| ICanLoveYou a întrebat:

VOI ATI AVUT VRODATA VREO EXPERIENTA CIUDATA?big grin

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Cred ca totul porneste de la vise, imaginatie, oboseala, betie. Se poate intampla sa credem ca ni se intampla lucruri ciudate, dar de fapt sa fie doar imaginatia noastra, exact ca in cazul halucinatiilor, care sunt confimate medical. Putem fi foarte obositi si sa simtim o durere undeva, ca o apasare, ca si cum cineva ar face acest lucru, mai ales cand nu te astepti.
Normal ar trebui sa fim mereu constienti de ce se intampla, iar cand simtim ca nu putem sa ne explicam anumite fenomele (o prezenta, o atingere) e posibil sa ne speriem si sa intram in panica, iar panica provoaca de asemenea o gramada de alte senzatii pe care de fapt le simtim in mintea noastra si nu in realitate.
Ca sa intelegi, atunci cand ti-e frica de ceva, pentru ca in general ne temem de moarte, urat si durere, sa facem lucruri pe care nu ni le-am fi inchipuit ca le putem face.
Ah si ce am vrut sa zic. Conteaza gandirea noastra, atitudinea noastra. Daca gandim negativ, e posibil sa se intample un rau. Pt ca lucreaza subconstientul fara sa ne dam seama. Ca atunci cand sa zicem mananci ceva si tu spui in mintea ta: vai, o sa-mi fie rau: chiar ti se va face rau daca mai gandesti negativ! happy
Altfel, ca sa-ti zic ceva concret, ceva ciudat mi s-a intamplat odata: dormeam, si am simtit ca se deschide usa de la baie. Si cand m-am ridicat buimacita, era deschisa. Dar nu pot stii exact cat timp a stat deschisa, daca nu visam de fapt scartaitul, caci cand m-am dus in baie, nu era nimeni. Poate fusese mai demult, dar eu de fapt visam... happy

25 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Incearca sa fii mai explicita. Ciudat pentru mine poate fi ca am mancat ceva cu un gust nemaintalnit. Daca te referi la experiente paranormale, nu am avut.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu deocamdata nu am avut astfel de experientewinking si sper sa nu am vrodata asa experientahappy

| gabrielutzu a răspuns:

Am simtit odata in intuneric la fostul loc de munca o prezenta rece, straina de lumea asta, nu neaparat rauvoitoare, dar deranjanta, care te face sa te inspaimanti, care nu stie ce s-a intamplat cu ea, si cauta raspunsuri, incearca sa se "agate" de fostii colegi.
Tocmai murise o colega de servici.

| anonim a răspuns:

@afrodita17-eu te cred pe cuvant.cred ca a fost mana omuletilor verzi, ca numai aia se tin de sotii.sincer.
@bro-de ce nu crezi fata cand iti spune din tot sufletul ca a auzit de la o cunostinta, care cunostinta la randul ei a auzit de la o alta, s. a. m. d. ce rau poti sa fii cu biata fata...,big grinbig grin

Janina
| Janina a răspuns:

Sunt curioasa, mai povestiti tongue

| remus a răspuns:

da... moment cind nu am vrut sa fiu vazut si au trecut la foarte mica distanta de mine mai multe persoane fara sa-mi sesizeze prezenta.

| ICanLoveYou explică:

SI SA O SI SPUNETI

| ICanLoveYou explică:

Da la experiente paranormale

| ka2 a răspuns:

Da, cu fantome straight face

| afrodita17 a răspuns:

Pai...am o cunostinta care statea intr-o zi la birou...mentionez ca biroul sau este amenajat intr-un colt al casei unde nu sunt geamuri tablouri sau orice altceva, pur si simplu intre ''2 pereti'' goi... iar, pe birou nu avea nimic altceva in afara de un laptop...si...cunostinta mea a zis ca statea ca omu' la pc si dintr-o data ii sare pe tastatura o radiera...radiera ''straina''...nu o mai vazuse si nici nu avea in casa asa ceva pentru ca nu avea nevoie...

| afrodita17 a răspuns:

Bro...am mentionat ca nu are nici un geam sau orice altceva care ar putea explica ''saritura'' radierei pe birou
cu totii am incercat sa putem da o explicatie pentru asa ceva...insa nu am gasit...

