| WhatheWow a întrebat:

Un top al manipulării ar arăta cam așa :
1. Biserica;
2. Politica;
3. Mass media;
4. Prietenii;
5. Familia;
Aveți argumente să susțineți contrariul?

Răspuns Câştigător
| Porttocalaaa a răspuns:

Nu,dar as schimba putin clasamentul: 1. Politica, pentru ca fac ce vor din noi.
2.Biserica deoarece cersesc mila, astfel manipulandu-ne.
3.Mass -media, aici nu te contrazic.
4.Prietenii si ultimii pentru ca din punctul meu de vedere familia nu te manipuleaza, ea te ajuta sa te integrezi in societate si iti este mereu alaturi, mici exceptii de familii depravate.
Iar prietenii te manipuleaza doar atunci cand se prefac a fi prietenii tai si au nevoie de bunurile tale(moral sau material) nu de tine ca persoana, ca om.

52 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

( Y )a lui Klepto!

| WhatheWow explică (pentru NOname):

(Y)-ul lui Klepto e cam subiectiv dar subscriu și eu. laughing

| Alphawolf a răspuns:

Biserica este fara egal, ea declaseaza pe toate celelalte adunate la un loc. Daca analizam religia crestina, Biserica a fost si este produsul credintei oamenilor, ea a inventat, pastrat, interpretat, modificat si transmis ideologia. Iar daca ne gandim la numarul de oameni crestini(din intreaga istorie a crestinismului si din toate categoriile sociale), la gradul unora de fanatism si la faptul ca ideologia nu are nici-un suport real, manipularea este fara egal, este extrema.

| Klepto a răspuns:

Biserica sigur ocupa locul intai, trebuie niste mojo puternic sa convingi si sa inspiri perseverenta demna de Don Quijote.
Mass media sau praf in ochi.srl, lumea crede orice daca este aranjat bine si pute a oficial.
Femeia trebuie sa ocupe un loc pe aici, ce voodoo, ce alchimie, ce juju, ce ocultism, cum spala pe creier o femeie, nu spala niciun miracol vazut live.
Alcoolul, fiecare poveste buna incepe cu alcool. Totul ti se pare tangibil atunci, atingi cerul, rupi din realitate, musti din mere de aur a lui Praslea cel voinic, totul are sens si totul este posibil.
Noi insine, sa vezi cum ne manipulam si ne mintim singuri, de ingheata Tartarul de cateva ori, ne imaginam si creem situatii care dorintele noastre cele mai infocate sunt fundatia.
( Y )ele de pe TPU, care acuma ceva timp manipuleau utilizatorii sa raspunda, dar am descoperit ceva,
( Y )a de pe TPU, face ( Y ) mare, stau pe niste dovezi gigantice.

| Shammal a răspuns (pentru Klepto):

Ce e Y asta din paranteze? laughing
biserica pentru mine nu exista si nu sunt ateu tongue
mass-media o urmaresti sau nu e alegerea ta sa urmaresti ceva ori nu din ce inseamna mass-media;
cu femeia cam asa e, mi-am spalat si eu creieru' odata big grin

| anad a răspuns:

Topul meu:
1.Mass media (mintim si indobitocim, din greu, poporul cu televizorul!).
2. Politica (fara comentarii despre ulei, pixuri si galeti, promisiuni electorale etc!).
3.Prietenii (care te cunosc, nu putini dintre ei, doar cand au nevoie de tine).
4.Biserica (n-as considera-o ca manipulare ci jecmanire).
5. Familia (in mica masura).

| Shammal a răspuns:

Familia e pe primul loc, ei te formeaza in primi ai de viata si cu credintele si prejudecatile respective patrulezi pana cand incepi sa gandesti si sa schimbi, pe doi prietenii intr-o oarecare masura; mass-media, politica si biserica pe mine nu ma afecteaza direct

| 4b a răspuns:

Religia fara Dumnezeu e ca politica, doar manipulare.
Ciuswinking

| WhatheWow explică (pentru 4b):

Ai perfectă dreptate!

| VladSilviu a răspuns:

Sunt foarte de acord cu tine mai ales cu punctul 1 happy cu 4 nu prea sunt de acord, pentru ca daca ai 1 prieten de o viata, asa cum am eu nu te va manipula niciodata, iar familia te poate manipula in sens pozitiv!

