| anonim_4396 a întrebat:

Ateilooorrr? as putea sa atrag atentia aspra oamenilor de stiinta -nestiinta despre care mai vorbiram si despre faptul ca in capul lor, ce e bun azi nu mai si maine? Ar putea fi momentul să spunem „la revedere" teoriei Big Bangului. O echipă de cosmologi speculează că Universul s-a format din resturile ejectate atunci când o stea 4-dimensională s-a prăbuşit într-o gaură neagră. Acest nou scenariu postulat de cercetători ar explica de ce cosmosul pare să fie atât de uniform în toate direcţiile.

Modelul standard Big Bang afirmă că Universul a explodat dintr-un punct infinit de dens, cunoscut sub numele de singularitate. Totuşi, nimeni nu ştie ce ar fi provocat această explozie: legile cunoscute ale fizicii nu ne pot spune ce s-a întâmplat în acel moment.

„Din punctul de vedere al cunoştinţelor actuale din fizică, puteau să zboare şi dragoni din singularitate", comentează Niayesh Afshordi, astrofizician la Perimeter Institute for Theoretical Physics din Waterloo, Canada.

În modelul actual este greu de explicat cum un Big Bang violent a reuşit să lase în urma sa un Univers care are o temperatură aproape totalmente uniformă, pentru că nu pare să fi trecut suficient timp de la „naşterea cosmosului" pentru a putea atinge un punct de echilibru al temperaturii.sa-mi fie ci iertare dar astfel de bombe intalnesc in orice domeniu de cateva decenii incoace,de cand devenii din ateu crestin ortododox,fiindca minciuna in om e foarte inradacinata, iar a visa nu inseamna a sti.ateii si stiintificii viseaza frumos.crestinii nadajduiesc.nu e rau nici una nici alta.asa e?

23 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Stiinta nu pretinde ca ar avea acces la Adevarul Absolut. Teoriile stiintifice sunt acceptate pana in momentul in care exista dovezi obiective ca ele sunt false. Asta se numeste falsificationism, Google K.R. Popper. Asa ca stiinta nu pretinde ca ar avea acces la adevaruri absolute, ci evolueaza de la teorii mai false catre teorii mai putin false. Sigur, simplific mult discutia, dupa ce dai Google dupa Popper poti sa dai Google Thomas Kuhn pentru un alt punct de vedere notabil.

Si pentru cultura ta generala: ipoteza Big Bang-ului a fost scornita de un preot catolic, iar majoritatea fizicienilor atei au respins-o initial pe motiv ca aduce prea mult a creatio ex nihilo si ca ce cauta Vaticanul sa le arate lor stiinta.

| usuk a răspuns:

Ceea ce ai citit sunt aberatii lipsite de prea multe dovezi stiintifice;
pune mana si citeste si tu "string theory" sau..mai bine lasa

| anonim_4396 explică (pentru usuk):

Ba uscatule? este ultima stiinta -nestiinta.ce spui tu sa citesc? ce a fost de 40 de ani pana acuma conosc.ca am trait.ori crezi ca vorbesc de la mine? iar ce am postat este un article care ne aduse la conostinta o adaptare la serintele vremurilor si oamenilor iubitori de noutati.ca vechiturile nu mai au cautare.dar eu vazui si in oranduirile soshiale aceste adevaruri care au tinut oamenii in minciuna si intunerec.cate sloganuri filozofice, ideologice. tiranice, regale vrei sa-ti insir acilisea? toate doar minciuni pentru plebea cea proasta si usor de ametit?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Penultimul raspuns era o complecatare pintru uscatelu.

| usuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii cum e, cand 2 pietre se ciocnesc, crapa cea mai tare; acuma, nu stiu eu cum e cu: cand 2 capete se ciocnesc; cred totusi ca, crapa cel mai prost[si nu, nu bat nici un apropo]
daca ai ales sa crezi in nea satanelu' si in iadu', care, by-the-way, e un loc atat de ridicol si lipsit de sens[daca esti atat de 'ntelectual pe cat zici, explica-mi te rog sensu' lu' iadu'] atunci, eu nu mai am nimic de spus-fiecare cu ce crede; eu totusi mi-am exercitat dreptul de a raspunde acestei intrebari, si de a-mi da cu parerea

| usuk a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca o completare, nickname-ul meu "usuk" nu provine de la adjectivul uscat ci de la sintagma englezeasca "you suck"

| doctorandus a răspuns (pentru usuk):

