| Ionutz1998 a întrebat:

Va rog, dati-mi si mie detalii despre floarea "Dendrobium Nobile"! funda!

Răspuns Câştigător
| Bee123 a răspuns:

Familie: Orhidacee

Descriere:Orhideele Dendrobium sint printre cele mai intilnite orhidee la piata de flori. Ca multe alte orhidee cultivate, dendrobium sint epifite, sau plante aeriene. Au foarte bine dezvoltat un organ de pastrarea a apei (pseudobulbii) denumiti adesea "trestie" din cauza pozitiei lor drepte. Aceste orhidee trebuie plantate intr-un mediu poros bine drenat.
Orhideele Dendrobium sint numite "de tipul Phalenopsis" pentru ca florile lor sint asemanatoare diverselor varietati de Phalenopsis. Phalenopsis sint permanent verzi in timp ce unele varietati de Dendrobium isi pierd frunzele toamna si iarna. Dendrobium sint de asemenea folosite ca flori taiate datorita robustetei tulpinii si distinctiei ei.
Grupa 1- nobile, chrysanthum, wardianum
Mod de cultura: sera temperata si sera rece toamna.
Se uda in timpul cresterii si infloririi, dupa aceea se opreste.
Grupa 2- anosmum, findlayanum, heterocarpum, parishii, pierardii.
Mod de cultura: sera temperata tot timpul anului
Se uda in timpul cresterii, moderat in timpul infloririi, dupa aceea se opreste
Grupa 3- chrysotoxum, densiflorum, farmeri, fimbriatum, moschatum, thyrsiflorum.
Mod de cultura: sera temperata, sera rece toamna.
Udarea regulata pe tot parcursul anului.
Grupa 4- dearei, formosum, infundibulum, macrophyllum, sanderae, schutzei
Mod de cultura: sera temperata tot parcursul anului.
Udarea regulata pe tot parcursul anului
Grupa 5- gouldii, stratiotes, taurinum, discolor, lineale
Mod de cultura: sera calda
Udarea regulata pe tot parcursul anului
Grupa 6- diggibum si varietatea sa phalaenopsis, superbiens
Mod de cultura: sera calda
Se uda in timpul cresterii si infloririi, dupa aceea se opreste.

Origini:
Ca numar de specii este pe locul 2 (in jur de 1600) si se intilneste in Asia (de la Himalaya pina in Coreea), Japonia, Indonezia, Australia, Noua Zeelanda, Noua Guinee (numai aici traiesc 350 specii)

Descriere:
Orhidee simpoidale, sunt toate epifite si prezinta o mare diversitate de alura; pseudo-bulbii seamana cu cei ai Cattleya sau pot semana cu o trestie, pot fi indreptati in sus sau cazatori, foarte mici sau pot atinge 6 metri.

Lumina:
In general, au nevoie de aceeasi cantitate de lumina ca si cattleya. Speciile cu frunze persistente au nevoie de minim 15 000- 25 000 luxi si se vor umbri doar pentru a evita arderile sau deshidratarea.
In apartament se vor aseza in apropiere de o fereastra luminoasa.
Cultura sub lumina artificiala cere o lumina f. puternica.

Temperatura:
Prima si a treia grupa au aceleasi exigente: sera temperata tot parcursul anului, temperaturile nocturne de 13°-16°C (exceptie toamna). Pentru a induce tijele florale, plasati-le in sere reci, temperatura nocturna nedepasind 10°C.
Plantele din a doua grupa ramin pe tot parcursul anului in sera temperata.
Plantele din grupa a patra nu tolereaza diferente mari de temperature; Iarna: 12°C noaptea si 15°C ziua, vara: 15°C noaptea si citeva grade in plus, ziua.
Plantele din grupa a cincea au nevoie de o sera calda, temperatura nocturna iarna trebuie sa fie peste 16°C.
Cele din grupa a sasea cer iarna o temperature care nu trebuie sa coboare noaptea sub 16°C-18°C.

Flori:
Pot fi mici si insignifiante sau mari si frumoase, solitare sau in grupuri de 2 sau 3, repartizate de-a lungul tijei sau terminale, in ciorchini indreptati in sus sau cazatori.

Frunze:
Frunzele pot persista 3 sau 4 ani sau pot cadea dupa fiecare inflorire.

Solul:
Transplantarea trebuie facuta odata la 2 sau 3 ani. Folositi substrat pe baza de scoarta si argila, la care se poate adauga carbine de lemn.
Le place sa stea in ghivece mici, in acest fel pot fi udate mult in timpul perioadei de vegetatie, fara a risca sa ii putrezeasca radacinile.
Nu trebuie mutat niciodata in perioada de repaos.
Transplantarea se va face cind apar noii lastari si cind radacinile ies din ghiveci. Se va alege un ghiveci mai degraba mic, pseudo-bulbii crescind strinsi si avind adesea o baza subtire.
Separarea se face odata cu transplantarea, pentru speciile cu frunze persistente; se pastreaza 3-4 pseudobulbi. Este bine de stiut ca anumite Dendrobium- nobile, de exemplu- pot inflori pe tije care au mai multi ani iar altele- Dendrobium phalenopsis- fac flori, ani de-a rindul, pe acelasi pseudo-bulb.
La baza (subsioara) frunzelor apar frecvent lastari denumiti �keiki�care pot fi pusi in ghivece separate imediat ce au radacini suficiente.

