurile stau cum sustii tu, nu ar fi fost normal sa fie invers? Scriitorii, pictorii si compozitorii nu au fost anuntati ca "femeile este cele sensibile"?

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pana acum sunteti doar doi care ati reusit sa ignorati fondul problemei si sa subliniati esenta. Din puhoiul de comentatori ofuscati nu a putut niciunul sa scoata in evidenta ca in ziua de azi drepturile elementare nu se impart dupa abilitati si calitati personale.

| Happyjump a răspuns:

Ai dreptate! Femeile nu merita sa trăiască pe acest pământ, nu au nici un rost si sunt total inutile. Acum pe bune, daca te-ai certat cu mămica nu inseamna femeile sunt sa cum crezi tu. Fa-ti temele, invata la matematica si nu-ti mai pierde vremea.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Unde am spus ca femeile nu merita sa traiasca pe acest pamant sau ca sunt inutile? Daca am spus asta, sunt un dobitoc. Daca nu am spus asta, inseamna ca tu esti dobitoc.

Cat despre concluziile trase de catre tine despre ce relatie am eu cu propria mama, vezi fraza de mai sus.

| kiri11 a răspuns:

In proportie de peste 70 % femeile ofera o educatie propriilor copii din care se formeaza cei mai buni pictori scriitori sau ce exemple ai mai dat u sus happy Hmmm femeile fara drepturi zici? Ce zici de intretinerea si oferirea posibilitatilor de a crea prin diferite modalitati (gatit, curatenie) - iti zic ca majoritatea barbatilor ar fi niste "jegosi". Femeile nu-si arata intelectualul poate si din cauza mentalitatii - el este barbat, el trebuie sa aduca banu sa gandeasca. Dar mentalitatea asta din cauza cui a fost creata? Nu oare barbatul zise : femeia nu trebuie sa munceasca din greu, nu trebuie sa se oboseasca atata timp cat e mama copilului meu? Hmmmm femeile ar face fata mult mai bine fara barbati decat invers! Documentarea ta e minima! Singurul lucru care va evidentiaza este structura fizica - in rest... :*

| anonim_4396 explică (pentru kiri11):

Imi place procentul tau scos din fund, sunt fascinat de astfel de date irefutabile.

"Hmmm femeile fara drepturi zici? Ce zici de intretinerea si oferirea posibilitatilor de a crea prin diferite modalitati (gatit, curatenie) - iti zic ca majoritatea barbatilor ar fi niste "jegosi"."

Asta ai scos-o din acelasi loc ca si procentul de 70%? Sau pe asta o acceptam ca si adevar absolut si ramane sa mai discutam doar pe marginea procentelor inventate?

" Hmmmm femeile ar face fata mult mai bine fara barbati decat invers!"

Pentru ca... spui tu?

| PrivesteCatreCer a răspuns:

Ce s-a intamplat de esti asa suparat pe femei? Au si ele rostul lor omule, gandeste-te la imultirea rasei noastre, fara femeia carea te-a nascut pe tine, tu nu mai erai aici scriind aceasta intrebare, cantaresteti cuvintele si reciteste ce ai scris.

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Ce te face sa crezi ca as fi suparat pe femei? Si cine a spus ca nu au rost? Reciteste ce ai scris si cantareste-ti cuvintele!

Pai multumeste-i tu femeii care m-a nascut ca ti-a oferit posibilitatea sa ma intalnesti, eu nu am motive. Daca nu as fi existat, nu as fi avut cum sa ma supar pe ea, asa cum nu am de ce sa-i multumesc pentru propria existenta, ea nu a ales sa ma faca pe mine, ea, ca si majoritatea femeilor, a ales sa faca un copil din motive pur egoiste. Ca a avut norocul sa nasca un semi-zeu nu e meritul ei, puteam iesi din oricare alta!

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai ce gandire ai frate, mai iesi si tu in natura ca ti-se prajesc creieri.

"" Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. ""

Pentru tine femeile sunt niste sclave sau ce?

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv. Iar tu in loc sa ma certi aiurea, vino cu contra-argumente, nu demonstrezi nimic acuzandu-ma, asa, din burta.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te acuz, doar nu te inteleg frate, ce ce intereseaza mai mult? Evolutia sau conexiunea dintre noi? Ce te face fericit evlutia sau iubirea fata de iubita, mama ta. Mie imi dai de inteles ca esti un comunist din vremea lui Pazvante Choioru' care crede ca el detine adevarata putere. Nu-i asa! Te crezi destept? Sunt femei mai destepte ca tine! Te cred puternic? Ei bine afla ca exista femei mult mai puternice ca tine. Deci eu nu cred ca sunt mai destept sau mai puternic sau cum crezi tu ca esti fata de femei.

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Intrebarea, Geany, era daca exista ceva la care femeile se pricep mai bine decat barbatii si nu daca exista ceva la care femeile se pricep mai bine decat krakilla. Creierul uman incepe sa perceapa concepte atat de simple de la varsta de 3 ani, daca imi spui cati ani ai, iti pot spune cat de mult ai ramas in urma cu dezvoltarea cerebrala.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 19 si daca o luam asa si eu cred ca nu ti se mai invarte o rotitawinking

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv.[...]
vino cu contra-argumente..."