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Prietenii si familia ne manipuleaza? Nu prea cred... Daca ar fi asa nu s-ar mai numi prieteni si rudele noastre s-ar transforma in inamici. In opinia mea, ultimele doua locuri nu au niciun rost. De ce? Pentru ca intr-o frumoasa relatie de prietenie sau de rudenie nimeni nu manipuleaza pe nimeni. Toti vor binele celuilalt. De-asta exista sentimentul asta numit iubire, mai puternic decat orice Biserica sau chestie care face lumea sa devina deprimata.

| Shammal a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Aici e buba ca toti vor binele celuilalt insa ce e bun pentru mine nu intotdeauna bun si pentru tine (ex.: o diploma de facultate pentru tine poate e buna insa pentru mine n-are nici o valoare), acest "bine" este o conceptie propre pe care cineva apropiat (familie, ruda, prieten) o are; nu te gandi la manipulare ca fiind ceva rau; faptul ca mama ta iti transmite tie toate ideile ei este un fel de manipulare, e posibil- daca tu vei aduce idei ce contrazic ideile mamei tale ea sa fie un pic debusolata; iubirea inseamna sa fi acolo pentru cel de langa tine si sa-l susti in ce face el, nu sa-i spui uite asa e bine si asa e rau, ia-o pe cararea aia...

| Wøodenpints a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Da, te manipulează într-o oarecare măsură. Asta dacă ești ușor de manipulat.
Am întâlnit o mulțime de oameni care mergeau la liceul X pentru că așa au vrut părinții sau face facultatea X pentru că i-au zis părinții și prietenii că-i de viitor, chiar dacă lui nu-i place.
Prietenii te manipulează și când e vorba despre hainele tale sau gusturile în materie de ceva ce interactionează cu ei.
Dacă ești prost îi asculți, crezând că ei știu mai bine decât tine ce-ți place.

| doctorandus a răspuns:

Google zoon politikon.

| Lizzu a răspuns:

Nu sustin contrariul pentru ca asa e.
Fiecare manipuleaza pe altii pentru ca parerile sunt milioane si sunt impartite.
Familia si prietenii te manipuleaza prin lucruri mici,marunte,sa faci asa ca e mai bine,sa nu faci aia ca iti aduce rau etc,sunt mii de exemple.

Fiecare om crede ca stie ce e mai bine si de asta se ajunge la o manipulare poate si indirecta si involuntara, eu stiu?
Daca prietenii si familia manipuleaza inseamna ca ne manipulam intre noi, nu? noi, oamenii, unul pe altul crezand ca asa e mai bine sau ca asa trebuie sa fie.

In ce priveste primele 3 pozitii, sunt fruntase in mintea mea.
Ele manipuleaza voluntar si direct sau indirect pentru a nu bate la ochi prea mult.
Iar manipularea directa pe care unele o practica mi se pare o josnicie, nesimtire si idiotenie siii de toate. Si punct.

| WhatheWow explică:

Văd că unii nu sunt de acord cu familia și poate că e mult spus manipulare a familiei.
Mă gândesc că ar fi bine totuși să scoatem familia din top, să mutăm prietenii pe locul 5 iar pe 4 să introducem internetul ( asta în cazul în care îl putem separa de mass media. laughing

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

"Văd că unii nu sunt de acord cu familia..."

Nu sunt de acord, pentru că nu ştiu că manipularea există de (minim) două tipuri: negativă (profitoare, dăunătoare) şi pozitivă (altruistă, în interesul celui manipulat).

...şi că aproape orice informaţie cu care intrăm în contact este un fel de manipulare - ne modifică gândirea, mai mult sau mai puţin, o completează, o distorsionează, o mulează, schimbându-i câteodată radical cursul.

