| WhatheWow a întrebat:

Un top al manipulării ar arăta cam așa :
1. Biserica;
2. Politica;
3. Mass media;
4. Prietenii;
5. Familia;
Aveți argumente să susțineți contrariul?

Răspuns Câştigător
| Porttocalaaa a răspuns:

Nu,dar as schimba putin clasamentul: 1. Politica, pentru ca fac ce vor din noi.
2.Biserica deoarece cersesc mila, astfel manipulandu-ne.
3.Mass -media, aici nu te contrazic.
4.Prietenii si ultimii pentru ca din punctul meu de vedere familia nu te manipuleaza, ea te ajuta sa te integrezi in societate si iti este mereu alaturi, mici exceptii de familii depravate.
Iar prietenii te manipuleaza doar atunci cand se prefac a fi prietenii tai si au nevoie de bunurile tale(moral sau material) nu de tine ca persoana, ca om.

52 răspunsuri:
| WhatheWow explică (pentru 4b):

Ai perfectă dreptate!

| Shammal a răspuns (pentru WhatheWow):

Idea mea e ca ambele transmit o informatie si nu cred ca se poate pune problema de superioritate, insa tu ai tendinta de a pune stampila si a polariza lucrurile
nici un cuvant nu are caracter negativ intrinsec, ceva este negativ pentru tine deoarece tu il percepi negativ

| gabydf a răspuns (pentru Duucu):

Nu ascult cedry2k asta e adevarul MJ, 2pac au criticat illuminatii si acum sunt morti. DMX e in inchisoare, se teme sa iasa pentru a nu fi omorat, iar Eminem se lupta cu ei

| gabydf a răspuns (pentru Exilee):

Ai mare drepate, illuminati vor sa introduca NOUA ORDINE MONDIAL, adica un singur guvern patronat de satan

| gabydf a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Da, cand nu este vorba despre politica si cei care ne conduc

| Alphawolf a răspuns:

Biserica este fara egal, ea declaseaza pe toate celelalte adunate la un loc. Daca analizam religia crestina, Biserica a fost si este produsul credintei oamenilor, ea a inventat, pastrat, interpretat, modificat si transmis ideologia. Iar daca ne gandim la numarul de oameni crestini(din intreaga istorie a crestinismului si din toate categoriile sociale), la gradul unora de fanatism si la faptul ca ideologia nu are nici-un suport real, manipularea este fara egal, este extrema.

| Braunion a răspuns:

Da, mass-media este de departe pe primul loc, apoi politica. Pe locul 3 vin prietenii. Biserica si familia nu mai au cine stie ce influenta in zilele noastre (asta daca ne referim la mediul urban)
In mediul rural se detaseaza biserica si familia. Urmeaza pe locul 3 prietenii. De politica si mass-media nu prea iti arde cand muncesti la camp sau hranesti animalele.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

Da, am.
Pe primul loc al manipularii este familia, de aia exista si expresiile "complex oedipian", "cei 7 ani de acasa", "asa mama asa fiica", etc.
Pe al doilea loc sunt vecinii, ca din aia ne facem de obicei prieteni. Urmeaza colegii.
Pe locul trei ramane asadar mass-media, incepand cu Minimax care te face fan BenTen degeaba, si terminand cu TVR care te face fan Ouatu, tot degeaba.
Pe locul patru, prin cadere, e politica, care ori te face curva, ori, daca esti deja, iti da ***.
Ramane biserica ultima, pentru ca pana la urma, un popa te-a botezat initial, si tot un popa o sa-ti cante prohodul.
Funda? Acatiste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Politica te manipulează necondiţionat – prin legi, prin impozite, prin disponibilizari de personal, prin minciuni, prin coruptie si falsitate şi fac ce vor din noi după cum vor;
-
- Mass –media te manipulează prin minciuni, prin orientarea gandirii spre interese dirijate, străine de interesele noastre, prin minciuni şi exagerari zilnic intalnite in fiecare cotidian si canal tv, din lipsa de subiecte, din lipsa de inspiratie, sau facand un joc de marionate, de lobby ascuns pentru vicii distructive, pentru interese comerciale, corporatiste, pentru mita, blackmail, interese financiare colaterale…

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai mentionat de învăţături morale in familie (si ai sublianiat ca familia nu manipuleaza) de ce nu esti correct pana la capat sa vorbesti de invataturi morale in primul rand in crestinism.