Teoria stringurilor nici macar nu a devenit fizica, ci a ramas in stadiul de matematica aplicata. Pentru a deveni fizica ar trebui macar sa existe urme de dovezi experimentale in favoarea ei, lucru care pana acum nu s-a intamplat.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"dar eu vazui si in oranduirile soshiale aceste adevaruri care au tinut oamenii in minciuna si intunerec.cate sloganuri filozofice, ideologice. tiranice, regale vrei sa-ti insir acilisea? toate doar minciuni pentru plebea cea proasta si usor de ametit?"
Mai sunt minciuni bai cianura de spus, aia cu 3 pesti si 5 paini care a saturat 5 000 de insi si a mai ramas 12 cosuri de frimituri si pe care tu mai scapatule de la inundatie inca o crezi, parlitule.winking

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Si mai am una hombrelica; sapand in gradina.am gasit ingropat un tanc din timpul celui de-al doilea razboi mundial. avea farurile aprinse.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu ai furat becurile?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Mu.mu le-am furat.m-am gandit ca daca vad un ateu ca se boteaza crestin ortodox, sting si eu farurile la tanc.

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

In sfarsit un roman cinstit. Măi OL 37 nu te-a lovit inundatia sau ai avut noroc?

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Nu ma hombre, da sa stii ca inot bine.pana la fundul apei. dupa aia ma apuc de baut pana ma umflu.nu e vorba de noroc, ci doar era casa un pic mai sus si am inconjurat-o cu gard mare trainic de piatra.ca o shetate.a trecut suvoiul pe langa el si s-a dus.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing pai mai "Ateilooorrr?", steaua aia de unde a aparut? Oameni de stiinta sunt multi, unii sunt de "stiinta", important e sa treci prin filtrul ratiunii tot ce vezi si ce auzi, ceea ce tu nu faci, multi nu fac.

| Mădă0611 a răspuns:

Am primit mail ca mi-a raspuns Gheorghe din vale, ala crescut de tigani, dar nu vad raspunsul, deci, ce ziceai?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu stiu fa mada ci si hi intamplat ca eu t-am raspuns da daca nu apare nemica ces eu di vina? tu esti divina.

| Alphawolf a răspuns:

Baaa, stiinta nu e credinta, nici speculatii si nici vise de-ale fanaticilor.

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

N-am zis io.imi esti foarte fanatic.

| ErrorFound a răspuns:

Stii ca de fapt ce ai enuntat tu mai sus este o ipoteza si nici decum o teorie?
Nu pare, o iei de buna imediat de la aparitie fara sa cercetezi mai amanuntit ce au vrut sa spuna.
De aceea nu poti lua stiinta in serios.

| BlackSulphur a răspuns:

Asa, si ce propui?
Si interesant cum poate lumea specula ca acea "stea 4D" a reusit sa intre intr-o gaura neagra si sa formeze universul. De unde steaua, de unde gaura neagra?

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Nu ma intreba pi mini ma suphura neagra.intreaba pi cei ce afirma asta, dupa ce au tot arso cu binga-banga cea creatoae de lume, univers, multiversuri si eovulatie.prisepi? eu sant crestin si stii ce cred.voi vedeti-va di stelili voastre si big-bangul vostru.m-as fi mirat sa nu apara inca o teorie a inceputului lumii.dar vor mai fi.si inca multe.

| anonim_4396 explică (pentru BlackSulphur):

Mai mult? ai idee despre drepturile omului diclaratia di indepedentie a statelor unite si despre VALORILE democratiei? ca eu le cam cunosc si nu le-as spune valori nenica nici deacum in o mie de ani?

| Dragotta a răspuns:

Sper ca realizezi ca chiar daca toate aberatiile tale cum ca bing bang nu ar fi adevarat.De ce trebuie sa zicem ca Dumnezeu l-a facut doar pentru ca nu am aflat raspunsul...