| drogh a întrebat:

Tu ce înţelegi prin citatul lui Platon : Iubirea e,, năzuinţă de a zămisli întru frumuseţe"?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Iubirea apartine frumosului. E o calitate cu care am fost inzestrati de la natura. Cand iubim, contribuim si noi, chiar si fara sa ne dam seama, la realizarea acestui "frumos" universal.

4 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Starea in care te afli atunci cand iubesti si felul in care te exprimi, vezi lucrurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul este mult mai prozaic! Iubirea prespune sa doresti (nazuesti) sa faci sex(zamislesti) intru frumusete(rodul sexului).Era de actualitate pe vreamea lui Platon, acum a devenit caduca.

| victor987 a răspuns:

Nu stiu ce zice cuvintele fiind foarte grele dar suna cam siropos...

| GabiTanase a răspuns:

Pai iubirea e nadejdea prin care nasti din nou, intru frumusete...cam asta vrea sa spuna citatul