| DorelSudoru a întrebat:

Va-ti risca vietile pentru o persoana necunoscuta?

16 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu imi asum acest risc, la ce bun eventualitatea a doua victime.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Nu, in niciun caz, ca am riscat pentru o cunoscuta si mi-a parut rau, m-am lecuit.

| Malphas a răspuns:

Nu. Sunt egoista, de ce sa nu recunosc? happy

| oz a răspuns:

Nu-i asa ca sunt fenomenali? Eu cred ca doar o mana de oameni,din lumea asta,si-ar risca la o adica viata pentru o persoana necunoscuta.
Eu am vazut batai, furturi, etc...nimeni nu s-a implicat, nimeni nimeni.Toata lumea se facea ca nu vede.Dar daca ii intrebi pe toti cei care au asistat la acele intamplari intrebarea asta,jumatate din ei iti vor spune ca "da, mi-as risca viata pentru un strain". Vezi unde e buba?

Nu stiu sa iti raspund, nu stiu cum voi reactiona.Instinctul de conservare e puternic.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu cred ca cineva poate preconiza cum ar reactiona intr-o situatie de criza.

| WR104 a răspuns:

Depinde in ce sens.pentru ca poti sa te arunci dupa un pod in apa sa salvezi pe cineva care a cazut sau poti sa iti asupra ta o vina si sa ajungi sa fi inchis pe viata.Cred ca pentru persoana din primul meu exemplu m-as risca desigur daca as stii ca am o sansa minima 1% macar, in al doilea caz...niciodata.

| FurniciCoapte a răspuns:

Da.Deoarece suntem oamenii si trebuie sa ne ajutam aproapelehappy. Plus de asta e un sentiment placut atunci cand stii ca ai salvat pe cineva.happy

| UNHleaSHD a răspuns:

Nu. N-are cine sa-mi ia locul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu m-am gandit,daca viata altei persoane ar depinde de viata mea, ce as face? Cu siguranta as risca, riscand este posibil sa si "castig". Daca nu risc, pierd din start.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Implici aici dragostea cred si tin sa spun ca nu-i destul de puternica daca nu te poate face sa depasesti situatia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai da.pentru ca acea persoana trebuie sa valoreze la fel cat mama sau tata.Suntem toti frati, din acelasi sange, cu acelasi tata>Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te referi la dragoste ci pur si simplu la salvarea cuiva nu cred ca au valoare teoriile din spatele tastaturii.Atunci esti pus in fata situatiei si nu mai gindesti(ma indoiesc serios ca ar mai fi timp) ci o faci pur si simplu.Actionezi si atit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant cazuri in care nu ai timp sa discerni prea nult daca -ti poti asuma un risc sau nu.ti-l asumi si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-as risca viata doar daca as simti vreo legatura foarte puternica si misterioasa cu acea persoana.

| andreea_3169 a răspuns:

Nu stiu... poate da poate nu...chiar nu stiu!straight face

| AlexSchwetter a răspuns:

Depinde de situatie. Intamplarea face ca mi-am riscat viata de vreo 2-3 ori pentru necunoscuti. In una din intamplari era sa fac schimb de situatie cu victima, in una era sa impart situatia, iar in una am rezolvat situatia pur si simplu. Nu am pierdut nimic desi am riscat destul, insa nici nu pot spune ca am castigat ceva anume in afara de "bragging rights" si gandul ca am salvat viata cuiva.