| anonim_4396 a întrebat:

De ce oare credem doar ce vrem noi?

nu e de ajuns sa observam realitatea si sa credem, oare daca credem ca la iarna va vi cald chiar va vi?
a crede se transforma intr-o credinta in care credem doar ce vrem nu ce e in realitate, cum poate un om in secolu 21 sa contesta evolutia,big bang,aceste lucruri sunt reale indiferent daca credeti sau nu in ele
stiinta nu are nevoie de credinta,fanteziile au nevoie de ce?
ca nu au o baza,nu le poti demonstra asa ca cere credinta oarba

fac pariu pe viata mea ca nu exista o singura dovada care sa demonstreze ca exista dumnezeu, dumnezeu e doar un personaj imaginar creat de noi

care are o dovada ca exista il astept sa mi-o prezinte

62 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

"Sa observam realitatea si sa credem". Pe ce se bazeaza aceasta credinta oarba?

| OOOLEOOO a răspuns:

Credinta sta la baza cunoasteri comune, care este subiectiva.

Cunoasterea stintifica nu este subiectiva.

| Narfundo a răspuns:

Dumnezeu este adevarat si binele exista si minunile au loc atunci cand binele invinge.Lumea are nevoie de asa ceva.Singuru lucru rau din lumea asta este un ateu, un ateu ce nu crede in Dumnezeu si vede religia ca pe un mod in care populatia poate fi prostita.La fel cum faceau romanii pe vremuri si ii chinuiau pe crestini.Ii obligau sa creada in Dumnezeu, dar nu in Dumnezeul adevarat, ci in unul fals inexistent creat de ei, pentru ca romanii erau atei si cum bine si-a jucat rolul diavolul, inca odata i-a facut sa creada ca nu exista nimic.Asta e ateismuwinking si asta e dovada mea ca dumnezeu exista.

| RAY a răspuns (pentru Narfundo):

Esti deist?

| Narfundo a răspuns (pentru RAY):

Poate sunt sau poate nu.Ma jignesti daca eu iti scriu atat si tu imi raspunzi printr-o intrebare stupida

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Narfundo):

Dacă scrii ca prostu...
Poate atât a valorat ce ai scris tu mai sus...o simplă întrebare adresată.

| Narfundo a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Scriu ca prostu? Ai grija cu vorbesti copil cretin. Daca tu crezi in porci zburatori sau nu crezi in nimic, asta nu inseamna ca eu trebuie sa fiu ca tine.A pus o intrebare omu si am raspuns cu ce am stiut, asa ca du-te-n g mat de copil ratat si fals.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Narfundo):

Ai grijă la insulte în primul rând, că eu nu am generalizat
Că întorc și eu imediat foaia.

| Narfundo a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Hai ma da-i drumu de aici.Cu mine nu te mai bagi in seama.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru Narfundo):

Nici nu se merită. Să nu îmi mai murdărești privirea cu prezența ta, o să ai un ignore.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca Big Bangul e real ce?
P.S. stiinta are nevoie de credinta, de credinta ca intr-o buna zi va reusi sa demonstreze o teorie. E si asta o credinta, iar oamenii de stiinta isi pun exact aceleasi sperante (cu aceeasi intensitate) ca si religiosii. E fals ce zici tu acolo. Stiinta are nevoie de credinta!

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiinta nu are nevoie ca stiinta poate fi dovedita dar credinta nu, ce tu poti dovedi ca exista dumnezeu?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Sa-ti dovedesc tie? Pentru ce?
Eu simt ce simt si chiar daca vine stiinta acum si-mi spune "e adevarat exista" nu va valora mai mult decat simt eu. Mi se rupe ca tu nu crezi si ca imi ceri dovezi. Dovedeste stiinta ca Dumnezeu nu exista? Sunt doar teorii. Macar pana in momentul de fata. Mai tarziu nu stiu ce se ve intampla, dar in momentul de fata sunt teorii. Abtine-te sa-mi dai copy/paste de net te rog, nici pe informatia de pe net nu dau 3 lei. Nu mai cauta raspunsuri pe TPU fratioare, iti pierzi timpul. Apuca-te de stiinta daca te pasioneaza atat de tare si crezi atat de mult in ea. Si fii tu ala care descopera ceva important. Restul e barbologie de ora 21:50 si devine plictisitoare rau.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dovedeste ca nu exista horus, zeus si alti 2700 de zeii poti?

| Narfundo a răspuns (pentru RAY):

Daca ma jignesti atunci nu mai am ce cauta aici.O seara buna, raspunsuri de la mine nu mai vezi.

| RAY a răspuns (pentru Narfundo):

Cand team jignit?

