| Karinakari99 a întrebat:

TPU! A aparut pe net si la TV ca sfarsitul lumii vine poimaine(21 mai 2011). Ce credeti? Va este frica? sad

Răspuns Câştigător
| George2000_6958 a răspuns:

laughing)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))).
Asa a zis in 2000 2006 2012 amu zice in 2011?
Da ba ati calculat odata gresit,a doua oara la fel,dar a treia? a patra oara e deja stupid! Lasa ca nu vine nici un sfarsic. Apucate de carte si citeste la religie! Uite ca sa te mai linistesti, doar Dumnezeu stie cand va veni sfarsitul si, acorda 10 minute sa citesti asta :Inainte de a fi un Cer Nou si un Pamant Nou (o lume noua, nemateriala, fara soare, si planete) va fi conform Apocalipsei o domnie a Mielului de 1000 de ani aici pe Pamant (Apoc. 20). Voi incerca sa explic ce anume inseamna aceasta domnie fara sa dau apa la moara Iehovistilor:

- sfarsitul lumii materiale nu va fi la a doua venire a lui Hristos. Daca Hristos va veni in jurul anului 2250 sau in curand, oricand ar fi, in 100-200 ani (pentru a invinge in batalia de la Armaghedon fiara a IV-a cea cu rana de moarte vindecata) va instaura o domnie de 1000 de ani aici pe Pamant (Apoc. 20) unde va imparati impreuna cu sfantii sai, primul rod, cei care au suferit martiraj in numele lui (li s-a taiat capul, n-au primit semnul fiarei pe frunte sau mana dreapta). Desi nu vreau sa folosesc cuvinte ca Regat sau altele de genul asta ca sa dau dreptate Martorilor lui Iehova, totusi din Apocalipsa reiese ca Hristos va domni din Sfantul Ierusalim 1000 de ani peste toate neamurile cu un toiag de fier si domnia de 1000 de ani va fi aici pe Pamant. Diavolul fiind inlantuit si el 1000 de ani oamenii vor fi mai buni, nemaifiind sub influenta lui. Dar de aici incolo speculatiile Iehovistilor sar mult peste cal (Iehovistii considera domnia de 1000 de ani a lui Hristos vesnica, de asemenea considera ca pedeapsa in iazul cu foc nu e vesnica si nu se adreseaza oamenilor, Isus a fost doar om, Raiul e pe Pamant in regatul iehovistilor - domnia de 1000 de ani prelungita la infinit. Orice speculatie isi are limitele ei).

- Marele Babilon, cel modern se identifica economic la ora actuala (si nu vad de ce nu si peste 100-200 ani) numai cu USA si New York, totusi in Apocalipsa scrie ca în Marele Babilon a fost gasit sangele sfintilor martiri şi ca s-ar afla pe 7 munti. Aceste conditii sunt indeplinite numai de Roma, dar Roma nu conduce economic UE care se spune ca va deveni fiara a 4-a cu rana de moarte vindecata si va conditiona comertul mondial prin insemnarea cu un semn.
- de asemenea nu vad unde sunt faptele anticristice ale ultimilor papi de la Vatican (faptul ca judecata lor este socotita infailibila, totusi nu semnifica hula atat de mare prorocita in Apocalipsa, iar despre Antihrist se spune ca va fi o singura persoana si va domni un ceas, adica putin timp, atunci necazul pricinuit de el va fi de neimaginat, de aceea timpul va fi scurtat, din pricina celor alesi).
- prima inviere a mortilor va fi la a doua venire a lui Hristos si se spune clar ca e vorba doar de invierea sfintilor martiri; nu se precizeaza numarul lor in capitolul 20 din Apocalipsa (asa cum spun Martorii, ca ar fi 144.000, ei fac confuzie intre numarul sfintilor care vor invia la a doua venire a lui Hristos cu numarul celor rascumparati pe muntele Sion si care se considera ca fiind din semintia lui Israel). In urma acestui prim Armaghedon Fiara si Prorocul Mincinos (Antihristul) vor fi aruncati in Iazul cu Foc. Vedem aici ca Fiara desi e un imperiu, e socotit tot un personaj negativ care va fi aruncat in iazul cu foc.
- dupa trecerea celor 1000 de ani Satan va fi dezlegat "putin timp" si anumite popoare sau coalitii de popoare (Gog si Magog) amagiti de al vor inconjura Cetatea Sfanta, si vor face razboi cu sfiintii din cetate. Nu se spune ca insusi Satan se va intrupa sa-i conduca la lupta asa cum speculeaza adventistii. In acest al doilea Armaghedon vor fi nimictiti. Singurul personaj negativ ramas, Satan, va fi aruncat si el in Iazul cu Foc.
- dupa ce Satan va fi prins si aruncat in Iazul de Foc urmeaza a doua inviere a mortilor, care se spune ca vor fi judecati dupa niste carti (unde sunt mentionate / inregistrate toate faptele fiecaruia, bune sau rele), iar la sfarsitul judecatii cei care n-au fost gasiti scrisi in Cartea Vietii au fost si ei aruncati in Iazul cu Foc (unde se afla deja Satan, Fiara si Prorocul mincinos, impreuna cu Moartea si Locuinta Mortilor) si vor fi chinuiti in vecii vecilor (Apoc. 20:14-15).
- abia acum in Apoc. capitolul 21:1 se spune ca vine sfarsitul universului material, asta e de fapt sfarsitul lumii materiale. Deasemenea domnia de 1000 de ani a lui Iisus Hristos de pe pamant se va transforma in una vesnica impreuna cu Tatal intr-un Cer nou si un Pamant nou, unde nu va fi noapte si suferinta, deci e clar ca se vorbeste de cu totul alta lume, nu cea materiala.
- apocalipsa este o succesiune de viziuni care unele par a se suprapune, pecetile, trambitele, potirele etc.
- icoana fiarei ar putea semnifica un urias computer care va monitoriza prin satelit pe cei insemnati cu semnul (cipul) si va putea chiar sa-i ucida de la distanta pe posesorii semnului (cipului) daca acestia se razvratesc impotriva guvernarii Antihristului.
- alte viziuni sugereaza o apocalipsa climatica, mari poluari, ape de sange, se spune ca oamnii sunt "vrednici" sa bea aceste ape, asta poate fiindca ei insisi au facut acele ape de nebaut.
- alte trambite si potire sugereaza mari explozii nucleare, chinurile radiatiilor, iar altele caderi de meteoriti uriasi.
- in apoc. cap. 7 se spune clar cine sunt cei 144.000, sfiintii lui Israel, care vor fi pecetluiti ca sa nu fie chinuiti de urgiile ce vor veni (adica vor primi God Mode pe intelesul gamerilor), de aici rezulta ca nu doar 144.000 de evrei vor fi mantuiti, ci mult mai multi, impreuna cu marea gloata in haine albe dintre neamuri (Apoc. 7:9-17)

