| adrian_6103 a întrebat:

Traim antr-o lume unde adesea ne antrebam daca exista cu adevarat Infernul, pentru ca daca exista am dori sa fugim cat mai departe de el, nu?
Există cu adevărat iad ", există un purgatoriu, şi uitare?
-Ce este infernul, dupa biblie?
-De ce Dumnezeu o sa distruga pe raufacatori?
-Incendiile din "iad ard acum?
-Cat timp dureaza focul an Infern?

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Adrian, tu esti in foto de la avatar? Daca da pari un om serios si de aceea ma intreb cum poti sa pui intrebari de copil de gradinita? Intrebarile tale suna a fi puse de catre un Martor al lui Iehova, gresesc? Nu cred in zei, in biblie, rai, iad si alte bazaconii.

| Flav a răspuns:

Pana la infern, eu vreau sa-mi traiesc viata, fara mari preocupari despre existenta iadului.

mira
| mira a răspuns:

Ti-am mai atras atentia:se scrie "intrebare, in"cu I nu cu A fiindca suntem la inceput de cuvant.

| thealchemist a răspuns:

Intrebarile tale sunt prea simple, Adrian. infernul exista si este in cel de-al treilea cer. sorry, nu m-am putut abtine. poate ar trebui sa discutam de cel de-al treilea cer, ce inger si demon conduc Raiul si Iadul, si de ce. ceva mai complicat, please. altfel cei care urasc crestinismul vor pretinde ca a fi crestin e ceva plicticos.

| karellen a răspuns:

Intrebarile ce nu pot fi puse in corespondenta cu realitate n-au ce raspuns sa primeasca, afara de zambete

| Yang a răspuns:

Iadul cred ca este pe pamant mai degraba pentru ca in alta parte nu stiu unde ar putea fi.Biblia este cam stricta in ce priveste iadul in ce sens ai fumat o tigara deja e pacat, ai facut sex si nu esti maritata/insurat pacat, minti iar e pacat, barfesti.ghici? e pacat si asta cred ca 99% din ce facem zilnic s-ar numi pacatlaughing)prefer sa ma intreb daca exista raiul decat iadul pentru ca imi place ideea ca viata totusi nu se opreste aici nu neaparat rai dar e cam subit sfarsitul. Dumnezeu nu distruge pe nimeni se autodistrug, incendiile au o expliatie rationala, focul in infern se spune ca este vesnic probabil de acolo provine incalzirea globala hai sa fim seriosi nimeni nu stie cu exactitate aceste lucruri, iadul si infernul, dumnezeu si lucifer toate sunt intruchipari ale binelui si al raului

| ely92music a răspuns:

Un sfat. Citeste Biblia. De acolo o sa afli toate raspunsurile la intrebarile tale si nimeni nu o sa te incurce cu proprile lor pareri.

| crishu a răspuns:

Conceptele de rai si iad, ca si religia crestina in sine, nu au alt rol decat acela de a pastra ordinea sociala si de a motiva credinciosii sa nu se abata de la calea normei pe care religia o stabileste, intru pastrarea echilibrului. sufletele in sine nu au o destinatie finala intrucat sunt atemporale, ele sunt energii pure in continua transformare la nivel universal, dar care se prind o vreme de o forma de viata materiala cum este omul. iar promisiunile "infricosatoare" cu balauri cu 7 capete care ard oamenii in cazane de smoala nu sunt altceva decat presiuni aduse de catre forta politica numita religie ca sa poata controla buna evolutie a umanitatii (ceea ce in principiu n-ar fi chiar asa de rau daca n-ar exista niste interese personale). cam asta e marea dilema a vietii de dincolo care poate fi infricosatoare daca nu facem cum spune canonul. daca fiecare ar avea acea calitate de a cauta binele, adevarul si pacea in sine (vorbesc despre valori absolute, nu relative la necesitatile egoiste ale fiecaruia) si ar trai in armonie cu ceilalti, religia si justitia nu si-ar mai avea locul. pace va doresc voua!

| Lol_1641 a răspuns:

Ce rost mai are sa te intrebi daca exista Infernul, cand deja traim in Infern! Uita-te in jurul tau, la televizor cate se intampla etc...

*fara suparare, esti Pocait?* happy

| ıllılı мŭsïC ılıllı áddiCted a răspuns:

De ce sa discutam chestii la care nu exista raspuns?
toate parerile sunt personale. pierdere de vreme. bine ti'a spus cineva ca iti place sa pui intrebari la care te invarti in cerc.

| zburlituscorpy a răspuns:

Pt mine pedepsele infernului sunt personale eu asa imi imaginez. Cred ca persoanele care o sa ajunga in iad o s-a se chinuie pentru eterninate confrunduse cu ce lea fost frica in viata de zi cu zi happy exemplu banal daca lui "x" ii e frica de inaltime pentru el iadul ar putea fi sa se catare pe un munte fara varf pentru eternitate
2. Nu cred in purgatoriu(desi sunt catolic convertit din ortodox) pentru ca a fost infintat cu scopul de a da mai multe sperante oamenilor... Conceptul asta in cuvinte sarace zice asa " bha vezi ca ai sanse de 70 la suta sa reusesti sa te salvezi ca daca pacatuiesti dar s-a nu faci fapte foarte rele.Pt ca asa ajungi in purgatoriu si pan la urma tot o sa ajungi acolo sus cu sefu" cei care cred numai in rai si iad au mai mare presiunea asupra lor pentru ca exista sanse 50-50 la suta sa ajunga sus in paradis rai cum vrei sa-i zici tu.La celelalte intrebari nu-ti raspund ca nu le stiu raspunsul si nici nu am o idee sau o parere despre ele

| just_me a răspuns:

Pai daca e Infern focul nu se termina NICIOADATA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste biblia si rogate pentru intelepciune si deschidere a mintii sa poti sa o intelegi. fiindca dacao intelegi, te vei naste din nou. din duh si adevar te vei naste, nu din carne, supusa putrezirii. ce vrei tu? mura in gura si sa te lamuresti cu trei -patru raspunsuri, pentru a afla ce e vesnicia in comparatie cu 70-80 de ani prapaditi care ai traiesti pe pamant? nimeni nu poate sa-ti dea o explicatie in trei-patru cuvinte si sa te lamureasca. indrazneste. Iisus a biruit lumea. tie ti-e frica? curaj.ai doar de castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata sa scrii corect si dupa aia fa teologie.