| ALEXANDRA a întrebat:

TPU! De data aceasta nu am o intrebare pentru voi! Sper ca si pe voi va fascineaza astronomia ca si pe mine! Uite ceea ce vreau sa va zic! E legat de Big Bang! Totusi sa imi spuneti cum vi s-a parut ce ce v-am spus! Cititi:

Multi oamenii de stiinta cred ca Universul a aprut acum aproximativ 15 miliarde de ani ca o explozie uriasa, Big Bang-ul. Înainte de ea, materia Cosmosului era concentrată intru spatiu foarte limitat, apoi a explodat in toate directiile.La inceput, Universul era fierbinte, dar in urma exploziei s-a racit; acest proces nu s-a incheiat inca.

Si pe mine nu ma intereseaza ca a creat Dumnezeu universul ca si eu sunt Ortodoxa da eu acum vb de stiinta nu de religie! Si uni din voi vin cu niste comentarii de toata minunea! Eu am 10 ani si mie imi place >Astronimia< nu alceva! Eu am zis teoria mea de creare a universului pentru ca asta fac eu toata ziua si va ziceam mai mult numia ca imi era lene sa scriu! Deci o sa va mai scriu mai tarziu! Pa!

Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Hai sa iti zic ceva. Oamenii de stiinta, inteleptii acestei lumi dupa multe cercetari au ajuns la concluzia ca Pamantul si tot ce este pe el, inclusiv omul a fost creat de Cineva cu o inteligenta iesita din comun... Pana la urma si-au dat seama ca de fapt Dumnezeu chiar exista in ciuda oamenilor care nu vor sa creada in El si ca El a creat toate acestea. Asa ca stai linistita ca nu s-a creat nimic din nici o explozie.

16 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

@Enigmă, in jurul materiei concentrate era ceva atemporal, aspatial si imaterial, adica, Dumnezeu cu trupa lui de ingeri, mai exact, nimic.

@bliss20, poti sa-ti justifici ceea ce sustii? Da-ne si noua un link in care oamenii de stiinta sustin ceea ce spui.

| mihaibrasov a răspuns:

La 10 ani ne ziceai mai mult dar ti-e lene sa scrii happy.
Uite iti pun eu o intrebare. De ce esti Ortodoxa? Iti dau si raspunsul. Pentru ca parintii tai te-au botezat in religia ortodoxa. Stii care e concluzia? Ca esti ortodoxa fara propria ta decizie. Drept urmare, daca vrei alte raspunsuri mai complicate... mai asteapta pana cand ajungi la nivelul de maturitate la care nu altii iau deciziile pentru tine. Universul este, momentan, prea mare pentru tine.

| Flav a răspuns:

Sa vina Hep-hap!

| siwel a răspuns:

Uite, daca iti faci timp e un articol echilibrat despre teoria big bang-ului pe wikipedia. Acolo ai cam toate lucrurile care sunt asociate cu aceasta teorie. Da, este cea mai raspandita si cea mai puternic sustinuta de dovezi teorie despre originea universului. http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Daca sti engleza articolul in engleza e si mai complex si mai bun decat cel romanesc: http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Spor la citit.

| mgtow a răspuns:

Treaba cu fierbintele nu am auzit-o dar pe langa acest fapt cauzat dintr-o alta explozie a unui artefact s-a creat si gaura neagra cea care trage putin cate putin toate chestiile din spatiu inclusiv planeta terra.

| dexro a răspuns:

O sigcura corectura am de facut... in primele momente ale big bang0ului nu exista materie, materia a aparut ulterior!
Daca universul a inceput candva adica este "muritor" nu inseamna ca inaintea lui nu a fost un alt univers, deci teoria inceputului nu inlatura posibilitatea a ceva ce a trait vesnic! (nu cred in Dumnezeu - existenta unui asemenea zeu mi se pare paradoxala, dar trebuie sa spun ceea ce este adevarat)
bliss20 - eu cred ca tu esti ratacita ca majoritatea crestinilor si iti recomand sa nu mai furi chestii pe care le auzi fara sa stii exact de unde a venit informatia si cum de afirmatia respectiva este corecta (intelegeti inainte de a memora!)

| WR104 a răspuns:

Azm, nu au nici o legatura cele 2 teorii, una se refera la cum au evoluat speciile pe pamant incluziv oamenii iar alta se refera la cum a aparut totul adica Universul.Eu nu cred ca a fost o explozie si gata a aparut si Universul si chiar daca ar fi asa este un raspuns incomplet un fel de alibii care nu se spune nimic ci doar ca suntem obsedati de bombe atomice si explozii. www.universulnecunoscut.blogspot.com

| WR104 a răspuns:

Bliss20, cine e acel intelept care a ajuns la concluzia asta? Oricat am cerceta nu o sa descoperim adevarul absolut pentru ca el se afla la o distanta foarte mare de noi intelectual ma refer iar noi suntem destul de limitati in acest sens. Cercetatorii astia destepti au contruit un telescop(Hubble) care vede la o distanta de 15 miliarde ani lumina iar ei cred ca acolo se termina universul pentru ca nu mai vad stele dincolo de aceasta limita.Cred ca nu au luat in calcul ca pot exista nistye sisteme mai mari ca galaxiile adica un numar de galaxii sa formaze o galaxie si mai mare si acele galaxii mai mari sa formeze la randu lor alt tip de sistem in univers...ei cred doar ce vad.

| Esperança a răspuns:

@Azm nu draga, nu erau popi erau oameni ai stiintei tocmai asta voiam sa scot in evidenta ca daca ei au aflat asta comentariile celor ca tine nu au nici o valoare! Bye

| Enigmă a răspuns:

Well, si in jurul materiei concentrate ce vuvuzela mea era?

| Azm a răspuns:

Mda, este interesant. E posibil sa fie adevarat. Mie cel putin, teoria mi se pare mai plauzibila decit teoria evolutionismului.

| Azm a răspuns:

WR104, cum asa? Nu spune Biblia ca Dumnezeu este vesnic? In situatia asta, daca acceptam teoria Big-Bang-ului, deci acceptam un inceput al universului, cum putem explica existenta unei Divinitati vesnice intr-un univers temporar?

| Azm a răspuns:

Bliss20, inteleptii de care vorbesti, erau cumva popi?

| Azm a răspuns:

Bliss20, vorba lunga, saracia omului. Da-mi un link sa vad si eu la ce oameni de stiinta te referi.

| ctinionut a răspuns:

Hmm din bing bang teoretic nu a iesit energia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au, ma dor ovarele...