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mai, iar ma iei la misto. Eu zic de o divinitate care e una si din care faci parte si tu si tot restul oamenilor de stiinta fie ca vreti sau nu. Energie din care e facut sufletul nostru. Dovedeste tu ca aia nu exista. Stiinta nu se poate exprima nici macar in privinta materiei negre. Stiinta are foarte multe elemente lipsa si nu face decat sa presupuna anumite chestii. Nu e rau, de la presupuneri pornesc marile descoperiri. Dar sa-mi spui mie ca a dovedit stiinta ca nu exista o divinitate (energie - whatever ca pana la urma prin zona asta ne invartim) care ne compune pe toti e o aberatie. Nu zic ca e divinitate sub forma zeilor clasici...zic doar ca e ceva. Fiecare simte acel ceva mai devreme sau mai tarziu. E acolo. Daca nu este momentul pentru tine sa simti asta, apoi vezi-ti de stiinta ta si lasa-i in pace pe cei care simt.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te iau la misto, sunt curios cum poti tu dovedi ca nu exista ceva eu stam ca poti dovedi ceva ca exista nu ca nu exista

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Exista materie neagra? Ai vazut-o tu? Ai simtit-o tu? Ce e materia neagra? Din ce e formata materia neagra?
Ce sunt gandurile? De unde vin si unde se duc? Ce genereaza gandurile astea? De ce crezi ca iti doresti atat de mult sa stii totul? Incerci sa te descoperi? Nu stii cine esti esti? Nu te poti explica la nivel de ganduri, trairi interioare, fulgerari ale mintii?
Te rog sa-mi explici toate astea in asa fel incat sa le inteleg. Fara copy/paste. Daca nu poti atunci esti un NIMIC. Nu existi. Esti doar in imaginatia mea.
I hope u got my point.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am vazut materia neagra, probabil ca va vi explicata in viitor, daca nu stim in prezent cei bagam supranaturalu ca stramosi nostri, e clar ca dumnezeu e golul raspunsurilor noastre unde nu stim il bagam pe dumnezeu si gata, eu isi spun sa te indoiesti de toate nu sa crezi in ceva,, tu ai o minte inchisa cu idei fixe daca isi place stiinta deschideo

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu numai ca nu am o minte inchisa, am si o experienta de viata (la varsta mea numai) pe care tu, cel mai probabil, nu ai sa reusesti sa o dobandesti pana la 80 de ani.
"Dumnezeu e golul raspunsurilor noastre". E 95% gol in raspunssurile voastre. Va supraestimati major. Stiinta nu inainteaza atat de repede pe cat crezi tu. Stiinta are presiuni politice enorme si mai da cateodata si raspunsuri doar pentru a justifica banii primiti. STIINTA E ZERO TAIAT IN PATRU COMPARATIV CU CEEA CE STIU SI SIMT EU! Mi se rupe de ce crezi tu vis-a-vis de treaba asta. Poti sa demonstrezi ca nu am dreptate?
Eu nu trebuie decat sa stiu foarte bine cine sunt (pentru mine). Nu e nevoie sa ma mai explic si altora.
P.S. nu-mi place stiinta, sa fim clari. Imi plac Universul si natura din care fac parte. Eu stiu foarte bine de ce caut raspunsuri. Tu nu. Eu stiu mai bine decat tine de ce cauti tu raspunsuri.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie imi place universul, natura, de ce crezi ca sunt ateu?
astronomia m-a facut ateu si evolutia, crede ce vrei tu supernovo sa stii ca esti o parte dintr-o stea chiar daca nu ma crezi

