| sabin89 a întrebat:

Uitaţi ce spune poetul nostru V. Alecsandri:
"Pe vârful visurilor nalte/ Plimbatu-s-a junia mea,/ Deprinsă falnic ca să salte/ Din vis în vis, din stea în stea./ Şi sufletu-mi în exaltare/ Găsea, zburând de pe pământ,/ Că lumea nu-i destul de mare/ Pentru semeţul meu avânt..." (prima strofă din poezia Pe vârful visurilor nalte).
Wow! Pe de o parte, suntem uneori înclinaţi să spunem că viaţa nu are niciun sens, niciun rost, dacă şi aşa dăm piept într-o bună zi cu moartea, după care urmează o inexistenţă veşnică. Pe de altă parte, când ne gândim la superioritatea spiritului uman faţă de orice alt lucru existent pe pământ...rămânem fără cuvinte. În special în primii ani ai tinereţii, dar nu numai, aşa cum spune şi poetul aici, avem visuri care urcă pe culmi înalte, avem aspiraţii şi planuri îndrăzneţe. Nimic de pe pământ, niciunul din lucrurile însufleţite şi cu atât mai puţin din cele neînsufleţite, nu se apropie nici măcar pe departe de asemenea gânduri şi aspiraţii de care este capabil omul. Iar această situaţie pare să contrazică ideea că viaţa nu ar avea rost.
Are sau n-are rost? Cum apreciaţi?

3 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Stii si tu raspunsurile, poate le-ai mai auzit. Nu are rost in mod obiectiv si asta este frumusetea absurditatii existentei. Insa vreau sa schimb putin intrebarea.
Ma uitam la un meme acum ceva timp si meme-ul arata cam asa: un barbat era pe patul de moarte, si ultimele lui cuvinte erau "de as fi avut mai mult timp sa stau si sa argumentez pe net". La imaginea asta am ras, dupa care mi-a pierit zambetul pentru ca asta am facut o lunga perioada de timp, privind asa lucrurile parea neinsemnat, ba chiar o pierdere de timp. Chiar ma gandesc care sunt regretele din viata unui om sau implinirile. Altfel spus, ce ai spune pe patul de moarte? Pe langa faptul ca ti-ai dori un infract ca sa scapi mai repede laughing. Cred ca raspunsul la intrebarea asta ar putea oferi un sens vietii sau macar sa ne deschida ochii catre ceea ce este cu adevarat important in viata omului.
Ce ai spune? Ca ti-ai fi dorit mai mult timp petrecut cu familia, cu prietenii? Ca ti-ai fi ales o alta cariera?

| sabin89 explică (pentru Apokales):

"Cred ca raspunsul la intrebarea asta ar putea oferi un sens vietii sau macar sa ne deschida ochii catre ceea ce este cu adevarat important in viata omului."
Sens vieţii nu ar oferi, dar de deschis ochii, da, i-ar putea deschide spre...cum ai zis, spre ceea ce este cu adevărat important.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are, dar... Și ce dacă?!