| anonim_4396 a întrebat:

Toata lumea stie ca barbatii si femeile sunt egali in drepturi. Aceasta egalitate in drepturi probabil a survenit in momentul in care un barbat slab dotat din toate punctele de vedere a vrut sa-si atribuie o partenera si singurul mod prin care aceasta avea de gand sa-l accepte era daca el emitea o lege prin care si femeile sa fie considerate oameni. Acum ca am aflat cum functioneaza in realitate universul e timpul sa ne intrebam daca, pentru slabiciunea unui barbat, e cazul sa ne intoarcem la matriarhat si sa avem cu totii de suferit sau sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept.

Pentru o astfel de decizie, pe care inca nu sunt pregatit sa o iau, trebuie mai intai sa pun in balanta cateva lucruri. Pentru inceput doresc de la interlocutori cate trei exemple de activitati pe care femeile le fac mai bine decat barbatii. De la arta pana la stiinta, numiti trei meserii pe care "egalele" noastre le duc la finalizare intr-un mod mai eficient decat specia barbateasca. Nici macar in arta nu pot gasi exemple de luat in seama, se spune ca femeile au un simt artistic mai dezvoltat dar in realitate, ele doar se plang foarte mult, de unde si ideea ca ar fi mai sensibile.Sensibilitatea lor are treaba exclusiv cu manipularea, adevarata sensibilitate o pot simti doar barbatii si drept dovada stau zecile de mii de barbati implicati in arta versus cele doua sau trei femei implicate in acelasi curent. Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. Cum ar fi fost daca Eistein si-ar fi pierdut un an din viata ingrijindu-se de plodul pe care il cara in burta? Pentru o astfel de actiune alegi in mod evident pe cineva care oricum nu ar putea influenta direct evolutia din punct de vedere existential.

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

1. Faptul ca tu nu vezi anumite legaturi (de altfel evidente) nu inseamna ca acele legaturi nu exista. Inseamna doar ca nivelul tau de inteligenta nu iti permite sa le vezi. Nu trebuie sa-ti fie rusine, nu este vina ta, ai tras un loz necastigator la loteria genelor.

2. Timpul tau nu este absolut deloc pretios din moment ce iti permiti sa pierzi ore in sir ciondanindu-te pe net cu 50 de oameni, in loc sa scrii un tratat despre "Ne-egalitatea sexelor"

3. Folosirea cuvintelor de genul "voma", "Bula", etc, nu spune despre tine ca esti un bun argumentator. Poate doar in cazul in care il consideri pe Vadim Tudor un bun argumentator.

4. Nu ai fost, nu esti, si nu vei fi niciodata pe val. Esti doar un om trist care-si proiecteaza frustrarile asupra lumii in loc sa accepte cauza reala a acestora: el insusi si sub-mediocritatea lui.

5. Scuza-ma ca ti-am afectat mojo-ul, nu am vrut. Sunt sigur insa ca iti vei reveni rapid si vei redeveni exemplarul fantastic de Cro-Magnon pe care il iubim cu totii.

102 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vorbesti mult dar esti departe de a sti ceva.

| danutzu96 a răspuns:

Tare asta laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti a dat papucii recent vreuna? sau de unde frustrarea asta?

| PrivesteCatreCer a răspuns:

Ce s-a intamplat de esti asa suparat pe femei? Au si ele rostul lor omule, gandeste-te la imultirea rasei noastre, fara femeia carea te-a nascut pe tine, tu nu mai erai aici scriind aceasta intrebare, cantaresteti cuvintele si reciteste ce ai scris.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu gasesc argumentul nicaieri, cred ca ai uitat sa-l specifici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Sunt imposibil de parasit, pe mine nu ma poate parasi nimeni, vreodata. Creez dependenta la fel ca si heroina.

Unde e frustrarea? Si unde sunt argumentele tale care sa-mi demonstreze frustrarea? Si unde ma insel, mai exact?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Ce te face sa crezi ca as fi suparat pe femei? Si cine a spus ca nu au rost? Reciteste ce ai scris si cantareste-ti cuvintele!

Pai multumeste-i tu femeii care m-a nascut ca ti-a oferit posibilitatea sa ma intalnesti, eu nu am motive. Daca nu as fi existat, nu as fi avut cum sa ma supar pe ea, asa cum nu am de ce sa-i multumesc pentru propria existenta, ea nu a ales sa ma faca pe mine, ea, ca si majoritatea femeilor, a ales sa faca un copil din motive pur egoiste. Ca a avut norocul sa nasca un semi-zeu nu e meritul ei, puteam iesi din oricare alta!

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Vai ce gandire ai frate, mai iesi si tu in natura ca ti-se prajesc creieri.

"" Si sa nu aud treaba cu "femeile fac copii", e de bun simt ca cineva sa se ocupe de caratul fetusilor in timp ce barbatii se ocupa de evolutia speciei. ""

Pentru tine femeile sunt niste sclave sau ce?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, esti doar arogant...

| johnnny123 a răspuns:

"sa ne intoarcem la timpurile de bun simt in care femeile nu aveau niciun drept".

