| anonim_4396 a întrebat:

Viata este unul din marile mistere ale universului. Nu are o definitie simpla. Noi putem recunoaste usor cele mai multe lucruri ca fie avand viata, fie ne avand viata. Stim ca un caine este viu si ca o piatra nu este vie. Putem identifica lucrurile vii dupa anumite activitati pe care cele ne-vii nu le au. De exemplu, lucrurile vii cresc, se reproduc si le trebuie hrana. Ele mai difera de cele ne-vii si prin modul in care substantele care le compun sunt puse laolalta.
Filosofii si alti eruditi au cugetat la sensul vietii din timpuri stravechi. Cu aparitia stiintei, s-a inceput studierea diferitelor feluri de organisme sau lucruri vii. Am au aflat in felul acesta cum cresc organismele, ce conditii le sunt necesare pentru a trai, cum reactioneaza la mediul inconjurator si cum se reproduc. Le-am clasificat fie ca plante, fie ca animale si am adunat un volum impresionant de informatii despre fiecare lucru viu. Dar ce este viata in sine inca nu putem spune.
Voi ce parere aveti? Haideti sa dezbatem putin pe aceasta tema. Ce este viata?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Foarte fain clipul. Crezi ca este exagerat spus "mister al universului"?

| T0T a răspuns:

Părerea mea e că sunt prea prost ca să pot spune ce este viața în ansamblul ei... Știu doar că e tot ceea ce am și mai știu că o iubesc chiar dacă o urăsc, o vreau chiar dacă o resping și pot spune că îți scriu acest răspuns irelevant tot datorită ei, un răspuns care va apune în neant, la fel ca ființa mea. Nu știu exact unde apun dar știu de unde apun.

| sabin89 a răspuns (pentru T0T):

Un raspuns echilibrat!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Salut. Cea ce filozofii n-au reușit să facă nu cred că vom reuși noi să facem. (câteodată am impresia că suntem ființe atât de inteligente, dar când văd cate mistere ne dezlegate există (care probabil vor rămâne așa) mă gândesc că de fapt cunoaștem atât de puține. Pentru mine lucrurile sunt simple pentru că personal cred în Dumnezeu (și în autenticitatea Biblie) și sunt de acord că scopul vieții este mântuirea sufletului.

| sabin89 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cam stiam pozitia ta; ti-am citit cateva postari pe categoria Religie. Nu comentez aici ca sa nu intram pe un alt fagas, avand in vedere categoria pe care suntem.

Răspuns utilizator avertizat
| GlowingShadow a răspuns:

Eu cred ca multi complica gandurile despre viata cam inutil.
Viata in sine se diferentiaza de obiectele fara viata prin procese biologice de sustinere. Asa in mare, o piatra e o piatra. N-are nevoie de sursa de energie (hrana, caldura, lumina, sistem nervos etc.), ea poate exista fara probleme.
Nu cred ca are un inteles adanc, filosofic. Viata are un singur scop: a supravietui. Fiecare specie pentru asta se lupta, inclusiv noi oamenii.

| sabin89 a răspuns (pentru GlowingShadow):

Daca nici viata nu are un sens adanc filosofic, atunci ma intreb ce obiect mai are filosofia.

| GlowingShadow a răspuns (pentru sabin89):

In secolul XXI cam nimic. In unele cazuri chiar a inlocuit intr-un fel stiinta, cand ea n-a avut cohones sa spuna, sau nu putea sa spuna (biserica bat-o vina) adevarul pana la sfarsitul secolului XIX, apoi filozofia si-a cam pierdut rostul. Asta e o parere personala.