Întrebare recomandată | RAY a întrebat:

Vi s-a intamplat vreodata sa regretati ceea ce ati facut dupa ce ati facut, de ce apare acel sentiment de regret?

50 răspunsuri:
| anonima2405 a răspuns:

Fiindca ai latura umana si iti pare rau pentru ce ai facut.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Bineinteles, mi se intampla foarte des.Pe moment luam decizile nepotrivite, din mai multe motive.Sentimentele de regret apar fiindca stim ca nu e bine ce am facut.Bafta! happy

| Loredana123 a răspuns:

Da, de foarte multe ori. Sentimentul e normal ai cumparat ceva de care nu aveai nevoie ..regreti pentru ca ai dat bani degeaba. Sau ai spus ceva nepotrivit si te faci de ras, normal ca regreti si ai fi vrut sa nu faci asta. http://www.erd.ro/nu-regreta-ca-ai-ce-regreta sper ca te-am ajutat.

| Alina570 a răspuns:

Fiecare avem niste limite, principii, dorinte, sperante. Cand rezultatele actiunilor noastre nu sunt in concordanta cu cele enumerate mai sus, apare regretful sub multe forme: rusine, frustrare, tristete, jena. Ceea ce este important, este sa scapam de aceste regrete cat mai repede si anume sa luam masuri de corectare a acestor actiuni in mod direct, iar atunci cand nu este posibil, in mod indirect. Daca nu incerci sa scapi de ele, iti vor fi o povara toata viata. Cea mai buna metoda este sa te gandesti ca greseala facuta care ti-a provocat regretful este o invatatura de minte, iar data urmatoare vei sti mai bine.

Eu am multe regrete, uneori imi aduc aminte fara sa vreau de cate o intamplare si simt ca un cutit care-mi strapunge inima. In astfel de momente ma gandesc la Edith Piaf care spunea ca nu regreta ceva.:)

http://www.youtube.com/watch?v=fFtGfyruroU

| d33a15 a răspuns:

Pentru ca nu te impaci cu ideea, de ce ai facut asta.Ti se pare ca e gresit.

| Apokales a răspuns:

Pentru ca ai o constiinta si odata ce ai gresit... ea te face sa simti acest lucru, apare sentimentul de vinovatie de parca principalul afectat esti TU.Cu timpul dupa ce ai facut atatea greseli acest sentiment va disparea si vei taia gatul unui om fara nici o remuscarewinking.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ideal ar fi sa nu regreti nimic. Se intampla tuturor, chiar si la case mai mari, vorba aceeahee hee
Trebuie sa gandesti pozitiv, a fost alegerea ta la acel moment! Omul se schimba, noi ne schimbam, situatia se schimba...chiar si in secunda 2.
Parca e mai palpitant asa, altfel viata ar fi anosta!

| suffarstar a răspuns:

E foarte bine ca se intampla acest lucru. Cred eu ca se datoreaza constiintei, acel set de norme cu care ne nastem, sau le insusim pe parcursul vietii.

NOname
| NOname a răspuns:

"Vi s-a intamplat vreodata sa regretati ceea ce ati facut dupa ce ati facut, de ce apare acel sentiment de regret?"

Pentru că greşeala (voluntară sau nu) nu mi-e străină şi e firesc să regret unele lucruri, să am mustrări de conştiinţă, să simt poate prin empatie suferinţa pe care am putut-o cauza, să vreau uneori să pot da timpul înapoi şi să (des)fac (ne)făcutul sau să anulez unele pasaje cu totul, mai ales daca e ceva inutil, stupid si ireparabil.

Am şi regrete pentru lucruri pe care nu eu le-am cauzat, probabil tot din empatie şi dorinţa ca să fie bine... poate uneori şi din egoism.

Mi-e teamă un pic de oameni care pretind cu nu au deloc regrete şi, chiar dacă ar putea, nu ar schimba absolut nimic. Mă sperie probabil pentru că nu îi înţeleg sau îmi vine greu să îi cred şi îmi lasă impresia că sau nu au trăit(/greşit/rănit) deloc, sau le lipseşte empatia/conştiinţa, sau mint (poate preluând ideile altora pe nemestecate sau dorind să impresioneze).
Deşi... poate unii dintre ei sunt doar incredibil de înţelepţi/detaşaţi şi nu pun mare preţ pe existenţa efemeră, pe conţinut, conştientizând poate, că, până la urmă, nimic nu contează - rezultatul final e acelaşi.
(O tragi-comică idee...cu care şi eu cochetez uneori, când îmi permit să fiu periculos de trează.)

| MariaMarya85 a răspuns:

Da, de foarte multe ori. Dar daca am facut-o, asta e, ce sa mai facem? Am facut, am facut... Nu mai avem incotro, si eu am suferit foarte mult dupa ce a aparut sentimentul de regret, dar. asta e!
Daca vrei da-mi fundita nu ma supar happy Totusi, sper ca ti-am fost de ajutor! :*
Oricum tot trebuie sa trecem peste.

| DragosDuta a răspuns:

Da mi s`a intamplat, si iti pare rau pentru ca tineai sau iubeai foarte mult acel lucru sau ce ai facut, si dupa aia iti dai seama ca nu trebuia sa faci ce ai facut! happy

| Verdii a răspuns:

Da ...de multe ori. Uneori doare.:!

| OOOLEOOO a răspuns:

Pentru ca, in capul ta imaginea acelui eveniment iti bombardeaza mintea.

