| ƛƝƊƦЄЄƛ a întrebat:

Universul se măreşte sau are "margini"?

Răspuns Câştigător
| Alexa843 a răspuns:

Universul este nemarginit si e in expansiune continua

20 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Are "margini" - e finit si se modifica

| WR104 a răspuns:

Nu se stie si nu vom afla niciodata.

| Mădă0611 a răspuns:

Se mareste, dar are "margini", moment in care se opreste. Sunt teorii: "Big Freeze - moartea termică a universului " si "Big Crunch - acesta ar reprezenta un fel de fenomen invers Big Bang-ului: ajuns la o anumită densitate, universul ar începe să se contracte treptat, pînă când... ar cădea în el însuşi."

http://www.descopera.ro/......mina-totul

| WhatheWow a răspuns:

Logica : Cum crezi ca se poate mari ceva daca nu are margini? Pai asta e dovada ca are margini : ca se mareste?!

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Universul e infinit; nu are cum sa se mareasca, nu are margini, e nemarginit.

| i86e2 a răspuns:

Universul e în expansiune. Eu nu cred că are margini. Din câte știu, știința spune același lucru, Universul nu are margini, dar, evident, nu e nici infinit. Poate te întrebi cum e posibil ca Universul să fie finit dar fără margini. O analogie simplă e Pământul, care e finit dar nu are margini. Teoretic, dacă mergi într-o direcție suficient de mult, ajungi înapoi de unde ai plecat și în Univers. Asta nu înseamnă neaparat că Universul e curbat, se poate și altfel. Era un episod din "through the wormhole" în care explică mai bine asta, sezon 2, episod 2.

| whitefenix a răspuns (pentru i86e2):

Da.dar cum pamantul este mentinut de un sitem solar...asa si universul trebuie sa fie mentinut de cv? iesind din spusele tale

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

E fals ceea ce ai afirmat! Cum e daca ma deplasez din interiorul Pamintului spre exterior, ajung la marginea lui?

| i86e2 a răspuns (pentru WhatheWow):

Bine, bre, suprafața Pământului e finită dar fără margini. Mai bine așa? Dacă tot cauți nod în papură. Nu e atât de greu să înțelegi analogia.

| WhatheWow a răspuns (pentru i86e2):

Nu caut nod in papura, bre, vroiam doar sa-ti spun ca noi nu sintem la suprafata Universului ci in interiorul lui; mai gindeste-te!

| unul1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Mai avem pana sa aflam daca Universul e infinit sau nu, oricum nu este un subiect de foarte mare importanta pentru ca o dilatare care sa duca la o explozie nu o sa o putem opri si nici pana la "capatul" universului nu o sa ajungem. Mai bine am astepta sa ne lamurim cu gaurile de vierme sau cu cum am putea sa ajungem in alt sistem solar happy

| WhatheWow a răspuns (pentru unul1):

Stai linistit ca si astea sint tot lucruri pe care nu vom reusi sa le atingem.

| unul1 a răspuns (pentru WhatheWow):

Gaurile de vierme cred ca da... tu ce parere ai despre acesta teorie? happy

| WhatheWow a răspuns (pentru unul1):

Exact cum se spune, o teorie... fara nici un fundament stiintific.

| DeejayAndr3y a răspuns:

Cand zici Univers te referi la NESFARSIT, deci nu, nu are "margini"

Funda?;]

| ƛƝƊƦЄЄƛ explică (pentru DeejayAndr3y):

Păi am văzut în foarte articole expresia "marginile universului..."

| DeejayAndr3y a răspuns (pentru ƛƝƊƦЄЄƛ):

EXPRESIE...un regionalism...dar nu e adevarat.

| Crissxxx a răspuns:

Se mareste

| whitefenix a răspuns:

)) Imi place ca toti raspund ce iau invatat profesorii la scoala, sau ce au auzit pe Discovery..de fapt cine stie cei cu universul a pasit cinve peste miliardimi de km sa vad cei acolo?
Universul poate fi fundul marii unei gigantoide). sper urmatorii 1000 de ani sa afli

| stefan1320 a răspuns:

Daca ar avea margini ar sti si oameni deci nu nu are margini momentan!