| dmess a întrebat:

Viata are sens?
Daca nu are, are sens sa ii dam noi sens?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Dmess- Da, are sens, pentru ca a da sens vietii este insusi viata. Parerea mea, nebatuta in cuie.

10 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Viata nu are sens daca nu-i dai tu unul.
M. S- Nu ne facem viata cum dorim, ne facem viata cum putem. Cred ca multi ar dori o altfel de viata, diferita de cea pe care au PUTUT s-o creeze.

| NickiMinaj a răspuns:

Are sens sa-i dai sens, e singurul lucru pe care il ai.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Viata are sens altfel nu ar avea rost sa traim. Sigur noi suntem aceia care îi dam sens, noi ne facem viata asa cum dorim.

Răspuns utilizator avertizat
| Măcrin a răspuns:

Nu are rost, nu are sens.
nu are rost mai ales pentru ca mori(ăsta e unul din multele argumente), adica muncesti, te chinui sa realizezi ceva, si apoi mori.de ce mai faci toate astea daca o sa mori?

daca vrei sa traiesti cat de cat fericit, trebuie sa-i dai un sens vietii. traiesti o mare iluzie, dar macar poti continua, gasesti o motivatie.
daca traiesti si stii ca viata ta n-are sens, e foarte greu sa continui, pentru ca stii ca n-ai pentru ce. o sa te gandesti des la sinucidere, o sa te intrebi de ce faci ceea ce faci, pentru ce...

| bangau91 a răspuns:

Atata timp cat Dzeu ti-a dat viata inseamna ca are senswinking

| Elena_8633 a răspuns:

Logik ca are!

| dmenu a răspuns:

Nu are sens decat daca existenta persoanei umane nu se sfarseste la moarte, ci e vesnica. Orice nu e vesnic, ramane vesnic inutil. Deci, numai daca nu ne inghite definitiv pamantul la moarte, ci exista o inviere a mortilor pentru noi, inviere care ne garanteaza o viata vesnica fericita, numai atunci viata are sens. Ori lucrul asta nu vad cum ar putea fi in absenta lui Dumnezeu. Daca nu este Dumnezeu, atunci orice sens am incerca noi sa dam vietii, e un fals sens, iluzoriu, desert; in cazul asta, viata limitata nu e cu nimic mai buna decat moartea.

Prin moartea Fiului lui Dumnezeu intrupat, Isus Hristos, a fost invinsa moartea noastra, iar invierea Lui e dovada faptului ca si noi vom invia, fie pentru o existenta fericita dupa moarte, daca vom crede in El si vom trai o viata morala la inaltimea cerintelor Lui, fie pentru o viata nefericita, daca ne vom razvrati. Numai crestinismul da un sens vietii, fiind singura religie adevarata. Deci viata are sens numai daca ne-o legam de Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov, de Dumnezeul lui Isus Hristos, cum Il numea Blaise Pascal.