Asta se intampla atunci cand iti lesi creierul pe pilot automat si nu-l controlezi constient.

| SpiritLibeR a răspuns:

DA DA DA......pt ca asa sutem noi fiintele umane concepute cu regrete si CONSTIINTA

| DAndreiD a răspuns:

E o reactie complet normala, in fond esti om si faci lucruri care dupa aceea le consideri greseli si apare acel sentiment.
Ca sa te ajute sa treci peste, gandeste-te ca in momentul in care ai facut acel lucru mintea ta nu ti-a dat nici un semnal cum ca ar fi ceva gresit, deci la momentul respectiv parea o decizie buna.

| Leocerba a răspuns:

Intai este actiunea(gen nastere, conciliere, facere etc. ) apoi, ca sa desavarsim, repetam actiunea si punem un "re" in fata( gen renastere, reconciliere, refacere).
Intai gretam apoi, din dorinta noastra spre perfectiune punem un "re" si regretam; cu alte cuvinte, am fi vrut s-o facem mai bine.
Ce sa mai incolo-si-ncoace, uomul e o fiinta buna, cauta sa se desavarseasca fie si regretand, cum sa nu-l iubesti, mama lui de utopic?

| Okkultist a răspuns:

Nu de multe ori dar da. Am facut ceva de mult care prin fapta mea am facut cateva persoane sa planga, din prostie bineanteles. Daca ai patit asta, lasa, treci peste... Cel mai important dupa ce ai gresit e sa-ti ceri scuze. Daca ai actionat intr-un fel in viata, si acum regreti pentru fapta facuta, nu este o problema, greseala e ceva omenesc, si natural. Poate greseala ta in viitor va fi benefica. Sa ti minte ca pe ruinele turnului de astazi daramat in viitor poti construi altul mai grandios si mai frumos. Greseala e ceva normal, toti gresim, mai mult sau mai putin. E totusi ceva relativ. Tot ce trebuie sa faci este sa-ti faci ordine in ganduri si sa cauti o modalitate prin care poti repara sau prin care te poti face sa te simti mai bine. In nici un caz regretand vesnic pentru cele facute. O zi buna happy

| Alexutzuu26 a răspuns:

Cnd faci ceva gresit si dupa iti dai seama mereu apare acest sentiment.Dar daca nu te mai gandesti la el dupa un timp va disparea!

| larisa151 a răspuns:

Salut! happy
Bineinteles, mi se intampla foarte des.Pe moment luam decizile nepotrivite, din mai multe motive.Sentimentele de regret apar fiindca stim ca nu e bine ce am facut.

| DdeElLiIaAaAa a răspuns:

Da, mi s-a intamplat si mie sa am acest sentiment, apare atunci cand simti ca esti vinovat de ceea ce ai facut si este bine sa vorbesti cu cineva. sper ca te-am ajutat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles ca da.toti avem momente de slabiciune cand in loc sa luam decizia corecta si in acord cu noi, facem un pas inapoi.
Regretul cine din sentimentul de culpa, vinovatie(nu ai facut ceea ce era in acord cu tine din frica, prejudecata, rusine, imposibilitate financiara, blocaj emotional etc)=regret.
Opinia mea.seara placuta.

| lalae a răspuns:

Bineinteles, mi se intampla foarte des. Deoarece noi simtim ca, ceea ce am facut nu este bine.

| CamiiŢucăă a răspuns:

Tuturor ni se intampla.Luam o decizie fara o ne gandim mai bine.

| виолина a răspuns:

Sigur, ca mi sa intimplat. este ceva obisnuit pentru orice om* numi chiar place acest sentiment (te gindesti mereu la aceasta si esti confuzz mereu*) o sati treaca doar trebuee sa astepti putinn*) trebuee sa te regasesti sh sa fii sigurr ca a foost corect ceia ce ai facutt... ca toot ce se face se face sprre binee*) fiecare din noi au greseliii. sh doorr ellee ne fac masi puternici sh mai sigurii pe noi.* cred ca team ajutatt*)

| LittleLady a răspuns:

Deoarece cu cat bine gandim mai mult la un eveniment,la o problema etc. ne vin in minte diverse solutii,unele mai bune ca altele. Cumva, noi evoluam in fiecare minut, cred eu si de aceea ne pare ca tot ce am facut in trecut nu e tocmai calea corecta. Vrem din ce in ce mai mult de la viata, deci incepem sa gandim altfel, mai complex. Fiecare schimbare vine cu noi decizii. happy

| Dianalubliana a răspuns:

Pentru ca ai constiinta; esti om nu animal, nu robot, asa ca e normal sa ai sentimente!winking

| BiuL a răspuns:

Da, mi s-a intamplat, probabil sentimentul de regret apare pentru ca in final lucrurile nu au iesit exact asa cum ne doream sau cum ne asteptam noi sa iasa.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Orice om mai si regreta fiindca toti gresim. Aia care nu regreta greselile ori nu le sesizeaza (nu-i ajuta capul) ori au o stima de sine prea ridicata (deci nu-i ajuta capul)

| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal să apară sentimentul de regret. Uneori pentru că avem senzația că am făcut alegerea greșită, dar de cele mai multe ori, cred că apare din simpla întrebare „Cum ar fi fost dacă aș fi făcut altfel?". De multe ori din simpla curiozitate, ne amăgim crezând că dacă am fi ales altceva, ar fi fost mai bine. Însă, cum nu putem manipula timpul ori realitatea, nu avem cum să știm cu adevărat care este alegerea bună.
Din păcate, nu cred că există alegeri potrivite și alegeri nepotrivite. Fiecare om primește în funcție de cât îl duce capul la un anumit moment. Tocmai de aceea tind să cred că regretele pornesc din curiozitate și nu din erori.