| Archangells a întrebat:

Tocmai am citit niste carti de Stiinte Cognitive si Psihologie.
Am inteles ca Atentia si Credinta sunt uneltele care definesc Constiinta umana. Unde este atentia noastra, acolo suntem si noi. Ce credem, ne defineste. Daca credem ca putem mai mult, asa o sa fie, daca credem ca suntem slabi vom intra in acel rol. Credinta ne ajuta sa alegem rolul pe care vrem sa il jucam in societate, iar atentia e lentila prin care observam realitatea. Se pot intampla multe lucruri in lume, dar noi observam doar pe acelea la care suntem atenti. TV-ul, industria de distractii, internetul, etc. incearca sa capteze atentia, iar saracia, mediul uman degradat incearca sa slabeasca credinta, credinta ca suntem buni, ca suntem capabili, ca meritam mai mult. Atentie deci la atentie si la ce credeti despre realitate, despre voi, despre ceilalti. Atentia este ca o camera de filmat, prin care surpindem ce vrem. Intamplari bune sau rele. Informatia adunata prin atentie, se sedimenteaza si modeleaza subconstientul. Subconstientul va interveni cu programele sale mentale, si ne va defini modul de comportare, care va intra in sfera Constientului. Deci are loc un flux: >>>>informatie(input)atentieconstientsubconstientintcredinta >>constientinformatie(output). Pe baza informatiei din subconstient si a unui crez, vom proiecta in exterior o atitudine, o personalitate. Ceilalti se vor comporta cu noi asa cum ne comportam cu ei, in majoritatea cazurilor. Noi accesam in ceilalti, comportamente, informatii, atitudini direct proportionale cu ale noastre. De ce nu suntem invatati in scoli ca noi suntem atentia si credinta noastra? Atentie data viitoare unde se afla atentia ta, si ce crezi. Daca oferi iubire, hranesti subconstientul celorlalti cu informatie pozitiva. Le schimbi starea. Iubiti-va pe voi si pe ceilalti ca pe voi insiva!

1 răspuns:
| BlackBi a răspuns:

Noi suntem atenti cam la orice, doar ca nu suntem atenti la lucrurile importante.
Credinta, daca nu rezi in tine atunci nu ai cum sa crezi in altcineva.
Chit ca esti slab, daca continui sa crezi in tine ca poti, ca vei reusi, ca nimic nu iti va sta in cale atunci vei reusi. exemplu > Leonardo da vinci a avut probleme cand a piuctat.o pe Mona Lisa, deoarece nu ii iesea gura. dar nu s.a lasat si a crezut in el, si pana la urma a reusit sa o faca si acuma este cea mai scuma pictura.

Deci daca crezi in tine poti face orice.

Ce credem despre noi, despre ceilanti.
Cred ca ai vazut cum sunt privite unele persoane.
Toti cei din jur se gasesc sa isi dea cu parerea despre cel de langa el inainte sa se uite la propra persoana. Si totusi isi dau cu parerea spun ce cred despre ei fara sa ii intereseze daca acele cuvine ii deranjeaza sau nu. Cu toti zicem ce credem despe noi despe cel de langa noi. chit ca ii descurajam sau incurajam.

In scoli profesorii ne incurajeaza si ne spun sa fim atenti la ceea ce conteaza, adica la noi.

In ziua de azi nu mai exista democratie, subconstientul la unii este praf, comportamentul este mediu, atentia este in oglinda, si inca ceva. Daca iti iubesti aproapele asta nu inseamna ca si el te iubeste pe tine.