De ce sa ne oprim aici? Hai sa ne intoarcem la "timpurile de bun simt" in care era ok sa detii sclavi.

Sau la "timpurile de bun simt" in care era ok sa decapitezi oameni ca sa imbunezi o zeitate.

Sau la "timpurile de bun simt" in care puteai sa-i dai unuia in cap cu piatra ca sa-i furi vanatul.

Scuza-ma, dar ce anume te face pe tine personal superior tuturor femeilor de pe planeta asta?
Daca eu iti arat femei care iti sunt net superioare din punct de vedere intelectual, din punct de vedere al realizarilor, din punct de vedere al contributiei la societate, ai recunoaste atunci ca esti doar un frustrat si ai fi de acord sa devii tu cel "fara niciun drept"?

Faptul ca au existat mai multi artisti sau oameni de stiinta barbati decat femei nu te face si pe TINE un artist sau un om de stiinta.
Da, Michelangelo a fost barbat. Dar tu nu esti Michelangelo. Si Einstein a fost barbat. Dar tu nu esti Einstein.

Tu sustii ca esti o fiinta superioara aducand drept argument doar realizarile altora care din intamplare erau de acelasi sex cu tine.

Este ca si cum un german fara picioare ar sustine ca este un fotbalist mai bun decat Messi pentru ca Germania este campioana mondiala.

P.S. Si eu sunt tot barbat, dar imi place sa cred ca nu acelasi gen de barbat ca tine.

| mirela15 a răspuns:

Toti suntem oameni. Rasa masculina si cea feminina se completeaza, asa este construit OMUL. Asta e punctul tau de vedere, unii comenteaza, unii ti-l respecta, dar nu te astepta ca cineva sa vada lucrurile exact ca tine. Suntem diferiti si avem pareri diferite. Aceasta 'problema' ( pentru ca nu prea e o problema) este mult prea complexa si nu ar trebui sa te astepti ca cineva sa fie de acord cu tine in totalitate. Dar poate ca m-am chinuit sa scriu aceste cuvinte deageaba pentru ca sunt FEMEIEwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu prea ai inteles... Dar cine s-ar fi asteptat!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv. Iar tu in loc sa ma certi aiurea, vino cu contra-argumente, nu demonstrezi nimic acuzandu-ma, asa, din burta.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv"

ce mai e nevoie sa inteleg?

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te acuz, doar nu te inteleg frate, ce ce intereseaza mai mult? Evolutia sau conexiunea dintre noi? Ce te face fericit evlutia sau iubirea fata de iubita, mama ta. Mie imi dai de inteles ca esti un comunist din vremea lui Pazvante Choioru' care crede ca el detine adevarata putere. Nu-i asa! Te crezi destept? Sunt femei mai destepte ca tine! Te cred puternic? Ei bine afla ca exista femei mult mai puternice ca tine. Deci eu nu cred ca sunt mai destept sau mai puternic sau cum crezi tu ca esti fata de femei.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Argumentul exista dar nu stii unde sa il cauti. Daca nu existau aceste femei pe care le cobori atat de jos in specia umana tu nu mai puteai sa ne indrugi toate aceste idiotenii.Hai,pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

De ce sa ne oprim aici? Hai sa ne intoarcem la "timpurile de bun simt" in care era ok sa detii sclavi.

Sau la "timpurile de bun simt" in care era ok sa decapitezi oameni ca sa imbunezi o zeitate.

Sau la "timpurile de bun simt" in care puteai sa-i dai unuia in cap cu piatra ca sa-i furi vanatul.

Mai exact, ce treaba are una cu alta? Decaderea femeilor din drepturi ar evita matriarhatul, adica o catastrofa planetara. Sclavia pe de alta parte nu ar evita nimic si nu ar avea sens, acum stim ca alte rase nu ne sunt inferioare.

Religia din nou nu are treaba cu realitatea, asa ca nu vad legatura nici aici.

Cand oamenii dadeau cu "pietre in cap" erau alte vremuri, alte conditii si alt nivel de civilizatie. Din nou nu vad legatura.

"Scuza-ma, dar ce anume te face pe tine personal superior tuturor femeilor de pe planeta asta? "

Unde am scris eu asta? Tu stii sa citesti sau doar imi irosesti timpul pretios?

"Daca eu iti arat femei care iti sunt net superioare din punct de vedere intelectual, din punct de vedere al realizarilor, din punct de vedere al contributiei la societate, ai recunoaste atunci ca esti doar un frustrat si ai fi de acord sa devii tu cel "fara niciun drept"?

Faptul ca au existat mai multi artisti sau oameni de stiinta barbati decat femei nu te face si pe TINE un artist sau un om de stiinta.
Da, Michelangelo a fost barbat. Dar tu nu esti Michelangelo. Si Einstein a fost barbat. Dar tu nu esti Einstein."