Iar asta e eroarea de logica "trasferul sarcinii dovezii" : http://ro.wikipedia.org/wiki/Transferul_sarcinii_dovezii

Tu trebuie sa demonstrezi ca femeia e inferioara din punct de vedere evolutiv, nu ceilalti sa aduca contrargumente.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

E primul comentariu care denota o sclipire de inteligenta, din partea ta. Cred ca ti-au pus astia ceva in mancare. Ca sa nu fi prea dezorientat, da, e un compliment, nu o jignire. Raspunsul nu ti-l pot da acum pentru ca mi-as demasca planul diabolic si mai mult decat evident.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Slabe din punct de vedere evolutiv? Cândva, femeile nu aveau aveau drepturi, asa cum ai spus si tu, dar, acum sunt considerate egale.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Faptul ca sunt considerate egale e dezbatut aici. Sau deja ai uitat intrebarea?

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu, dar, ai spus ca sunt inferioare din punct de vedere evolutiv. Din moment ce asta se dezbate aici mi se pare ca n-ai dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Am spus ca sunt inferioare in comparatie cu barbatii subliniind ca barbatii se descurca mai bine in orice domeniu. Dovedeste-mi ca ma insel.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa-ti dovedesc? Orice as spune tu ai ramane cu aceeasi parere.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc insa sa-mi dau seama de ce faci asta. Pur si simplu te plictisesti sau ai suferit vreo deceptie? Ca daca n-ai treaba iti dau eu ceva de munca, si asa nu-mi mai vad capul. Poate ma mai degrevezi si pe mine de ceva.

| anonim_4396 explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nu poti cunoaste adevaratele motive pentru care un om alege sa faca ceva ce pare neobisnuit fara sa fi avut aceleasi experiente ca si el sau fara ca macar sa-l cunosti foarte bine. Incercand sa ma intelegi e o cale sigura de a-ti pierde timpul.
Ce iti pot spune e ca-mi hranesc o curiozitate si, in acelasi timp, vreau sa scot in evidenta cum functioneaza, in realitate, oamenii. Cat de usor este sa inoculezi anumite idei in creierul uman pentru ca mai apoi sa fie aproape imposibil de corectat, indiferent de cate argumente oferi. Majoritatea celor care comentati doar imi spuneti ca ma insel insa niciunul nu imi puteti spune cu ce exact. Toata lumea presupune ca ar fi ceva in neregula cu mine pentru ca teoria mea contrazice teoriile lor insa nimeni nu se oboseste sa si inteleaga la ce nivel se intampla asta.

Intai sa ma degrevez pe mine, si eu sunt in urma cu proiectele de la locul de munca...

| PrivesteCatreCer a răspuns:

E site-ul tau?

| Butterfly19 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Da.e site-ul meu...de ce?happy

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru Butterfly19):

E dragut happy

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Daca ea nu ar fi fost fata, site-ul ar mai fi fost la fel de dragut? Poti raspunde sincer?

| Butterfly19 a răspuns (pentru PrivesteCatreCer):

Multumesc..ai citit si continutul?happy

| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Cu exceptia a catorva citate si a faptului ca scrieti ce doriti sa faceti, dar fara a ne onora cu exemple, aveti un site gol, lipsit de continut. Dupa ce am putea judeca respectivul site? Dupa idealurile pe care si le propune? Si eu imi doream sa fac lumea un loc mai bun, cu mult timp in urma. Asta pana in momentul in care am realizat ca eu nu ma pot proteja nici macar pe mine, de mine insumi. Visam la stele fara sa realizam ca ne zbatem in mocirla.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Uita-te la continut laughing Sincer si tu daca imi propuneai sa ma uit tot asa iti ziceam, nu dragut iti ziceam ca e bine facut, ma rog...

| Butterfly19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg punctul tau de vedere happy. Sunt la inceput cu site-ul, am publicat doar un articol pana acum, nu stiu daca l-ai citit sau nu, as aprecia daca l-ai citit inainte de a spune anumite lucruri. Eu sunt multumita si daca ajut o persoana sa fie mai buna, deja e mai bine decat nimic. Iti multumesc pentru parere.

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru Butterfly19):

Macar sa il faci pe krakilla mai bun laughing

| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Nu ti-am reprosat nimic, ti-am spus doar lucruri de bun simt, mentionand ca inainte de a cere o parere e indicat sa oferi si ceva continut.

Nu cred ca intelegi cat de greu este in realitate sa ajuti o persoana "sa fie mai buna". Am pus in ghilimele expresia pentru ca "a fi mai bun" este un concept interpretabil ce depinde mai mult de persoana care il percepe. Oricum, sa schimbi pe cineva inseamna sa-i modifici natura, sa-i alterezi principiile, sa-i inlocuiesti un comportament. Si, dupa cum putem observa chiar aici, la aceasta intrebare, oamenii intampina mari probleme atunci cand vine vorba de a accepta lucrurile pentru care nu sunt pregatiti.

