| nikyreed a întrebat:

Va rog care sunt statele unionale si statele satelit din URSS

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Statele unionale au fost cele 15 republici care compuneau URSS, acum toate independente:
Armenia
Azerbaidjan
Belarus
Estonia
Georgia
Kazahstan
Kîrgîstan
Letonia
Lituania
Republica Moldova
Rusia
Tadjikistan
Turkmenistan
Ucraina
Uzbekistan

Statele-satelit au fost cele 8 republic cu regim comunist, din estul Europei:
Albania
Bulgaria
Cehoslovacia
Iugoslavia
Polonia
Republica Democrata Germana
Romania
Ungaria

(R.D.G. si Iugoslavia nu mai exista. R.D.G. prin unirea cu R.F.G. au (re)format Germania. Iugoslavia s-a scindat in Bosnia si Hertegovina, Croatia, Muntenegru, Republica Macedonia, Serbia si Slovenia)

1 răspuns:
| catalin1625 a răspuns:

Statele unionale au fost cele 15 republici care compuneau URSS, acum toate independente:
Armenia
Azerbaidjan
Belarus
Estonia
Georgia
Kazahstan
Kîrgîstan
Letonia
Lituania
Republica Moldova
Rusia
Tadjikistan
Turkmenistan
Ucraina
Uzbekistan

Statele-satelit au fost cele 8 republici cu regim comunist, din estul Europei:
Albania
Bulgaria
Cehoslovacia
Iugoslavia
Polonia
Republica Democrata Germana
Romania
Ungaria
Spet ca ti-am fost de ajutor