Udarea:
Cea mai mare parte a Dendrobiumurilor au nevoie de o perioada de repaos care sperie. Nu ezitati sa fiti sever cu ea, in natura supravietuieste unui mare sezon secetos si pseudo-bulbii sunt facuti in acest scop. Supravegheati-o bine in aceasta perioada, oferiti-I un maxim de umiditate ambianta, multa lumina si daca veti observa ca pseudo-bulbii se ingusteaza, reluati usor udarea.
De evitat: apa foarte mineralizata sau foarte calcaroasa. Daca e posibil, folositi apa de ploaie.
Grupa 1- udarile abundente in faza vegetatiei active sunt intrerupte toamna, cu exceptia cazului in care planta are tendinta de deshidratate. Udarea normala este reluata cind apar mugurii florali si va continua pe toata durata infloririi, dupa aceea se opreste din nou, pentru a fi reluata doar la aparitia vlastarilor noi.
Grupa 2- se uda abundent in perioada de crestere, pentru a fi intrerupta toamna(cu conditia ca plantele sa nu se usuce). Se reia odata cu aparitia bobocilor florali si se continua moderat pin ace noii lastari nu si-au facut aparitia; din acest moment se uda din nou abundant
Grupa 3: Nu exista restrictii de udare, compostul trebuie sa ramina mereu umed, chiar si iarna.
Grupa 4 : Udarile- regulate tot timpul anului- vor fi intrerupte pe o perioada scurta, dupa oprirea vegetatiei.
Grupa 5 : Udare tot timpul anului; exceptie fac ultimele 3 specii (din table), care beneficiaza de o oprire usoara, dupa maturizarea pseudo-bulbilor.
Grupa 6 : Udarile regulate in timpul infloririi sunt limitate la simple pulverizari ale frunzelor pentru a evita ridarea pseudo-bulbilor; sunt reluate odata cu aparitia noilor lastari.

Umiditatea :
Dendrobium are nevoie de 50 pina la 60 % umiditate. In interior poate fi pusa pe strat de pietricele umede. in sere se poate folosi un umidificator daca aerul este prea uscat.

Aerul:
O miscare de aer constanta este indispensabila pentru a pastra sanatoase Dendrobiumurile si sa obtinem o buna dezvoltare. Totusi, trebuie evitati curentii de aer uscati, reci si calzi, mai ales in perioada de formare a bobocilor.

Ingrasaminte:
Se va folosi ingrasamint special "balansat" (10-10-10 , 12-12-12 sau similar) pentru orhidee, nu ii dati ingrasamint niciodata in perioada de repaos.
Speciile cu frunze persistente, daca stau la lumina, sunt mari �mincatoare� de ingrasamint si vor primi 2 aplicari de ingrasamint pe luna. In caz contrar, o data pe luna este suficient.

Specii si varietati:
Dendrobium aduncum
Dendrobium beckleri
Dendrobium canaliculatum
Dendrobium farinatum
Dendrobium gouldii

http://orchfuture.free.fr/orchpages/Dendrobium.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Dendrobium
http://aos.org/aos/orchids/documents/culturedendrobe.pdf
http://aos.org/aos/orchids/documents/cultureintermeddendrobe.pdf
http://www.sunbulb.com/dendrobs.htm
http://www.google.ro/......tp?/imgres

sper ca ti-am fost de ajutor, funda?:o3:o3:o3

3 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Este o specie de orhidee!
este folosita in medicina chinezeasca si are ca origine Asia!
uite ...aici ai mai multe informatii :
http://en.wikipedia.org/wiki/Dendrobium_nobile

| Căpşunnă a răspuns:

Dendrobium formeaza cel mai mare grup de orhidee, care contine mai mult de 1500 de specii si probabil mii de hibrizi. Ele sunt raspandite din Asia orientala si tropicala pana in Australia. Dimensiunile orhideelor Dendrobium variaza destul de mult - unele sunt mai mici decat o cutie de chibrituri, pe cand altele sunt specimene robuste, masurand mai mult de 1 metru in inaltime. Ca mai toate orhideele, Dendrobium sunt plante epifite care au nevoie de lumina multa si o buna circulatie a aerului. Unele orhidee Dendrobium sunt perene, iar altele au frunze cazatoare.

Unele au pseudobulbi, iar altele au radacini unite, asemanatoare rachitei. Datorita complexitatii acestui gen de orhidee, unele varietati pot inflori greu sau chiar deloc cand sunt cultivate ca plante de interior.Desi este un epifit folosind in mediul lor natural o alta planta drept suport, Dendrobium Nobile a fost din ce in ce mai mult adaptata pentru a corespunde planurilor decorative ale designer-ilor florali. Astazi este folosita pentru a infrumuseta orice incapere de acasa sau birou. Pentru o onorare a comenzii cat mai fericita, va rugam sa o lansati cu cel putin 7 zile in avans. Orhideea va sosi in ghiveci asezat intr-un vas special pentru orhidee. Ne rezervăm dreptul de a putea înlocui vasul cu altul asemănător în caz de neconcordanţă cu stocurile. Pretul include TVA. Livrarea in Timisoara si mesajul de insotire sunt gratuite.

| mirunica_1649 a răspuns:

poti incerca pe saitul asta http://leonardflowers.mall.orasultau.ro/