Uite, eu sunt de parere ca oamenii care vor sa ajute alti oameni sunt cei care au cea mai mare nevoie de ajutor. Cand pe tine te completeaza ideea ca ai ajutat pe cineva, inseamna ca tu la randul tau, ai sau ai avut anumite probleme pe care nu le-ai putut depasi. De exemplu, tu te-ai gandit vreodata ca nu exista o fapta buna lipsita de egoism? Sper ca realizezi ca tu ii ajuti pe alti pentru ca asta te face pe tine sa te simti bine, din asta rezultand ca tu te ajuti pe tine si nu pe ceilalti. Sper sa nu te fi jignit cu ceva pseudo-analiza mea. Acestea fiind spuse admir orice om care alege sa faca bine, indiferent care sunt sentimentele motivationale din spatele faptelor. Ii consider naivi dar sunt oamenii pe care ii prefer in locul oricarei alte alternative.

Succes in lupta cu morile de vant, sper ca viata sa nu reuseasca niciodata sa te faca sa-i vezi adevarata fata.

| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Pentru a ma face pe mine mai bun ar trebui ca mai intai sa divida universul la zero.

| Butterfly19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai jignit cu nimic stai linistita. Sunt foarte constienta ca nu exista aproape nici un fel de fapta buna facuta fara o urma de egoism sau alte sentimente negative(exista fapele bune pe care le faci fata de persoanele care iti insipra o mila foarte puternica, acelea cred ca nu au sentimente negative, dar aici nu e vorba de mila oricum).
Nu intentionez sa schimb natura umana a nimanui. Stiu doar faptul ca atunci cand citesc un articol care imi raspunde la o anumita intrebare ma simt deja mai aproape de ceea ce vreau sa fiu. Asa ca daca o persoana care citeste un articol de-al meu(stiu ca o sa zici ca am doar unul, dar o sa mai urmeze)simte ca a facut un pas inspre bine, atunci eu sunt multumita. Nu sper ca o sa fac lumea un loc minunat numai cu lucruri bune, nici macar nu sper sa schimb oamenii, eu sper sa trezesc in oameni doar dorinta de a face bine, mai departe depinde de fiecare pana unde vrea sa ajunga.
Si normal ca am obstacolele mele, asa cum fiecare le are pe ale lui, nu imi este greu sa recunosc. Eu incerc sa fac ceva, nu spun ca prin asta sunt mai buna decat oricine altcineva si nici macar in ineriorul meu nu cred asta, dar cred ca orice tentativa de a face un lucru bun e mai bine decat sa nu facem nimic.
Asta e modul in care gandesc euhappy

| anonim_4396 explică (pentru Butterfly19):

Nu toate numele care se termina cu "a" sunt nume de femei. Nick-urile in special nu respecta o astfel de regula...

| mirela15 a răspuns:

Toti suntem oameni. Rasa masculina si cea feminina se completeaza, asa este construit OMUL. Asta e punctul tau de vedere, unii comenteaza, unii ti-l respecta, dar nu te astepta ca cineva sa vada lucrurile exact ca tine. Suntem diferiti si avem pareri diferite. Aceasta 'problema' ( pentru ca nu prea e o problema) este mult prea complexa si nu ar trebui sa te astepti ca cineva sa fie de acord cu tine in totalitate. Dar poate ca m-am chinuit sa scriu aceste cuvinte deageaba pentru ca sunt FEMEIEwinking

| mirela15 a răspuns:

Asa cum tu ai scris porcariile astea aici si nu a trebuit sa iti dea nimeni voie, asa si eu mi-am permis sa las un comentariu. Dar sa stii ca esti tare amuzant laughing Si ce ai scris tu aici nu ar trebui sa fie permis pentru ca e de natura mediacala, ai nevoie de un medic psihologwinking Sa vad cum ai sa-l faci pe cel care mi-a dat voie sa comentez sa sufere, adica pe minehee hee Doamne fereste de asa oameni laughing

| anonim_4396 explică (pentru mirela15):

Ce sa fac cu un medic psiholog? Sa invete la scoala, sa nu vina sa-i invat eu, am deja restul umanitatii pe umeri!

| MrChange a răspuns:

Krakilla, ai pus o problema, foarte profunda, as dori sa ma abtin de la a comenta, pentru ca doar un singur om ar intelege, iar restul ar judeca, cred ca ai inteles ce am vrut sa zic, totusi asta nu inseamna ca sunt de acord cu tine in proportie de 100 %. Ideea e ca menajand subiectul, nu stiu daca ar trebui sa imi fie mila de tine, sau de cei ce au raspuns. Saracul de tine a cerut doar niste argumente logice si o gandire rationala din partea celor ce raspund, ei au inceput sa judece ai sa gandeasca din punctul de vedere al sentimentelor. Sincer nu am gasit nici macar un argument. Imi pare nespus de rau ca societatea este nedezvoltata din punct de vedere al ratiunii si instabila din punct de vedere al sentimentelor.