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu draga te cred. Stiu asta foarte bine. Si ce daca? Adica daca am elemente de stea in mine cade divinitatea? Deloc. Tocmai de asta-mi place de mine (si de restul naturii) atat de mult. Paradox: stiinta e creata ca sa ne descopere pe noi si unii din noi stau cu gura cascata la ea. Asa este corect, nu uita ca ea se chinuie sa te descopere pe tine. Pana te descopera in intregime fii tu ala care esti cu adevarat si mai lasa pe altii sa fie ce aleg ei.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Le las sa aleaga ce vor ei, am obligat pe cineva vreodata nu cred, imi cer scuze tanara stea daca team suparat

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Cati. Ani ai tu ray, daca nu te superi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Multi inaintee! Esti mititel happy.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Fata de ani tai sunt mic ma inchin in fata ta dar nu ma arde asa tare

| Maria14 a răspuns (pentru RAY):

Ma baiatule oamenii de stiinta cred tot mai mult in existenta lui Dumnezeu pe masura ce inainteaza in descoperiri si teorii.Alta explicatie nu-si gasesc nici ei insisi pentru toata creatia.Nu a zis nimeni ca Bing-Bangul nu exista.El a fost creat de Dumnezeu.Asa s-a creat lumea Universul dintr-o explozie.

| RAY a răspuns (pentru Maria14):

Cum a fost creat dumnezeu? care om de stiinta afirma existenta lui dumnezeu?

| Maria14 a răspuns (pentru RAY):

Asta nu stie nimeni momentan. Oamenii nu-si folosesc tot creierul in gandire doar foarte putin la suta.De ce? Pentru ca daca oamenii si-ar fi folosit creierul in totalitate ar intelege tot ar schimba total creatia lui Dumnezeu..cum se fac acum fel si fel de roboti, tehnologie..nu mai este nimic cum era..Cum ar fi fost daca primitivii ar fi folosit calculatoare, imprimante etc.dau niste exemple.Iti dai seama ce ar fi fost atunci? si acum? Tocmai de astya noi nu stim de unde vine Dumnezeu etc.El vrea sa decsoperim noi pe parcurs.Stiinta avanseaza si descopera tot mai multe legate de Dumnezeu si cred tot mai mult in El pe masura ce afla..creierul lor este folosit mai mult. Dumnezeu a vrut asa.

| Maria14 a răspuns (pentru RAY):

laughing))Da mah dar eu nu ma refeream ca nu gandim cu tot creierul..doamnelaughing))eu zic ca nu gandim mult..nu stim multe...la asta ma refer.

| CryChristiAN a răspuns (pentru RAY):

TOTI! Toti afirma.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv dintr-o carte de basme fantastice-Biblia

| CryChristiAN a răspuns (pentru TheBirdOfTheHermes):

Si ai citit toate ''basmele''?

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru CryChristiAN):

MDa..mai ales alea de Petre Ispirescu mi-au plăcut la nebunie...

| florinmarius20 a răspuns:

Eu simt raul si mi-e suficient sa cred ca exista niste forte supranaturale.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Imaginatia ta mariuse

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Exista Duhuri rele, impure, toxice, de nimic, malefice asta cu siguranta.
Chiar in zilele in care ma temeam ca tatal meu sa nu pateasca ceva a venit cu fata facuta praf dupa ce a cazut "accidental" pe scari.
Sunt atat de multe dovezi dar mi-ar lua mult timp si prea multa memorie pe care nu o mai am sa va explic o viata de om caruia raul i-a pastruns in sange.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Autosugestia daca cred ca maine ploaua ca am ghinion si va ploua inseamna ca chiar exista zeul ghinion

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Si daca totusi exista mai multi Dumnezei? Nu pierdeti ca nu credeti si veti suferi ca fraierii cand va vor deceda persoanele dragi?

