| anonim_4396 a întrebat:

Un samurai dintr-o epoca singeroasa a chinei a ajuns intr-un oras unde locuia un mare maestru a sabiei si a cerut sa fie primit de acesta.Maestru ia sabia taie o floare si-i spune servitorului ca nu-l poate primi dar sa-i ofere din partea lui floarea.Samuraiul ia floarea ii mai taie si el cu sabia lui un pic din tulpina si-i spune servitorului sa o duca inapoi maestrului ca nu o poate primi.Maestrul i-a primit atunci vizita.Servitorul n-a inteles nimic dar voi ati inteles ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.si-au trimis semnaturile unul altuia.

9 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Samuraii traiau in japonia...

| Parintele a răspuns:

Harciog, tu vrei sa spui ca samuraii erau chinezi?hee hee

| Parintele a răspuns:

Fals.Atunci de ce nu exista samurai in china?! Samuraii sunt japonezi. Japonezii s-au inspirat militar din armata chineza dar chinezii nu aveau samurai.Samuraii au aparut mai tarziu ca si luptatori japonezi, militari ai clanurilor care se dezvoltau.

| DenissaDeea a răspuns:

Maistrul taind floarea cu sabia, ia transmis ca la fel il va taia si pe el, la care samuraiul primind floarea taiata, in continuare ia taiat si el din floare,(dat fiind etica samurailor)ia transmis ca daca nu il primeste, este nevoit sa il ucida, dupa care maistru la primit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Specific ca am vorbit despre doi razboinici.Deci sa punem bazele pe intelepciune si nu pe o eventuala lupta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poi...maestrul ia transmis prin posta(servitorul)ca daca nu va pleca, il va taia... dar amenintarea samuraiului a fost mai mare.ca,daca(scuze cacofonia)unei flori daca ii tai tulpina, nu mai are cum sa ia apa sa supravietuiasca. el transmintandui prin posta(servitorul)ca ii va taia "familia" daca nu il primeste...si uite asa se termina povestea...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr No god.De unde naibii stii tu? Artele martiale au aparut in japonia prin portul Okinawa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inchipuie-ti No god. Vreau sa-ti spun ca au plecat din China.Ca au evoluat si in Japonia...asta e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

No god tu vorbesti din documentatie sau spui ce crezi?