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Manipularea e manipulare și nu există manipulare pozitivă.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

Pe ce îţi bazezi afirmaţia? Sau e doar o părere?

| WhatheWow explică (pentru NOname):

În primul rând cuvântul "manipulare" are caracter negativ. Nimeni nu acceptă manipularea ca pe un lucru pozitiv.
Putem vorbi de educație, de consiliere, de îndrumare, influenţă pozitivă dar de manipulare pozitivă... Nu sună bine!
Cum îți sună ție când îţi spun că ești manipulată? Chiar dacă cineva te "manipulează pozitiv", tot accepți cu greu, dacă nu deloc.

| NOname a răspuns (pentru WhatheWow):

"...manipulare pozitivă... Nu sună bine!
Cum îți sună ție când îţi spun că ești manipulată?"

Depinde de context.

Tocmai, este o prejudecată întipărită în mintea colectivă, pentru că puţini stau să despice firul în patru şi să vadă că şi atunci când părinţii îi făceau să-şi mănânce toate legumele din farfurie sau să-şi facă temele era tot un fel de manipulare, numai una din care ei, copiii, aveau numai de câştigat, adică pozitivă.

În fine, nu ţin să-ţi schimb părerea, dar dacă eşti interesat de subiect, îţi las aici şi un articol despre forme de manipulare.

"Ce nu auzim de obicei despre manipulare?

Am intalnit putini oameni care sa nu se sperie de cuvantul "manipulare", care sa nu aiba sentimente neplacute in legatura cu el. Iar aceasta frica vine din nevoia fireasca a fiecaruia de a-si conserva identitatea.

Totusi exista cateva aspecte mai putin cunoscute despre acest subiect care ar putea modifica radical felul in care ne raportam la el.

1. Orice comunicare e o manipulare

Asta inseamna ca eu, tu, noi toti suntem manipulatori. Atat atunci cand vorbim cu altii, cat si atunci cand vorbim cu noi insine.

Ca orice ati face, nu puteti evita sa manipulati si sa fiti manipulati.

Mai inseamna si ca propozitia pe care o citesti in acest moment este o manipulare.

Este evident acum ca manipularea poate fi folosita atat constient, cat si inconstient.

Chiar atunci cand facem un compliment pe care in mod constient il consideram dezinteresat, de exemplu "Ce elegant te-ai imbracat asta seara!", in spatele lui se ascunde o manipulare, cum ar fi "Sa te imbraci si alta data elegant, pentru ca imi face placere!"

2. Exista manipulare pozitiva si manipulare negativa

Tot asa cum o piatra poate fi folosita pentru a lovi un om sau pentru a construi o casa, manipularea inerenta comunicarii poate fi pozitiva sau negativa.

Ambele au in comun aceleasi mijloace, aceleasi metode, se bazeaza pe aceleasi principii. Cunoscandu-le, putem identifica manipularea negativa si ne putem feri de ea. De asemenea putem folosi tehnicile de baza ale manipularii pentru a influenta cu integritate.

Manipularea pozitiva se doreste a fi constructiva. Ea tine seama de nevoile si sentimentele persoanei careia i se adreseaza, imbogatindu-i viata.

Este de dorit ca la acest nivel sa se situeze invatamantul, medicina, relatiile de prietenie, iubire, de familie, profesionale etc.

Manipularea negativa are in vedere doar interesul manipulatorului (bani, putere, alte avantaje), netinand cont de ceea ce este in interesul celui manipulat.

Pentru a-si atinge scopul manipulatorii folosesc in mod constient sau inconstient tehnici specifice. Uneori se ajunge chiar la coercitie, santaj emotional, inducerea unui sentiment de vinovatie, amenintari. Deoarece oamenii opun rezistenta lucrurilor pe care nu le doresc, adeseori cei care manipuleaza fac efortul de a deghiza manipularea negativa intr-una pozitiva.

De exemplu:
-Fiule, te rog sa-ti inveti lectiile, ceea ce studiezi acum te va ajuta mult in viata. (Manilulare pozitiva)
-Popescule, maine dimineata vreau raportul pe birou sau esti concediat, nu ma intereseaza daca dormi aici! (Manipulare negativa)
-Stiu ca urasti sa mergem la mama, dar gandeste-te cat de bine se simt copiii acolo! (Manipulare negativa deghizata in manipulare pozitiva)

3. Termenul manipulare este impropriu folosit in locul celui de automanipulare

Cand vorbim despre manipulare ne gandim la ceea ce ne fac altii. Realitatea este insa alta: nu putem fi manipulati daca nu suntem receptivi la manipulare, daca nu exista in noi ceva care sa faca posibila manipularea.