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius toti au fost creati de om, chiar daca crezi sau nu tot vor muri

| florinmarius20 a răspuns (pentru RAY):

Vor muri dar una e sa fii sigur ca sunt bine in Rai si alta e sa crezi ca s-au stins pentru totdeauna.

| RAY a răspuns (pentru florinmarius20):

Una e sa accepti realitatea alta e sa traiesti din fantezi, nu au murit ei sunt vii in mintea, inima ta pe vecie

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Cum poti spune ca din nimic a aparut ceva?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Asta spuneti voi crestini

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Din ce a aparut universul?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Din ce o aparut dumnezeu? tu afirmi ca exista dumnezeu nu eu

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Tu afirmi ca universul a aparut din nimic

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Minti,niciodata n-am spus asa ceva

| Ad1tza a răspuns:

Pot eu

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Poti pe naiba nu as fi ateu daca ar putea cineva

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Poti sa-ti dau o gramada de dovezi numa ceremi ca sa stiu macar daca ma asculti daca nu vrei si zici ca biblia este o carte de fantezi asa sa fiewinking

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Pai este o fantezie copiata de la egipteni

| Ad1tza a răspuns:

Cartea lu Iov scrisa acum 3500. Noi am aflat ca exista lava in centrul pamantului abia in secolu XX. Iovtongueantul de unde iese panea, este rascolit inauntrul lui ca de foc. Adica de unde sa stie Iov un simplu om ca exista magma in pamant? bun.Noi am aflat de ciurcuitul apei abia in secolu 16 acu 3500 de ani totusi in biblie scrie de circuitul ape ''El trage picaturile de apa la el, le preface in aburi, si da ploaie meste multimea oamenilor'' Acu 3500 tot in cartea lu Iov scrie ca El spanzura pamantul pe nimic. Adica pamantul pluteste in spatiu. De unde stia ala acu 3500? aia nici nu stiau de forta gravitatiei adica ca pamantu sta in spatiu din cauza ei? Daca imi mai ceri dovezi iti mai dau pana te saturiwinking dar oricum nu o sa le accepti niciodata

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Da ma versetul unde scrie ca din vulcani iasa lasa si ca pamantul pluteste in univers si te cred

| vladuts3 a răspuns:

În primul rând, m-am săturat de voi și de întrebările voastre. În al2 rând, de ce tot puneți întrebări care știți că nu au răspuns? În al3 rând, ce vreți să dovediți cu aceste întrebări. E clar că oamenii sunt limitați de cunoaștere, și oricum, dacă ți-aș zice ceva nu ai crede. Un răspuns naște o altă întrebare. Așa că, termină-te.

| Ctinescu a răspuns:

Sa presupunem ca nu cred decat in ceea ce e demonstrat. Adu-mi dovada big bang, te rog!

| RAY a răspuns (pentru Ctinescu):

Radiaţia de fond a fost detectată în 1960, după ce, în 1948 George Gamow i-a prevăzut existenţa. Amo Penzias şi Robert Wilson au descoperit spectrul CMBR, care arată că Universul avea iniţial o temperatură extrem de mare, dar uniformă.

Expansiunea şi răcirea Universului duc la concluzia că Universul a fost mult mai mic şi mai fierbinte.

Echilibrul elementelor uşoare (hidrogen, heliu şi litiu) existente astăzi în Univers este prevăzut de Big Bang.

Relativitatea generală spune că Universul trebuie fie să se extindă, fie să se contracte – mărimea lui nu poate rămâne mereu aceeaşi.

Paradoxul Olbers - dacă Universul ar fi infinit de mare şi de vechi, Pământul ar primi lumină din toate colţurile cerului nopţii, care ar părea strălucitor – mult mai strălicitor decât cel mai dens câmp de stele (foto). Teoria Big Bang rezolvă acest paradox – Universul nu a existat întotdeauna.

| Ctinescu a răspuns (pentru RAY):

"Universul nu a existat întotdeauna."
Nu-nseamna asta ca universul a fost creat din nimic? Explica-mi si asta. Cum s-a format universul din nimic?

| RAY a răspuns (pentru Ctinescu):

Nu stim inca in viitor se va sti, dar asta nu inseamna ca la cauzat un zeu