Răspuns utilizator avertizat
| Ella_6365 a răspuns:

Mi s-a intamplat de mai multe ori... nu numai mie, ci si verisoarei mele
am fost pe la 12 noaptea in cimitir (nu intrebati de ce, noi mereu ne bagam nasul in toate! si ne place cand ne e frica ^^) si cand am intrat, am mers cam pana in centrul lui (era foarte mic cimitirul).
am stat acolo de vorba, tot speram sa se intample ceva, lol XD
si auzim un sunet, ca si cum s-a spart o sticla... noi eram singurele de acolo, ca numai vocea noastra se auzea, si oricum nu e nimeni la cimitr la ora aia decat daca e vreo sarbatoare sau mai stiu eu ce. ne-am speriat de nu am mai putut, si am vrut sa plecam... de vreo 30 de minute parca ne invarteam in cerc, nu ne venea sa credem. la cat de mic era cimitiru' ala, nu aveai cum sa te pierzi (dar nici cum sa vezi iesirea din centrul lui). pur si simplu o luam inainte, si tot in acelasi loc ajungeam. va dati seama ca eram speriate de moarte (but as i said before, i like when i'm scared Foarte fericit it lifts my adrenaline up;-) ). pe la 12:30, 12:45 gasim iesirea! amandoua eram ceva de genu': am trecut pe acolo de zeci de ori si nu era nici o iesire, si acum este?
nici acum nu stiu ce s-a intamplat, dar stiu ca in cimitirul ala nu o sa ma mai duc prea curand. mai intai trebuie sa-mi treaca socul, si dupa aia merg iar sly
da, asa sunt eu... imi plac aceste experiente, chiar daca e foolish din partea mea sa ma bag cu capu' inainte... unele placeri trebuie satisfacute big grin

| Little Kid a răspuns:

Pai.eram in camera mea.si deodata ma mangaie cineva pe mana...
P. S.:eram singura in ksa si cu cateva saptamani inainte murise o cunostinta...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a aruncat cineva o guma pe geam, ce-i supranatiral aici?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cert este ca din senin nu aparea, sa fim totusi rationali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Cateodata, cand ma intorceam seara acasa, simteam in urma mea o prezentza, ma uitam inapoi si nu era nimeni, apoi iar simteam ca cineva era langa mine, intorceam capul dar nu vedeam pe nimeni...
Altadata, stateam, eu la laptop, sotul meu la desktop, si la un moment dat a spus ceva, iar eu stiam exact ce anume vroia sa spuna, eu avand senzatia de deja'vu referitor la acea fraza si la situatia in sine...
Si mai sunt multe chestii "ciudate"...
Draga Maria, multe persoane sunt atat de sensibile, incat "simt" unele lucruri care altora li se par "ciudate".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincera sa fiu nu stiu daca e in mintea mea sau e real dar cum sa iti zic...camera mea prezinta un geam catre hol si mai mereu vad prin fata camerei o umbra ce are forma unei persoane trecand de la un cap la celalalt al holului...sau simt cum cineva respira langa mine la pc dar nu stiu de ce, insa nu ma sperii ...ma bucur ca traiesc experientele asteawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a spus cineva niste lucruri care mi se vor intampla pe viitor, mie si familiei mele; bineinteles nu cu detalii ci doar flasuri, diverse evenimente pe care ea le interpreta. Chiar s-au intamplat, nu imediat si ce-i drept nu exact cum imi spusese ea pentru ca vedea si interpreta intr-un fel, dar lucrurile s-au intamplat si chiar m-au inspaimantat. Femeia aceea chiar avea un dar si cred ca mai exista oameni ca ea, dar din pacate exista si foarte multi "wanna be", falsi si noi nu putem sa ii deosebim. Asa ca mare atentie si cateodata trebuie sa gandesti intens la vorba: "Ai grija ce iti doresti ca ti se poate intampla".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut senzatia ca traiesc un deja-vu de foarte multe ori. dar o prietena de-a mea imi povestea ca de mica visa noaptea ceva ce o speria foarte tare si mergea plangand in camera parintilor. s-au intamplat aceste lucruri pana intr-o noapte cand a simtit ca a pus cineva mana pe ea.cand a deschis ochii a vazut o batrana care o mangaia si ii spunea:"acum a venit vremea sa te las fata mea."din acea seara nu a mai visat urat. dar in schimb, intr-o seara cand a dormit la mine s-a ridicat din pat dintr-o data si a fugit la geam. vroia sa se arunce pe fereastra si spunea intr-una ca vrea sa plece ca vine parintele...era foarte incordata si dormea in acest timp.noi strigam la ea sa isi revina iar ea vorbea cu un glas care nu ii apartinea.intr-un tarziu s-a molesit dintr-o data si s-a trezit.nu isi mai amintea nimic.si e adevarat, pe bune, am vazut cu ochii mei. iar acum sufera de somnambulism, are ferestrele batute in cuie, tine cutitele incuiate iar usa o incuie sotul ei in fiecare seara si ascunde cheia pentru ca a plecat de cateva ori din casa in timp ce dormea.trista intamplare, nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da atunci cand am cordito pe una si nu stiam ca e minorahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai multe.
intr-o vara am incercat o sedinta de spiritism la mine acasa, fara tabla ouija, dar cu biletele si un pahar. paharul tremura, dar nu se misca in nicio parte, asa ca prietena mea l-a intors, ca a zis ca asa stie ca trebuie sa faci daca nu se deplaseaza, dar tremura.
dupa aceea, o serie de chestii s`au intamplat...
mai intai, timp de cateva luni de zile, in camera in care am incercat sedinta, in jurul orei 21 se auzea un zgomot de dupa biblioteca, ca un tzacanit. soareci nu am avut, ciocanitoare nici atat, pur si simplu nu am gasit explicatie. mama a scos tot din biblioteca, ca sa gaseasca sursa zgomotului, dar nu a reusit. pana la urma, ne-am obisnuit cu asta si dupa cateva luni a incetat.
apoi a venit Craciunul si eu m`am dus cu colinda, lasand`o pe mama singura. Ea a primit un msg publicitar de la orange, in care ii scriau ca primeste nu stiu ce bonus daca reincarca. in fine, la sfarsitul mesajului scria "Voi intarzia". Nu ne explicam asta.
In urmatoarea vara, cea a anului 2009, gaseam peste tot coji de ceapa rosie. nu avusesem in casa ceapa rosie de cateva luni.
apoi, spre septembrie, s`a intamplat probabil cel mai interesant fenomen dintre toate.
Noi cumparam mereu chibrituri cu baxul, adica 12 cutii mici de chibrituri, puse laolalta si vandute impreuna. intelegeti ce vreau sa spun. Intr`o seara, am observat ca mai aveam o singura cutie de chibrituri (de culoare mov) si am rugat`o pe mama sa cumpere ea cand vine de la serviciu, a doua zi, pentru ca eu trebuia sa plec intr-o mica excursie in afara orasului si nu aveam timp de cumparaturi dimineata. Cand m`am intors acasa, a doua zi spre seara, mama inca nu venise de la serviciu si eu vroiam sa`mi aprind o tigara. Nu aveam bricheta, asa ca m`am dus sa iau ultima cutie cu chibrituri din dulap. Cand am deschis dulapul, cutia cea mov nu mai era, dar in schimb erau 12 cutii cu chibrituri, cutii de culoare galbena. Mentionez ca noi nu desfacem tot baxul deodata, ci luam pe rand cutiile din folia in care sunt puse. De aceasta data, atat cutiile erau imprastiate in dulap, cat si folia in care erau puse ca bax era tot in dulap si rupta. Mi s`a parut ciudat ca mama a lasat folia in dulap, in loc s`o arunce, daca tot a desfacut baxul, insa nu mi-am facut griji pentru asta. Cand s`a intors mama de la serviciu, nici bine nu s`a dezbracat ca si-a adus aminte ca nu a cumparat chibrituri. i-am aratat cutiile din dulap si ea a crezut ca eu le-am cumparat, dar eu nu am facut`o, pentru ca ii spusesem ei sa cumpere. Apoi, cand a vazut folia rupta in dulap, si-a dat seama ca nu am fost eu, pentru ca as fi aruncat`o. De ce as lasa gunoaie in dulap?