Am sa dau un exemplu. Daca un vanzator roman v-ar vorbi despre un produs, este posibil sa-l cumparati. Daca in schimb un vanzator chinez ar incerca acelasi lucru, probabilitatea sa cumparati acel produs devine nesemnificativa (presupunand ca nu stiti chineza, evident).

Sau un altul. Daca un barbat dintr-o tara civilizata este implicat intr-o relatie stabila si a avut o aventura, el este usor de manipulat folosind aceasta informatie. In schimb probabilitatea este mult mai mica daca subiectul este un arborigen dintr-un trib in care sexul este liber.

Un manipulator pune la lucru in sprijinul sau propria noastra putere de a ne automanipula. El nu are asupra noastra alta putere decat cea pe care i-o dam noi insine.

Am intalnit opinia ca un om este cu atat mai greu de manipulat cu cat este mai ferm ancorat intr-un sistem de principii si reguli de viata. Nimic mai neadevarat! Cu cat o persoana este mai flexibila, cu atat este mai greu de manipulat.

Acestea fiind spuse, probabil ca v-am trezit interesul pentru a citi despre Tehnicile de baza ale manipularii in articolele scrise de Bruno Medicina la rubrica Persuasiune."

Sursa: http://www.damaideparte.ro/......ulare/128/

| WhatheWow explică (pentru NOname):

Nu știu ce să spun; mie nu-mi sună bine ceea ce se spune aici despre manipulare. Eu cred că și tu și autorul articolului confundați "influenţa" cu manipularea pozitivă.
Eu când mă gândesc la manipulare, mă gândesc la exemplul păpuşarului ce mânuiește o marionetă iar când mă gândesc că cineva îmi vrea binele și încearcă să facă ceva în acest sens, mă gândesc la influenţă. Știi că și definiția manipulării are în mare parte o conotație negativă.
Uite un exemplu :
"MANIPULÁ vb. tr. 1. a mânui, a manevra. 2. a antrena, prin mijloace de influențare psihică, un grup uman, o comunitate sau o masă de oameni la acțiuni al căror scop aparține unei voințe străine de interesele lor; a influența opinia publică prin mass-media sau prin alte metode persuasive."
Dar mă rog, este părerea mea și nu vreau s-o impun nimănui.

| Exilee a răspuns:

Sunt de acord cu tine, mai putin cu familia si Biserica. Teoretic acestea doua asigura dezvoltarea moral-religioasa a individului. De n-ar exista acestea 2, omul ar fi o fiinta extrem de josnica (exista crestini care se injosesc pana in ultimul hal, adora scarba, dar imagineaza-ti cum ar fi un om care fiind crescut fara aceasta educatie, cum s-ar manifesta). Ma refer aici la cei ce resping atat invataturile dogmatice, cat si educatia.

| WhatheWow explică (pentru Exilee):

Prietene, sunt doar 2, 2 miliarde de creștini în această lume iar restul de 4, 9 miliarde n-or fi tâmpiți sau retardaţi. Eu știu că ești subiectiv datorită statutului tău de creștin dar omiți că învățăturile budiste sunt cu mult superioare celor creștine.

| Shammal a răspuns (pentru WhatheWow):

Prin ce masuratoare ai determinat aceasta superioritate a invataturilor budiste?

| Exilee a răspuns (pentru WhatheWow):

2,2 miliarde crestini. De ce nu-i adaugi si pe musulmani si iudei? Si ei tot ina celasi Dumnezeu au credinta.
Deci vreo 3 miliarde de crestini ( procentajul a mai cresscut), si inca vreo 2 miliarde de musulmani si iudei.
Culmea este ca majoritatea celor de religie hindusa au sustinut ca dogmele si invataturile crestine le sunt superioare.

| WhatheWow explică (pentru Exilee):

