| MangoGirl a întrebat:

Un om se viseaza fluture. zboara usor din floare-n floare, deschizandu-si si inchizandusi aripile, fara sa-si aduca aminte ca este om. dar este un om care se viseaza fluture sau un fluture care se viseaza ca este om? Nimeni, se zice, nu a putut gasi raspunsul la aceasta intrebare.Nimeni,pana azi.Incearca tu sa raspunzi si te rog sa-ti motivezi si raspunsul

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

A fi fluture nu este neaparat o bucurie, ci mai degraba o delicatete. Un gand care ne macina si noaptea, despre cat de fragili putem fi. Telul spre inaltimi il purtam cu totii in noi. Nu prea cred ca fluturele se viseaza om. Ii place mai mult mireasma florilor decat rautatea, si mai mult coloritul campului decat desnadejdea. Nectarul este mai gustos decat dragostea cateodata, deoarece el nu dezamageste. Ramane pana la consumatie cu acelasi parfum si cu aceeasi dulceata. Si apoi cerul... cat de aproape este el de el, iar noi... cat de departe. Vedem norii, dar nu le simtim apropierea si nici speranta, privim soarele, dar nu-i simtim caldura.
http://www.cafeneaua.com/nodes/show/8707/s%C4%83-mor-fluture/1

8 răspunsuri:
| lbtc a răspuns:

Foarte frumos, visul este totusi un vis. Omul viseaza nu fluturele.Normal omul are constiinta de sine, iar fluturele are simtire de sine.Forma de evolutie a fluturelui este omul nu invers, si a omului este Dzeu.
Intre constructia imaginativa care a luat-o cu mult inaintea capacitatii de reproducere fizica nu poti sa aplici decat transfigurativ aceasta "metamorfoza".
In imaginativ poti fi ce iti doresti lucrurile inca nu sunt studiate si nici demonstrate, dar probabil ca exista forme de directionare a "liniilor de vointa", totusi nu am vazut, auzit, cunoscut pe cineva care si-a iesit din "forma de om" si s-a transformat, metamorfozat.
Doar poetic in fantezia imaginatiei.
Cred ca mai degraba este un transfer de constiinta pentru. mediul inconjurator astfel ca eu-l sau se absoarbe in aceasta vietate -fluturele, este o plastica care poate face amestecuri...
Apare intrebare daca fluturele este Dzeu?
Odata eram in Tahiti si aveam un coleg francez care trecuse de la catolici la budisti - simi-a spus ca se permite sa crezi ca o furnica este Dzeu sau invers ca omul este Dzeu.
Mi-a spus uite vezi furnica asta, eu pot sa o omor cand vreau eu, deci eu sunt pentru. ea Dzeu.
Eu i-am replicat bine dar este usor sa o omori, dar poti sa o reanvii sau sa o faci sa o nasti?
Personal cred ca o absortie totala a Eu-lui in Divin nu este o solutie - trebuie sa ramai si om in acelasi timp. Deci impreunat dar in separatie...
Nu este suficient sa te ridici pana la cer sau sa te transformi in animal (vezi hindu, yoga, budism, etc.), trebuie sa unesti cerul cu pamantul asa cum a facut-o Iisus. Deci nu trebuie sa ramai blocat in cer sau legat de pamant.
Si eu am avut momente cand eram mai mic si m-am tot gandit ce sa fiu caine, fier, floare, balena si pe masura ce cresteam am realizat ca cel mai bine este sa raman om.
Oricum oricat ai incerca sa te metamorfozezi, tot om esti - si nu duce decat la spital, incepi sa ai halucinatii...

| DodoKan a răspuns:

Ti-ai raspuns singura in prima propozitie.

| myrazvy a răspuns:

Pai orice om viseaza sa fie fluture, dc? sa zboare sa aive libertate, sa nu dea explicati pentru cea ce face, sa faca cea ce doreste, sa nu depinda de nimeni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt (ras)talmacitoarea de vise. Te pot ajuta.Relaxeaza-te.Voi numara, incet, ca tu sa te cufunzi in reverie; 77, 76, 75...
Am nevoie doar de cateva raspunsuri, 73, 72, 71...
E bine sa stim despre omul visandu-se fluture, daca-i femeie sau barbat, caci una e femeia-fluture(fie ea si molie) si alta e barbatul-fluture(zburator, de felul sau).
E bine de stiut cand se produce visul? 59, 58, 57... daca e lunea e cam greu, daca e marti e poarta-n casa, daca e miercuri...intelegi? fiecare zi are o semnificatie, nu merge asa, in general, eu trebuie sa stiu exact cand se viseaza.
trebuie sa stiu fluturele cati oameni se viseaza ca este, sau omul-cati fluturi? 45, 44, 43...
Apoi, cand se viseaza pe ce flori se aseaza? In ce pozitii? asta va spune multe despre caracterul sau 28, 27, 26...
Of, timpul se scurge, Mango girl, si n-am aflat prea multe.
treci, te rog, pe la casierie(nimic nu ramane neplatit, stii doar) iar in final as vrea sa stiu de ce conteaza, pentru tine, ca-i om sau fluture? daca viseaza ca zboara eu zic sa-i lasi asa, in fericirea lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din moment ce la inceput ai zis ca "un om se viseaza fluture" cred ca raspunsul este clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca inteleg eu bine zburatul din floare in floare cam ce vrea sa insemne si ca nu vrea sa-si aduca aminte ca este om adeca neglijeaza regulile crestine nu pot sa vorbesc decit ca sint un fluture care exact cum ai spus citeodata mai revin pe pamint dar numai pentru a ma odihni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce profund happy

| andreya1999 a răspuns:

Fluturele si omul cred