| StillAlive a întrebat:

Un copac in padure face zgomot cand cade daca nu e nimeni sa-l auda? M-am uitat la Criminal Minds si unul dintre personaje (Reid) si-a pus intrebarea asta. Voi ce credeti?

8 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Copacul nu este conditionat de simturile oamenilor. Va cadea indiferent. cu toate ca noi, impreuna cu alte animale, putem percepe caderea copacului, asta nu inseamna nicidecum ca e conditionat de mintea noastra. mediul inconjurator nu poate da doi bani daca sunt alte forme de viata in jur care s'o perceapa, ea doar exista pur si simplu

Am auzit'o pe asta; nu'i noua. era ceva ghicitoare chinezeasca parca? daca raspunzi cu 'da' primeai ceva de genu "dar cum poate un copac sa faca zgomot daca nimeni n'o aude?" eh, uite asa big grin

| AG a răspuns:

Stiu despre ce vorbesti
E vorba de fapt despre o intrebare pe care si-o pune filozoful George Berkeley ""If a tree falls in a forest and no one is around to hear it, does it make a sound?"
In mintea mea, si cred ca a multora, copacul este egal cu o persoana. Nu vreau sa dau un raspuns in care sa ma axez pe teorii fizice, deoarece as ajunge la raspunsul: da se poate, foarte rapid. In schimb daca stam sa analizam, copacul reprezentand fiinta umana, totul se complica. Un om, cand sufera, i se aude suferinta daca nu e nimeni sa il auda? Pune intrebarea in acest mod si vei vedea deja ca e mai greu. Eu sunt de parere ca acel copac face un zgomot.infernal atunci cand cade fara a fi nimeni sa il auda.Mult mai mare decat atunci cand are... spectatori.

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

Asa cum spatiul si timpul sunt conditii subiective prin care cunoastem lumea, zgomotul de asemenea este o conditie subiectiva prin care lumea ni se dezvaluie sub forma reprezentarii fenomenelor.Totul e in mintea noastra!

| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

@rigel nu ma refer la simturi ci la perceptia noastra asupra lumii.Tu vezi lumea intr-un fel conditionat de propriul tau sistem de gandire pe cand un schizofrenic o vede raportat la sistemul sau de gandire- prin prisma bolii sale.Conditiile subiective se refera la partea sensibila(spatiu si timp care actioneaza ca elemente reglatorii in functie de care cunoastem lumea)si la cea intelectuala(prin care conceptualizam cunoasterea si o transpunem in notiuni abstracte). Prin urmare cunoastem lumea in functie de conditiile si manifestarile subiectului(eu, tu Lady Gaga etc) in raport cu obiectul(lumea exterioara).
P.S:Urati-mi succes dau maine teza.la filososfie! Hegel,Schopenhauer. Kant, Popper, Descartes-on to the next one-somebody bring me some...please!

| StillAlive explică:

@Arista Succes maine si multumesc pentru raspuns.

| SilviaBlur a răspuns:

Face, dar daca nu este acolo cine trebuie sa il auda, degeaba. Depinde de contextul in care a fost pusa intrebarea. Din exemplul pe care l-ai dat am inteles ca o vorba poate fi spusa in van, daca nu exista persoana care sa o inteleaga, la momentul potrivit. Asa ca, revenind la copac, cred ca raspunsul trebuie sa reiasa din efectele pe cacre copacul le produce cazand. Cade el degeaba, daca nu este auzit? Sau chiar daca nu este auzit, cade cu folos? De aici ar putea rezulta ca daca nu este auzit, atunci a cazut degeaba, iar daca a cazut degeaba, poate sa se considere si ca nu face zgomot (=nu produce efecte). Cealalta situatie ar fi ca atunci cand cade, copacul este auzit, deci face zgomot, deci produce efecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tragi niste vanturi vibrante in camera ta, dupa ce mananci niste iahnie de fasole, o faci fara zgomot? Da-mi voie sa ma indoiesc pro(fund)!

| VyrusKen a răspuns:

Daca ne-am lua dupa mecanica cuantica, copacul nu ar produce niciun sunet, de fapt copacul insusi nu ar exista din moment ce acesta nu e observat. Daca nu exista o persoana ce percepe sunetul, atunci acesta nu exista.