Deja aberezi și iartă-mă că-ți spun asta! Creștinii sunt creștini iar Islamul e Islam. Nu se închina aceluiași Dumnezeu și au dogme diferite. Ori nu știi să te informezi ori ești rău intenționat! Un simplu search pe Google rezolva problema.
Tocmai vorbeam de manipulare!

| WhatheWow explică (pentru Shammal):

Citește învățăturile budiste și ai să vezi diferența. Cred că cea mai elocventă e armonia dintre om și natură.
Creștinismul consideră că tot ceea ce ne înconjoară e la cheremul nostru și putem face ce vrem. Creștinismul se axează doar pe moralitate și respectul față de Dumnezeu.
Budismul creează o relație între om și natură. E mult de explicat și nu am chef acum să intru în amănunte.

| Shammal a răspuns (pentru WhatheWow):

Idea mea e ca ambele transmit o informatie si nu cred ca se poate pune problema de superioritate, insa tu ai tendinta de a pune stampila si a polariza lucrurile
nici un cuvant nu are caracter negativ intrinsec, ceva este negativ pentru tine deoarece tu il percepi negativ

| HueyFreeman a răspuns:

Mass-Media nu ar avea o asa putere daca oamenii ar invata sa-si foloseasca organul acela care le umple capul ca sa nu bata vantul, dar nah.

| Niiiicu a răspuns:

Topul ar fi asta: politica, mass-media, biserica, prieteni iar familia mai putin

| Chαяtreux a răspuns:

şi şcoala pe ce loc e?

| WhatheWow explică (pentru Chαяtreux):

Școala manipulează doar pe aceia leneși, cărora învățătura li se pare pierdere de vreme; în general școala oferă educație.
Fără școală ești un zero. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Într-un fel ai dreptate.
Eu aș pune pe primul loc Mass media, apoi biserica, politica, prietenii și familia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- Politica te manipulează necondiţionat – prin legi, prin impozite, prin disponibilizari de personal, prin minciuni, prin coruptie si falsitate şi fac ce vor din noi după cum vor;
-
- Mass –media te manipulează prin minciuni, prin orientarea gandirii spre interese dirijate, străine de interesele noastre, prin minciuni şi exagerari zilnic intalnite in fiecare cotidian si canal tv, din lipsa de subiecte, din lipsa de inspiratie, sau facand un joc de marionate, de lobby ascuns pentru vicii distructive, pentru interese comerciale, corporatiste, pentru mita, blackmail, interese financiare colaterale…

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Si oare cum ai vedea tu realitatea, cum ar trebui sa fie politica si cum ar trebuie sa fie mass-media pentru a nu manipula? Oare cum ar putea politica si mass-media sa fie stasuri cand ele sunt formate din caractere diferite, si oare cum s-ar putea multumi milioane de caractere, gandiri diferite?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai mentionat de învăţături morale in familie (si ai sublianiat ca familia nu manipuleaza) de ce nu esti correct pana la capat sa vorbesti de invataturi morale in primul rand in crestinism.

Acestea nu te constrang, pe cand chiar familia uneori te contrange (benefic, educativ, in interesul coplului a carui prioritate este viata si formarea- fara discutie chiar cu pretul constrangerii parintesti ca lectie de viata, siguranta si evitare de "mal"-formare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica spui ca te manipulează cerându-ţi mila? Mai ramane sa mai spui ca atunci cand fiul sau fratele tau de 2 ani cere de mancare, să-i reprosezi ca te manipuleaza.

Ce-ţi manipulează? Ratiunea, inteligenta, îţi ascunde adevarul? Atunci colegu, inseamna ca din partea familiei si prietenilor ne vin sute si sute de "acte de manipulare"… Ori asta e ridicol…

Te manipuleaza doar prin faptul ca mai apelează la tine (in mod benevol) pentru vreo lucrare de renovare, etc… (ce tine la urma urmei de comunitate -biserica e a comunitatii, nu a preotului cu acte de proprietate)?
Apoi, prin biserica mai auzi vorbindu-se si de acele invataturi morale… nu doar în familie.