Acestea nu te constrang, pe cand chiar familia uneori te contrange (benefic, educativ, in interesul coplului a carui prioritate este viata si formarea- fara discutie chiar cu pretul constrangerii parintesti ca lectie de viata, siguranta si evitare de "mal"-formare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica spui ca te manipulează cerându-ţi mila? Mai ramane sa mai spui ca atunci cand fiul sau fratele tau de 2 ani cere de mancare, să-i reprosezi ca te manipuleaza.

Ce-ţi manipulează? Ratiunea, inteligenta, îţi ascunde adevarul? Atunci colegu, inseamna ca din partea familiei si prietenilor ne vin sute si sute de "acte de manipulare"… Ori asta e ridicol…

Te manipuleaza doar prin faptul ca mai apelează la tine (in mod benevol) pentru vreo lucrare de renovare, etc… (ce tine la urma urmei de comunitate -biserica e a comunitatii, nu a preotului cu acte de proprietate)?
Apoi, prin biserica mai auzi vorbindu-se si de acele invataturi morale… nu doar în familie.

| HueyFreeman a răspuns:

Mass-Media nu ar avea o asa putere daca oamenii ar invata sa-si foloseasca organul acela care le umple capul ca sa nu bata vantul, dar nah.

| Chαяtreux a răspuns:

şi şcoala pe ce loc e?

| WhatheWow explică (pentru Chαяtreux):

Școala manipulează doar pe aceia leneși, cărora învățătura li se pare pierdere de vreme; în general școala oferă educație.
Fără școală ești un zero. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Si oare cum ai vedea tu realitatea, cum ar trebui sa fie politica si cum ar trebuie sa fie mass-media pentru a nu manipula? Oare cum ar putea politica si mass-media sa fie stasuri cand ele sunt formate din caractere diferite, si oare cum s-ar putea multumi milioane de caractere, gandiri diferite?

| andreifals a răspuns:

Nu un top al manipularii ar trebui facut ci, mergand pe aceeasi idee, ar trebui identificate metodele si mijloacele prin care suntem "manipulati". Asadar:
1.Biserica "manipuleza"prin superstitii, credinte si principiul "faci bine- mergi in Rai; faci rau- megi in Iad"
2. Politica "manipuleaza" prin minciuna, promisiune, uneori teroare (in anumite regimuri).
3. Mass media "manipuleaza" prin insasi setea oamenilor de a barfi, de a rade de altii si de a afla "senzationalul"
4, 5. Prietenii si familia ne "manipuleaza" prin sentimente, desi asta este o afirmatie fortata.
Personal, consider ca noi vrem sa fim "manipulati". Exista oameni care conduc si oameni care trebuie sa fie condusi, dar natura umana tinde catre cea de-a doua cale. Atunci cand stii ca poti "arunca responsbilitatea (a se intelege vina) pe altcineva, deoarece acea persoana conduce, se instaleaza comoditatea si lipsa de interes.
happy Scuze ca m-am lungit, ar trebui sa scriu o carte intreaga ca sa pot incheia tot ce am de zis.
O seara buna

| doctorandus a răspuns:

Google zoon politikon.

| WhatheWow explică (pentru andreifals):

Frumoasă expunere! happy

| anad a răspuns:

Topul meu:
1.Mass media (mintim si indobitocim, din greu, poporul cu televizorul!).
2. Politica (fara comentarii despre ulei, pixuri si galeti, promisiuni electorale etc!).
3.Prietenii (care te cunosc, nu putini dintre ei, doar cand au nevoie de tine).
4.Biserica (n-as considera-o ca manipulare ci jecmanire).
5. Familia (in mica masura).

| VladSilviu a răspuns:

Sunt foarte de acord cu tine mai ales cu punctul 1 happy cu 4 nu prea sunt de acord, pentru ca daca ai 1 prieten de o viata, asa cum am eu nu te va manipula niciodata, iar familia te poate manipula in sens pozitiv!

| FearOfTheDark a răspuns:

Politica
Biserica
Mass media
Prietenii
Familia
Pentru mine cam asa arata. Politica mi se pare cea mai infecta treaba, de aceea nici nu ma uit la Tv.