Marea lucrare de mantuire prin credinta este aratata intr-un singur loc in Apocalipsa si anume in capitolul 7 versetele 9 pana la 17. Se spune ca cei mantuiti stau in picioare inaintea scaunului de domnie al Mielului (Iisus) (apoc. 7:9) dar si ca se afla stand inaintea scaunului de domnie a lui D-zeu (apoc. 7:15). Cum le va fi se spune la timpul viitor. Nu se poate deduce daca ei sunt vii pe pamant, sau pusi de o parte in Ceruri si inviati cu un nou trup la sfarsitul celor 1000 de ani ai domniei lui Hristos. Schimbarea trupului intr-o clipeala de ochi pentru cei vii surprinsi de sfarsitul lumii, asa cum a spus Pavel va fi cand cerul si pamantul material vor disparea dintr-o data (cand inca vor fi oameni pe el). Atunci se va implini ceea ce a spus Iisus: "daca doi vor fi intr-un pat (sot si sotie) unul va fi luat, altul lasat".

In concluzie e foarte greu de presupus exact ce va fi si cum va fi. Dar toate aceste mari necazuri vor veni din cauza faradelegilor si silniciilor pe care oamenii si le fac unii altora si vor veni pentru ca ei sa se intoarca la D-zeu si la fapte bune (totusi in Apoc. se spune ca nu se vor pocai ci doar î-L vor blestema pe D-zeu pentru aceste nenorociri). Lui Daniel i s-a spus ca aceste prorociri sunt pentru niste "vremi foarte indepartate". Asadar ca sa imi inchei speculatia, la 2250 mai adun 1000 de ani si rezulta ca adevaratul sfarsit al universului material ar putea fi prin 3250. Intr-adevar, vremuri foarte indepartate, tinand cont ca Daniel a avut vedeniile in jurul anului 600 inainte de Cristos.

Se repeta de mai multe ori sintagma "o vreme, vremuri si jumatate de vreme", iar interpretarea reala a timpului am putut sa o fac considerand ca femeia din Apoc. 12 este chiar tara Israel din care s-a nascut Isus. Inca o data, rog ca cei care citesc sa nu se preocupe de ani si date, totul e in asa fel scris in Apocalipsa incat numai in momentul cand se vor implini oamenii isi vor da seama exact despre ce e vorba.

26 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Eu zic ca nu va fi desi m-am documentat si am citit documentele lui Harold Camping, initiatorul Family Radio. Ca idee intreaga lume e plina de afise cu asta (si in Brasov sunt pe cateva blocuri), oamenii chiar cred ceea ce abereaza. Nu va fi nimic, nu se va intampla nimic. Punct.

| mihaibrasov a răspuns:

@Raul9004 - acum inteleg de ce esti expert TPU...

| mihaibrasov a răspuns:

Raul, intelesesem gluma, dar vroiam mai mult. E subtila, dar puteai mai mult, atata tot happy. Si eu te respect happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Bineînţeles că e adevărat! Televizorul nu minte niciodată!

