| juniper a întrebat:

Vi s-a intamplat sa aveti noroc purtand amulete, bratari, pietre pretioase si semipretioase etc?

9 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Daca ai noroc, e doar autosoguestia. Sau fenomenul de Self fulfilling propehcy (profetie autoindeplinita):
http://en.wikipedia.org/wiki/Self-fulfilling_prophecy

cami
| cami a răspuns:

Nu cred ca o bratara sau o amuleta iti poate aduce noroc...alta este ideea! insati, purtand aceea bratara te increzi "in fortele eihee hee " cand de fapt...tot in fortele tale sta puterea de reusita, doar k devii un pic mai increzator in sine happy crezand k de fapt amuleta e cea care isi face efectul.hee hee
PS: ia-ti o amuleta increde-te in puterea ei, doar k aceasta amuleta nu contribuie la norocul tau, ci la cum ar trebui sa fi tu, si anume increzator in propriile forte happy

Bula
| Bula a răspuns:

Da! O potcoava de cal mi-a zburat langa cap, probabil "lansat" de o masina trecuta pe sosea, in viteza. Am avut noroc, ca nu m-a lovit. Nu si vecinul, caruia i-a rupt mana...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, cei ce cred asta se autosugestioneaza.

| sigmanet a răspuns:

Nu prea credem in astfel de superstitii, dar din cele vazute si nevazute, au iesit la iveala si astfel de cazuri. Acum tine si de credinta in ceea ce faci. In general norocul si-l face fiecare.

| yoanna73 a răspuns:

ANU ASSTA AM DAT DE CARNET DE 4 ORI. ULTIMA DATA INSTRUCTOAREA MIA DARUIT O BRATARA CU PIETRE CARE SE NUMESC :OJOS DE TIGRE. SI MI- AM LUAT CARNETUL.DE ATUNCI NU AM DAT-O JOS CHIAR DACA NU SE POTRIVESTE LA TOATE TINUTELE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, unele cristale au diverse efecte benefice. De exemplu, pentru stabilizarea situatiei financiare a celor cu probleme este benefic crisoberilul ochi-de-pisica. Vorbesc din experienta personala. Mai trebuie si multa credinta, fireste. Ma rog, sunt multe de discutat pe tema aceasta.

| mystery1girls a răspuns:

La mine funcționează. Cred că mă ajută mult. Multe din pietre le-am comandat de la ei https://thephilosopherstonehandmade.wordpress.com
și a fost ok. Eu le folosesc și acum și sunt mulțumită pe deplin.

| Viru$ a răspuns:

Totul tine de autosugestie... daca crezi ca respectivul talisman iti va purta noroc vei face tot posibilul sa ti fie bine in acea zi,,, la fel si cu superstitiile negative.