| Mihnea_4399 a întrebat:

Traim vremuri Biblice?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Frumoasa analogie ZAZU. Am putea spune ca am ajuns la punctul in care sufletul nu mai progreseaza in raport cu tehnologia, ci regreseaza.

16 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Chiar numele pe care l-ai folosit pentru a te loga este biblic si are o mare rezonanta in Vechiul Testament. David este cel mai cunoscut psalmist, si cel mai indragostit de Dumnezeu dintre ei. Toti facem parte din planul divin. Venim pe lume din vesnicia lui Dumnezeu si tot in vesnicia Sa ne intoarcem. David chiar, este cel care afirma ca zilele ne sunt numarate inca inainte de a ne forma in pantecele mamei noastre. Deci ne-am nascut cand a fost hotarat si am aparut pe scena lumii atunci cand s-a ridicat cortina pentru noi. Cand va trebui sa plecam, se va incheia actul in care am jucat. Scenariul si regia apartin divinitatii. Fiind creatie a Creatorului, traim vremurile pe care El le-a hotarat de la inceputul lumii. Vremurile biblice au inceput atunci, in vesnicie, si se vor sfarsi, ce este drept prea misterios pentru noi, tot in vesnicie. La infinit, daca mai adaugi o zi, tot infinit se va numi. Trebuie sa ne impacam cu neputinta noastra si sa ne sprijinim pe Cel, care in vremurile de El hotarate, ne sprijina cu adevarat.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Comparativ cu Moise? laughing
Nu draga, cred ca suntem toti "Up in the air" (ca tot a luat premiul pentru cel mai bun scenariu...)
Sunt si eu de parere ca de-ar trai Caragiale ar scrie inca o opera nemuritoare - sau pur si simplu ar up-grada-o pe cea veche... happy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu cred ca traim vremuri biblice, cred ca suntem in era comediei cu atatia comedianti la nivel inalt.Acum am reusit sa descoperim "flacara violet", avansam si la descoperiri, daca mergem in ritmul asta in curand ajungem langa Oprescu in Cartea Recordurilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu cred ca mai mult caragialistice... Ce ar mai compune marele nostru umorist daca ar trai acum

| Ianna33 a răspuns:

Am trait, traim si vom trai.

| moodyblues a răspuns:

Traim coincidente biblice

| dydy_1756 a răspuns:

Cu siguranta ca traim vremuri BIBLICE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as zice, mai degraba, ca suntem cele mai bune personaje pe care ar fi putut Caragiale sa le aiba in piesele lui. Nicidecum ca traim vremuri biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate SF-uri, si inca de cea mai proasta calitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfect de acord cu Zazu, Daniela si Rroxi43, Caragiale este mai actual ca oricindwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intodeauna au fost vremuri biblice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta...

| assus a răspuns:

Nu

| spoiala a răspuns:

Dupa zilele care le traim eu zic ca le traim pe de plin 1 cipul e facut si trebuie inplantat in om numarul fiare de care se vb in apocalipsa sub numele de 666. 2 fenomenele naturi. criza economica care a luat nastere peste seara. mai sunt putini semne de si venirea domnului e aproape 1 zidirea erusalimului si trebuie zidit in locul unde acum se afla doua moschei musulmane dar o sa se zideasca venirea dumnezeului fals si dupa aia domnul dumnezeu vine. sa fi binecuvantat

| spoiala a răspuns:

Da in todeauna daca citesti biblia vechiul testament vorbeste despre viata poprului evreu dar in noul traim noi. daca ai citi biblia si mai ales apocalipsa ai vedea ca traim vremurile bibliei domnul sa te binecuviteze