| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Totul are un scop sau e la intamplare?

24 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Totul are un scop bineinteles.Cum putea sa apara la intamplare atata complexitate a creierului uman, a corpului omenesc, a Terrei etc?

| AvalohAlyn a răspuns:

O asemenea complexitate a tuturor lucrurilor nu poate aparea la intamplare.Totul are un scop, un sens, iar acel sens este existenta lui Dumnezeu.Hristos este Calea, Adevarul si Viata.Un Creator exista.Cum poate fi viata la intamplare?

| sabin89 a răspuns:

Care "totul"? Daca te uiti mai cu atentie, observi ca mai toate au un scop. Constitutia unei tari nu se face la intamplare, ca sa dau un exemplu. Ci sunt acolo consemnate cu grija drepturile si indatoririle fundamentale ale cetatenilor, sistemul electoral si multe altele. Un razboi nu se incepe la intamplare, ci are o motivatie anume. Si asa mai departe. Ca intr-un accident de circulatie s-a intamplat sa moara Gheorghe, iar Ion a scapat, da; mai sunt si intamplari. Dar majoritatea lucrurilor se fac cu un rost.

| WR104 a răspuns:

Nu exista un scop, totul este intamplare, noi singuri trebuie sa ne facem un scop pentru a nu ne plictisii.

| Musique a răspuns:

E pentru că așa trebuie să fie.

| Cronki a răspuns:

Tot, dar tot ce se face pe lumea asta se face numai cu un scop!
Intamplarea este un alt rezultat (pozitiv sau negativ) care poate aparea pe drumul catre acel scop!

| RAY a răspuns:

Eu cred ca omul isi creaza scopuri nu sa visezi ca totul e un scop

| M25M a răspuns:

Intamplare corelata si cu modalitatea de a actiona, insa, pentru majoritatea, este cam nesigura iar noi, ca oameni, avem nevoie de certitudine de aceea alipim scopuri.

| WhatheWow a răspuns:

Toate întâmplările au un scop așa cum orice scop vine în urma unei întâmplări.
Sper că te-am " luminat ".

| dragos9234 a răspuns:

Intamplare...

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Eu cred ca totul are un scop.

O seara placuta!

| OOOLEOOO a răspuns:

Probabil ca e totul la intamplare insa e nevoie un scop pentru desavarsirea persoanala

www.nlpmania.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce e la intamplare are un scop...invers nu prea merge. adica tot ce are un scop nu e la intamplare.

| SolitarHacker a răspuns:

Absolut totul are un scopwinking si tel tongue

| LittleShyDevil a răspuns:

Bună! Ştiu că poate sună ciudat,dar eu mereu am senzaţia că suntem ca nişte "păpuşi controlate de către un păpuşar",ciudat,da, ştiuhappyTotul se întâmplă cu un scop, nimic nu este întâmplător! Eu cred într-o legendă,(The red string of fate)poate par copilăroasă, dar este interesant! Nu ştiu dacă te-am ajutat, dar poate ai înţeles! happy

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru LittleShyDevil):

Eu cred ca e totul intamplator.Fiecare cu propria sa perceptie.Si nu nu e copilaros deloc, iti faci viata mai interesanta gandindu-te ca exista ponei si inorogi, sau ca foamea si conflictele se vor sfarsi.N-ai de ce sa te ascunzi.

| LittleShyDevil a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

De ce crezi că totul este întâmplător?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru LittleShyDevil):

Pentru ca orice se poate intampla.N-ai de unde sa stii viitorul sau alte formalitati. Poti sa te nasti cu o capcitate mintala extraordinara sustinuta de un fizic demn de invidiat, avand conditii materiale foarte bune sau te poti naste cu dizabilitati si cu tot felul de disfunctii ale organismului intr=o saracie totala.Sau invers.Ai calitatile dar n-ai banii.Ai banii dar nu ai calitatile. Poti ajunge un puscarias sau cineva care manaca din gunoaie, poti ajunge student la Oxford cu indemnizatii pentr NASA.

| LittleShyDevil a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Foarte adevărat! Acum mă contrazic eu pe mine, dar acesta este crudul adevăr!

| Terente20 a răspuns:

E cum vrei tu sa fie, poti sa-ti faci un rost sau poti lasa totul la intamplare.

| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Mie imi place sa cred ca nimic nu e intamplator. Orice chestie care se petrece in viata ta se petrece cu un scop.

| MegaAna a răspuns:

Nimic nu este la intamplare. Totul are un scop. happy

| xVouge a răspuns:

Unele lucruri pot fii intamplatoare, pot exista coincidente.
Insa altele. evenimentele importante si nu numai...cred ca sunt cu un scop in viata ta.
Daca te intalnesti cu X la magazin..nu inseamna ceva deosebit, ci este doar o coincidenta.

| euuuuuuuuuu001 a răspuns:

Totul are un scop