| RAY a întrebat:

Unde este granita intre modestie si lacomie? Ce inseamna a fi lacom? Ce inseamna a fi modest? Cum crezi ca e mai bine sa fii lacom sau modest?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok.
Scopul pentru o suma mare de bani nu este neaparata lacomie, poate fi si necesitate(spitalizare); deci din punctul asta de vedere, tot modestia este varianta corecta(pentru ca nu ar exista astel de necesitati).

Lacomia prin definitie este, oarecum, instinctuala. Nu mai este necesara in zilele noastre insa(acest instinct).

Cu alte cuvinte, eu sunt pro modestie. Atat timp cat exista lacomie exista si saracie, daca toti si-ar dori modestie, toti ar avea parte de ea.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Lacom dar sa nu isi dea ceilalti seama/sa nu ii deranjezi pe ceilalti cu chestia asta.

Modest doar cu cine merita/ cei apropiati etc.

| RAY explică (pentru Ineys):

Eu nu vorbeam de asta si de intrebarea grecului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Modest, desigur, nu trebuie sa arati nimanui ce poti si nici sa iei de la toti ce vrei.
Vazusem pe Facebook o curiozitate la un moment dat care chiar daca nu ar fi reala tot ar fi interesanta: La un concurs de curse cu caini au pus si un ghepard pentru a vedea daca este mai rapid, intr-adevar, decat un caine de curse, acesta când s-a deschis usa nu s-a miscat. Un om din public a intrebat de ce nu alearga si altul a spus ca, uneori, dovedind ca esti superior te injosesti.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu ma referam la asta si a fi lacom =a avea scop sa ai multi banii sau sa traiesti modest

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Asa e, 10 % din populatia lumi detine 75% din bogatile lumi, restul sunt sclavi lor

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

E o lume utopica, cea lipsita de lacomie.
Nu cred ca ar mai exista concurenta si implicit, dezvoltare economica.
Cat timp va exista dorinta de imbogatire, lacomia va domina umanitatea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ok.
Scopul pentru o suma mare de bani nu este neaparata lacomie, poate fi si necesitate(spitalizare); deci din punctul asta de vedere, tot modestia este varianta corecta(pentru ca nu ar exista astel de necesitati).

Lacomia prin definitie este, oarecum, instinctuala. Nu mai este necesara in zilele noastre insa(acest instinct).

Cu alte cuvinte, eu sunt pro modestie. Atat timp cat exista lacomie exista si saracie, daca toti si-ar dori modestie, toti ar avea parte de ea.