| Andrei200202 a întrebat:

Voi credeti ca pentru a exista viata pe o planeta e important ca acea planetă sa aiba un satelit precum luna noastră care influențează mult viata aici?
M-am uitat la un video si am vazut ca daca nu am avea luna viata nu ar mai fi la fel ca acum, rotația pământului ar fi una mai haotică.

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Daca nu ar fi luna in jurul unei planete, cel mai probabil ca ar exista probleme in campul gravitational si ca ziua ar dura mai putin (in cazul Pamantului), dar acum depinde si de dimensiunea planetei respective, de distanta fata de stea s-a.m.d.

2 răspunsuri:
| Andrei200202 explică:

Am uitat sa spun ca nu am mai fi existat daca nu aveam luna. Se referea ca nu am mai exista daca luna ar pleca miraculos de langa noi din momentul asta?

| InvatamProgramare a răspuns:

Nu e necesar sa existe sateliti pe o planeta ca sa existe viata. Dar intr-adevar satelitii ajuta la reducerea vitezei de rotatie a planetei mama.