| cristina93 a întrebat:

Exista o lista a tuturor pietrelor pretioase si semipretioase? Daca da, spuneti-mi site-ul unde o pot gasi. Daca nu, spuneti-mi cat mai multe pietre pretioase si semipretioase.

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Aici gasesti detalii (inclusiv poze) referitoare la pietrele semipretioase: http://www.coral4u.ro/c4u/pietre.htm
iar aici la pietrele pretioase: http://www.bijuterii-aur.ro/pietre_pretioase.html

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc mai multe denumiri de pietre semi-pretioase. Uite unele:ametist, cuart, onix, citrin, agat...Si denumiri de pietre pretioase:pyrit, karneol, rubin, malachit, achat, sugilith, turmalin, tigerauge, turkis si obsidian.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta pe ro.wikipedia.org/wiki/Piatră_preţioasă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu o lista a tuturor pietrelor, dar stiu o gramada:aragonit, azurit, galena, carneol, jadeit, trandafirul desertului, calcedonia, halit, fluorina, celestina, labradorit, calcit, cuart roz, ochi de tigru, ametist, fuchsit, cuart fumuriu, pirita sau turcoaz.

| Pietresemipretioase a răspuns:

Acvamarin;
Agat;
Amazonit;
Ametist;
Ametrin;
Angelit;
Apatit;
Aragonit;
Aventurin;
Bronzit;
Calcedonie;
Calcit;
Carneol;
Charoit;
Chiastolith;
Chihlimbar;
Cianit;
Citrin;
Coral;
Crisocola;
Cryolit;
Cuart;
Fluorit;
Granat;
Hematit;
Howlit;
Iolith;
Jad;
Jasp;
Labradorit;
Lapis Lazuli;
Lepidolit;
Magnezit;
Malachit;
Mix pietre;
Mookait;
Obsidian;
Ochi de pisica;
Ochi de soim;
Ochi de taur;
Ochi de tigru;
Onix;
Opal;
Peridot;
Perle de cultura;
Piatra lunii;
Piatra soarelui;
Pirita;
Prehnit;
Rasina;
Roca vulcanica;
Rodocrozit;
Rodonit;
Rubin;
Rubin in zoisit;
Rudraksha;
Sidef;
Sodalit;
Spinel;
Turcoaz;
Turmalina;
Unakit.

Sursa: http://www.stonemania.ro/