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

@mihaibrasov
Din consideraţia pe care ţi-o port, nici măcar nu mă pot gândi că mi-ai fi putut lua răspunsul în serios. Deci mă disculp pe cealaltă ramură: Îmi amintesc de un citat din filmul contele de Monte Cristo, când abatele Faria a spus către viitorul conte că i-a minţit pe cei care l-au închis în legătură cu comoara ascunsă din insula Monte-Cristo. Replica lui a fost ceva de genul: "Sunt un preot, nu un sfânt".
Cred că mi se potriveşte. Bineînţeles, adaptat la cazul nostru.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Şi tu chiar crezi balivernele astea?
Numai Dumnezeu ştie!
Pa, pa.

| DorelSudoru a răspuns:

Yyyeyyy macar mor fericitlaughing

| Paulla a răspuns:

O sa rad de ei pe 22 mai.

| mgtow a răspuns:

Mi-e frica de fantoma care bantuie criza asta si nu ne lasa sa traim bine ca de rest nu imi pasa.

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Daca esti crestina dau o explicatie religioasa. Daca nici Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu nu stie cand va fi sfarsitul lumii, doar Dumnezeu Tatal stie cand va fi, cum sa stie niste muritori de rand ca noi?raised eyebrows.
Am citit ca, cica astia spun ca daca te uiti cu atentie in Biblie si intelegi ce scrie, o sa stii si ora cand va fi sfarsitullaughing.

Acum daca este ateu: Va fi ca si in 1994, 2000, etc.
Nu e adevarat, e porcarie.
Dar da-i in pana mea, nu au ei putina rusinelaughing. c=Cu o zi inainte de ziua mea si-o gasit sa faca sfarsitul lumii?! Nu puteau sa-l puna pe 23 ca sa-mi sarbatoresc si eu ziua?
Da o sarbatoresc pe 21 si sa rad cu prietenii mei de tampitii astia. Si pe 22 o sa dau petrecere in cinstea "adeveririi" lorlaughing.
Nu va fi sfarsitul lumii, stai linistitaoh go on.
Va fi peste mult si prea mult timp.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu imi e frica de o pacaleala

| Edd_4925 a răspuns:

Concertul de poimaine nu s-a anulat inca, deci deocamdata nu mi-e frica

| bybyana21 a răspuns:

Buahahahahahahaha, imposibil, sambata e ziua mea, te asigur ca-s numai prostii happy

| cosmin21 a răspuns:

Nu te mai uita pe 0(zero)TV

| dr0wn a răspuns:

NU.Si daca e sa se intample ceva probabil sa se intample in 2012.
Nu sunt paranoic DAR.
Guvernele lumii nu ar comanda MII SI MII de buncare care sa fie pregatite pana in anul 2012.
Ori suntem condusi de niste speriati ori se intampla ceva.
Eu tind spre Razboi sau Asteroid happy
Abia nastept

| onasis1961 a răspuns:

Alarma falsa, ca toate celelalte! Prin asta pastorul a ajuns cunoscut in toata lumea! Pe 22 va iesii si va spune ca a gresit calculele si va lansa alta data cu sfarsitul lumii!

| lplostonyou a răspuns:

Sa vina,eu oricum nu am ce pierde,sunt pregatit,nu am casa,nu am masina,nu am avere, nu am nevasta,nu am iPhone,nu am copii, chiar nu am ce pierde, va fi o bucurie pentru mine si voi spune ca a venit si asa prea tarziuhappyhappyhappy

| TiMan a răspuns:

Nu. Sfarsitul lumii a fost ieri rolling on the floor
Cat or sa mai inenteze astia? Mai intai au spus ca sfarsitul lumii va fi in noul mileniu (respectiv in anul 2000), apoi ca pe 06:06:2006, apoi ca pe 21:12:2012, acum ca pe 21 mai? Ce tampenie... straight face

| sabilopod a răspuns:

Asa cum imi e frica de un ursulet de jeleu. diaboooolici crying

| elleme a răspuns:

Nu cred nimic, nu mi-e frica. Pentru mine nu exista sfarsitul lumii!

| 12Afasa2 a răspuns:

Daca ne'am lua dupa toti fraierii.
Nu cred asa ceva.acum vreo 3-4 ani credeam in gaura aia neagralaughing).dar acum.cum nu a fost gaura neagra,, cum nu a fost sf lumii in 2000 dc sa fie acum?tongue.Oricum...in procente cam 10%cred si eu.

| ifeelfunny a răspuns:

Va veni sfarsitu lumii pentru prostii care cred rolling on the floor

| alexutza_1615 a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica...cei de la tv mai vorbesc plus. cred ca este adv.happynu cred ca va veni poimaine.sa mai spus de mai multe ori. nu cred ca se va intampla astawinking

| jokaozilio a răspuns:

Acum suntem pe data de 27/1/2013! Nu imi este frica rolling on the floor

| SakuraXD a răspuns:

Mama ce idioti,daca eu, cand am postat comentariul asta, sunt in 30.10. 2011, cum ***** sa fie sfarsitul lumii? XD pai nu stiu ce logica au ''savantii'' astia care calculeaza chestiilea astea, dar au o logica gresitalaughing)rolling on the floor)

| SirGeokaru a răspuns:

Noi sa fim sansatosilaughing)