Acum, contradictiile sunt urmatoarele:
Nimeni nu mai are cheie de la apartamentul nostru.
Un hot nu ar fi intrat doar ca sa fure cutia mov si s`o inlocuiasca cu un bax de cutii galbene.
Nici eu si nici mama nu am cumparat chibrituri in ziua aceea sau in seara precedenta.
Ce s`a intamplat cu cutia mov?

Eu obisnuiam sa numesc autorul/autoarea acestor fenomene "fantoma prietenoasa", pentru ca a facut numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si foarte urate. Il asteptam pe tatal meu, tata e sofer de tir si eu stau in sinaia el lucra atunci la bucuresti, in fine, l-am sunat pe la ora 8 si mi-a spus ca incarca si vine spre casa, am asteptat pana la 12, 1-2, dar nu a venit si intr-un final am atipit, apoi m-a trezesc brusc m-a duc la mama si ii spun " Suna-l pe tata acum ca s-a inamplat ceva grav! " ea m-a intrebat de unde stiu si i-am spus ca am visat, dar nu m-a crezut asa ca m-am dus si l-am sunat eu si mi-a spus "da-mi-o pe maicata ca am avut un accident ".

Intrebare : De unde sa fi stiut eu ca a patit ceva?, e ceva ce nu e legat de lucruri normale,

| evilpanda a răspuns:

Da cred ca asta o sa va plc eram odat in camera parintilor mei si ma uitam la tv si deodata usa se tranteste si odata cu ea cade si chesta aia rotunda de sustine becu si era sa imi reteze picorele fiind foarte grea dar mi-am tras piciorele repede spre norocul meu PS: eram sing in casa si nici un geam nu era deschis explicatie?