Voma asta de mai sus reprezinta un exemplu clar de om derutat care extrage o idee proasta dintr-un text si apoi se cearta singur, pe marginea ei. Aici discutam despre masculi si femei, Bula, nu despre mine. Ori te concentrezi asupra textului, ori nu imi mai afectezi mojo-ul, sunt pe val si tu ma bruiezi cu texte de clasa a II-a.

"P.S. Si eu sunt tot barbat, dar imi place sa cred ca nu acelasi gen de barbat ca tine."

O sa ma rog pentru asta! Doar cu masculi ca si tine specia nu ar avea nici o sansa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Si unde il caut, unde caut si fericirea? Jenel, nu poti afirma ceva si apoi in loc de argument sa spui "explicatia logica la ce am spus eu exista dar tu nu stii unde sa o cauti", ca nu suntem retardati si nu avem nici pana in 5 ani. Sustine-ti spusele cu argumente sau dispari in anonimatul din care ai aparut!

Nu stiu unde am spus eu ca femeile nu ar fi trebuit sa existe dar la cate prostii fara sens indrugi nu ma mir ca in haosul care ti se petrece in cap ai mai facut o confuzie.

| KillMePlease a răspuns:

Esti misogin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Exact, totul se explica de la sine, bravo! Acum, inapoi la bastonase!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Iubesc femeile asa ca nu prea am cum sa fiu misogin. Dar sunt mizantrop, daca te incalzeste cu ceva...

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma incalzeste cu nimic.laughing Da' nu-i bai.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

De majoritatea care ti-au raspuns pe aici te-ai luat.Intr-un fel sau altul.Incearca in alta parte sa-ti impui punctul de vedere cu aceasta obsesie a ta. Oricum nu ai sa schimbi nimic in gandirea noastra.Sau a marii majoritati.In afara de tine, bineanteles.Nu mai raspunde la acest comentariu. Oricum nu vom ajunge la un consens.Cel putin noi doi.Si mai lasa gandurile.Cine gandeste prea mult innebuneste repede.Hai,pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PrivesteCatreCer):

Intrebarea, Geany, era daca exista ceva la care femeile se pricep mai bine decat barbatii si nu daca exista ceva la care femeile se pricep mai bine decat krakilla. Creierul uman incepe sa perceapa concepte atat de simple de la varsta de 3 ani, daca imi spui cati ani ai, iti pot spune cat de mult ai ramas in urma cu dezvoltarea cerebrala.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

E amuzant cum tu afirmi

"Femeile nu sunt sclave sunt doar inferioare din punct de vedere evolutiv"

in timp ce cuvintele scrise de tine nu fac altceva decat sa arate nivelul tau de evolutie... scazut de altfel si demostrat prin ideile pe care le imbratisezi.

Cum sa iti explic eu? Daca femeile sunt inferioare din punct de vedere al evolutiei, tu cum crezi ca esti, fiind nascut de o femeie, si crescut de o femeie, si educat de o femeie... sau de mai multe femeie, ca nu imi inschipui ca ai avut educatori si profesori doar barbati.

| Dariuta a răspuns:

In primul rand ti-as spune sa iti masori cuvintele la adresa femeilor, daca noi nu eram voi nu ajungeati, poate ca tu nu stiai, dar in spatele fiecarui barbat puternic sta o femeie puternica.
In al doilea rand dai dovada ca esti un misogin, ca sa nu mai cauti in dex iti spun eu ce inseamna :misogin- barbat care crede ca femeia trebuie sa i se supuna sau se crede mai presus decat ea, baiatule toti avem drepturi egale.
Si in al treilea rand, daca Dumnezeu a vrut ca femeia sa nasa asa sa fie! Si nu cred ca mama ta te-a adus pe lume cu un anume scop, daca ea nu era tu nu existai!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru KillMePlease):

Pacat, unicul meu scop a fost sa te incalzesc. E prima oara cand dau gres, ce sentiment ciudat.

| KillMePlease a răspuns (pentru anonim_4396):

Ehh, nu te simti prost.
Nu aveam nevoie de tine pentru a ma incalzi, am centrala/calorifer/tot ce-mi trebuie pentru aceasta operatiune,, complicata''.
Si referitor la sentimentul,, ciudat'', obisnuieste-te. Presimt ca nu-i asta ultima data cand il vei simti. happy :3

| mirela15 a răspuns:

Asa cum tu ai scris porcariile astea aici si nu a trebuit sa iti dea nimeni voie, asa si eu mi-am permis sa las un comentariu. Dar sa stii ca esti tare amuzant laughing Si ce ai scris tu aici nu ar trebui sa fie permis pentru ca e de natura mediacala, ai nevoie de un medic psihologwinking Sa vad cum ai sa-l faci pe cel care mi-a dat voie sa comentez sa sufere, adica pe minehee hee Doamne fereste de asa oameni laughing

| PrivesteCatreCer a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 19 si daca o luam asa si eu cred ca nu ti se mai invarte o rotitawinking