| ChrisRo a întrebat:

V-ati spus vreodata, "gata, de azi inainte o inchei cu statul pe forumuri sau pe orice fel de site-uri de socializare"?

In teorie, vrei sa expui idei si sa gasesti oameni care gandesc ca tine. In practica, ajungi sa te certi cu userii in cea mai mare parte a timpului.
Si cand te uiti inapoi realizezi ca au trecut cativa ani, tragi linie si iti zici "mda, 90% din timp am fost injurat si am injurat la randul meu, oare mi-am pierdut timpul ca am "socializat" pe net? Sa fiu sincer si eu am stat pe forum destul timp, dar nu aici ci pe Softpedia. In urma cu ceva timp mi-am zis sa las golanii, caterinca, plimbatul aiurea si sa ma bag pe net sa stau la discutii cu oameni seriosi. Eh, cred ca ma reintorc la vechiul stil de viata rolling on the floor
Voi v-ati gandit vreodata serios sa renuntati la tot ce inseamna socializare pe internet, inclusiv la Facebook si sa reveniti la vechiul vostru stil de viata sau sa fortati cumva si sa va construiti un minim de viata sociala?

9 răspunsuri:
| strawberry03 a răspuns:

Oh, destul de des ma gandesc la faptul ca trebuie sa ma las de social media. Nu poate fi comparata cu adevarata socializare. Problema e ca asta e deja o dependenta si ca iti da falsa impresie ca tu extragi nu doar doza de socializare, ci si informatiile (stiri, noutati, etc). Ai senzatia ca esti pur si simplu rupt de realitate daca nu mai intri pe platforme. Ceea ce nu e tocmai real, exista multe variante de a fi la curent cu ce se intampla. Pe de alta parte, uneori contextele reale sociale presupun si mai multe cheltuieli si investitii, doar sa iesi de cateva ori pe saptamana din casa si ti se pare ca cheltuiesti bani si uneori preferi sa eviti asta.
Dar cred ca totul ar fi mult mai bine daca am reusi sa filtram si informatiile (in niciun caz Facebook nu poate fi totusi o sursa de informatii buna), timpul si etc. Dar pierdem notiunea lucrurilor de obicei.

| Iote a răspuns:

Perfect pusa problema!
Norocul meu ca nu prea stau pe site-uri de socializare si nici pe net in general. Prefer socializarea fata in fata. Dar, mai intru si pe net sa vad ce se zice in "lumea larga".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi in avantajul oricui sa renunte.
Eu cred ca niciun om normal nu ia in serios "certurile" online. Pe bune, cum se poate sa te "atinga" niste discutii pe net? Raspunzi asa, de dragul entertainment-ului, dar nu ramai ranit, vezi Doamne. laughing

Pana la urma, rostul acestui mediu este de a-i ajuta pe altii. Daca ai tu nevoie, atunci ceri printr-o intrebare. Nu cred ca e neaparat de socializare, dar si pentru asta poti gasi, ca sunt si cativa oameni ok aici, insa foarte, foarte putini.

"Sa va construiti un minim de viata sociala" - asta ar insemna sa plecam cu premisa ca suntem toti de aici antisociali sau incuiati, iar eu cel putin nu consider ca ma incadrez.
Mie nu mi-a schimbat stilul de viata faptul ca am dat 2-3 raspunsuri pe TPU. Poate tu faci referire la "forumisti" mai intaratati, mai profi, care doar asta fac, in mai multe parti.

Eu, dimpotriva, daca vreau discutii care sa-mi placa, atunci apelez la realitate. Aici in mare parte sunt oameni dubiosi pe care, daca as putea, cel mai probabil i-as aresta, ca par sa fie capabili de multe lucruri antisociale. laughing

| strawberry03 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur sa aud ca nu esti ranit.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba de alba sau neagra. Nu se pune problema sa renunti de tot la Internet/social media pentru ca e ceva rau prin definitie. Depinde de lumea ce compune respectiva bula in care te situezi tu. Pe TPU ce sa zic, te-ai gasit...ca e Softpedia sau TPU tot cam aia, ba chiar mai rau.

Pana la urma exista obiceiuri mai putin sanatoase pentru tine. Renunta la ele daca tu constientizezi ca pierzi vremea si pierzi lucruri mai misto pe alte planuri.

Deci renunta la stiluri/obiceiuri/personaje, cultiva-ti stiluri mai bune. Intelegi tu.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

­n-ai murit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru syd):

Well, asta zic si eu când iti văd hoitul pe site. But I don't bother with folks like u.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

­­­vine craciunul, nu mai fi asa ciufut ca nu-i frumos

| KLiNK a răspuns:

Pe site-urile de socializare stau doar când n-am altceva mai bun de făcut. Prin asta se înțelege că stau doar să îmi "omor" timpul. În legătură cu înjuratul pe net. dacă ne gândim puțin, ne înjurăm ca proștii și când ne petrecem timpul cu prietenii. Nu m-am gândit niciodată să las rețelele de socializare pentru că oricum aș da-o nu îmi restricționează viața socială sau privată. Când am chef de golăneală, caterincă și d-astea, asta fac. Net-ul și tot ce stă în componența lui sunt puse pe planul 2. Problema apare atunci când pui rețelele de socializare pe primul plan. Atunci da, este o problemă. Nu te ajută cu absolut nimic. Viața asta socială trebuie valorificată așa cum este. Adică trebuie să te bucuri de ea, mai ales dacă ești adolescent sau ai 20 și un pic de ani. Într-adevăr, mai pui un instastory, mai stai pe TPU, etc. Dar după parerea mea viața socială ar trebui să primeze indiferent de situație.