Răspuns utilizator avertizat
| FearOfTheDark a răspuns:

Politica
Biserica
Mass media
Prietenii
Familia
Pentru mine cam asa arata. Politica mi se pare cea mai infecta treaba, de aceea nici nu ma uit la Tv.

| Braunion a răspuns:

Da, mass-media este de departe pe primul loc, apoi politica. Pe locul 3 vin prietenii. Biserica si familia nu mai au cine stie ce influenta in zilele noastre (asta daca ne referim la mediul urban)
In mediul rural se detaseaza biserica si familia. Urmeaza pe locul 3 prietenii. De politica si mass-media nu prea iti arde cand muncesti la camp sau hranesti animalele.

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns:

Da, am.
Pe primul loc al manipularii este familia, de aia exista si expresiile "complex oedipian", "cei 7 ani de acasa", "asa mama asa fiica", etc.
Pe al doilea loc sunt vecinii, ca din aia ne facem de obicei prieteni. Urmeaza colegii.
Pe locul trei ramane asadar mass-media, incepand cu Minimax care te face fan BenTen degeaba, si terminand cu TVR care te face fan Ouatu, tot degeaba.
Pe locul patru, prin cadere, e politica, care ori te face curva, ori, daca esti deja, iti da ***.
Ramane biserica ultima, pentru ca pana la urma, un popa te-a botezat initial, si tot un popa o sa-ti cante prohodul.
Funda? Acatiste?

| andreifals a răspuns:

Nu un top al manipularii ar trebui facut ci, mergand pe aceeasi idee, ar trebui identificate metodele si mijloacele prin care suntem "manipulati". Asadar:
1.Biserica "manipuleza"prin superstitii, credinte si principiul "faci bine- mergi in Rai; faci rau- megi in Iad"
2. Politica "manipuleaza" prin minciuna, promisiune, uneori teroare (in anumite regimuri).
3. Mass media "manipuleaza" prin insasi setea oamenilor de a barfi, de a rade de altii si de a afla "senzationalul"
4, 5. Prietenii si familia ne "manipuleaza" prin sentimente, desi asta este o afirmatie fortata.
Personal, consider ca noi vrem sa fim "manipulati". Exista oameni care conduc si oameni care trebuie sa fie condusi, dar natura umana tinde catre cea de-a doua cale. Atunci cand stii ca poti "arunca responsbilitatea (a se intelege vina) pe altcineva, deoarece acea persoana conduce, se instaleaza comoditatea si lipsa de interes.
happy Scuze ca m-am lungit, ar trebui sa scriu o carte intreaga ca sa pot incheia tot ce am de zis.
O seara buna

| HubaBuba27 a răspuns:

De ce v-ar manipula Biserica?

| gabydf a răspuns:

Nici una de mai sus illuminati conduc toata lumea din umbra mass-media, biserica, presedintii statelor (atat cei vechi cat si cei actuali) daca nu stii ce sunt illuminatii iti dau un link sa vezi ce sunt https://www.youtube.com/watch?v=nWtMLVxT6BY

| FeliciaCorinaA a răspuns (pentru gabydf):

Dar se mai poate purta o discutie in ziua de azi fara sa se aduca vorba despre Illuminati?

| Exilee a răspuns (pentru gabydf):

NU stiu daca sunt sau nu iluminati. Cert e ca cei care ne conduc din umbra, sunt au puterea de a schimba guverne intregi, sustinuti fiind si de marile corporatii. (corporatii puternice, mult prea puternice pentru ca sa fie ''infrante'').

| Duucu a răspuns (pentru gabydf):

Lasă-te de Cedry2k...
V-a băgat numai prostii în cap.

| gabydf a răspuns (pentru Duucu):

Nu ascult cedry2k asta e adevarul MJ, 2pac au criticat illuminatii si acum sunt morti. DMX e in inchisoare, se teme sa iasa pentru a nu fi omorat, iar Eminem se lupta cu ei

| gabydf a răspuns (pentru Exilee):

Ai mare drepate, illuminati vor sa introduca NOUA ORDINE MONDIAL, adica un singur guvern patronat de satan

| gabydf a răspuns (pentru FeliciaCorinaA):

Da, cand nu este vorba despre politica si cei care ne conduc