Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Toate lucrurile sunt reductibile la unul.
La ce este reductibil acesta?

Răspuns Câştigător
| mozaic a răspuns:

"Unul" este primordialul, unitatea prin definitie, ce poate fi exprimat prin masura valorica doar cand el insusi constituie o structura prin multiplicare, asadar nu poate fi redus... decat cu el insusi, ramanand... ce? Pai matematica ne spune ca 0, insa cum putem exprima inexistentul? Nu`l putem practic exprima, insa ni se ofera ca un suport cartografic, textural pentru intreg si delimitarea acestuia. Asa ca raspunsul ar fi: la nimic.
P. S. un nimic ce a revolutionat sectrul matematic, respectiv ulterior tehnologia cea draga noua, insa oare a fost nevoie de un geniu pentru a exprima nimicul?

15 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Numai cu intrebari ambigue ne onoareaza Zbenguicihappy
Banuiesc ca la lucru mai ramane reductibil acel ''unul''. Mi se pare totusi un paradox, gen : ''Din principiu, nu cred in principii''.
Totusi, ca sa raspund altfel intrebarii, fac o comparatie. Prostia tinde spre infinit, atunci infinitul spre ce mai tinde? Tot spre infinit fiindca infinitul nu poate fi precizat cu exactitate happy Asa si ''unul'' acesta

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@eu_o_mare_enigma Dumnezeu, cuvant este tot UNUL. La ce este reductibil Dumnezeu sau cuvantul. Ar putea fi oare raspunsul o mare enigma? Primul cuvant sau chiar sunet presupune existenta unor altor "chestiuni" materiale. Deci iarasi ajungem la pluralitate.

Dumnezeu este unul. Dar Dumnezeu spune "Sa nu ai alti Dumnezei in afara de mine". Asta inseamna ca ii vorbeste cuiva si ca implicit nu vrea recunoscuta legitimitatea celorlalti. Doar spune ca ceilalti exista.

@Auran ceea ce sunt este reductibil la o gramada de chestiuni, materiale si imateriale: celule, ganduri, sentimente. Este un tot unitar din elemente. Fiecare se reduce la atomi (cum spune Grim) dar la ce se reduce atomul atunci?

@Flav infinitul tinde spre el insusi. Este incomensurabil stiindu-se doar pe sine si ignorand celelale legi. DAR, Einsten spunea ceva despre infinit, univers si prostie. Ca numai una e infinita de fapt. (Asta e o gluma, nu un atacwinking )

Alte raspunsuri. transcedentale?

Zbenguici
| Zbenguici explică:

@eu_o_mare_enigma sa inteleg ca prin faptul ca stii unde bat ai reusit sa intelegi mintea unei femei? Cine spune ca Dumnezeu este Alfa si Omega? Alfa si Omega, daca numeri iese 2, nu unul. smug

Daca existenta lui Dumnezeu ar putea fi dovedita si daca am putea dovedi ca la El se reduce totul, nu inseamna ca de fapt in acelasi timp la noi se reduce totul? Si nimicul? Si ca totul nu e decat o decizie? Si o alegere?

cami
| cami a răspuns:

Care, intrebarea ta? cred ca la 'reductibil'-dat fiind ca acest cuvant, apare de cele mai multe ori in intrebare.

| fabiola a răspuns:

Flav, infinitul tinde spre necunoastere!

| fabiola a răspuns:

Atunci cand nu putem rezolva ceva, mintea noatra a gasit o metoda:reducem la absurd!

| Wtf9000 a răspuns:

La atom.

| pep a răspuns:

Totul este nimic si nimic este totul

auran
| auran a răspuns:

La ceea ce esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un mare nimicwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cele din urma totul se reduce la supa primordiala rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca toate lucrurile sunt reductibile la unul, acel unu este creatia, iar creatia este reductibila, impropriu spus, insa incerc sa mentin linia, la dumnezeu. iar daca este sa mentinem linia biblica, la inceput a fost cuvantul, deci..., putem spune ca totul se reduce la cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@zbenguici, eu stiu unde vrei sa bati tu, insa sa nu uitam ca dumnezeu este alfa si omega, deci..., el nu poate fi redus la nimic.restul sunt simple filozofii.ca de aceea au aparut si filozofii, sa ne complice si mai mult viata, de parca nu o aveam destul de complicata. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@zbenguici-daca dumnezeu este alfa si omega, nu inseamna ca sunt doua lucruri, ci este numai unul singur.nu trebuie sa le luam separat, ci impreuna, iar privitor la faptul ca totul se reduce la dumnezeu, asta in contextul in care exista, se reduce la noi, da, ai dreptate, totul se reduce la mintea noastra, si asta chiar si in contextul actual, in care exsistenta lui este pusa la indoiala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorba lui Flav: intrebarile tale sunt grele rau. Oricum, imi face placere sa citesc raspunsurile voastre. Nu stiu la ce este reductibil acel "unul", dar poate ca "mintea noastra" e cheia intrebarii tale.