| NeverTheLess a întrebat:

Voi credeti in superstitiile legate de vise? Gen daca visezi o persoana de mai multe ori la rand si ea te viseaza pe tine sau o parte din vis se implineste si o parte nu. Sau chiar semnificatii ale viselor, etc.
Scuze de intrebare, big grin dar asta e unu din " misterele lumii " si eram curioasa sa aflu si parerea altora 
Multumiri.

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Dragă Alexaa, visele nu au nicio legătură cu realitate. Psihologic, tot creierul ar trebui să doarmă în timpul somnului. Dar pe parcurs, unele celule se mai trezesc, cum s-ar zice, de aceea visele apar în partea terminală a somnului. Pur şi simplu informaţia din acele celule este îmbinată, poate visele mai includ şi senzaţii pe care le simte corpul în timpul somnului (dacă ţi-e frig, poate în vis va fi iarnă), şi aşa mai departe. Pe scurt, visele pot conţine dorinţe ale noastre, temeri ale noastre sau frânturi din lucruri petrecute recent. Îţi poţi da seama din ele eventual necesităţi sau temeri ale noastre, dar nicidecum visele nu se vor împlini în realitatea obiectivă (adică se pot îndeplini, dar nu pentru că le-am visat noi)...

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred in vise.Visele sunt doar activitati ale creierului si ale subconstientului. Ele se leaga si par unele reale datorita complexitatii creierului uman.Nici Biserica nu ne recomanda sa credem in vise spunand ca unele vin de la cel rau, unele sunt ispite si rareori vise premonitorii si bune.

| DanielJackson a răspuns:

Sa zicem ca un vis e o cale de a merge in viitor sau in trecut. superstitiile sunt pure speculatii. ceea ce visezi nu reprezinta decat ceea ce visezi, nimic mai mult.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Buna, Alexa!

Eu am auzit de la o fata ca persoanele care ne apar in vise sunt persoane pe langa care am trecut in aceasta viata si nu le-am dat importanta sau persoane care le-am cunoscut intr-o viata anterioara.
La fel si locurile pe care le visezi.

Totusi, eu sunt convinsa ca orice pe lumea asta are un rost. Nimic nu e aiurea.
Pup.

| Narfundo a răspuns:

Cred dar nu sunt convins de asta.Imi place sa cred mai mult...
Normal visele sunt date de subconstient. Daca am sti sa ne ascultam subconstientul am fi cunoscatori in orice. El ne spune ce este bine si ce nu.Deaceea uneori se intampla exact ca in vistongue.Este parerea mea.

| Bubu a răspuns:

Ca sa fiu sincera...eu cred cat d cat in vise si in lucrurile astea car par imposibile si neadevarate pentru unii.tot ce tine d zodii si d misterele astea.Visele au o anumita semnificatie in viata noastra si visam anumite lucruri care poate au o importanta la un moment dat.Eu visez multe lucruri, unele dintre ele fiind cam ciudate.De exp acum cateva saptamana am visat ca m-am inecat :-s si mama mea a visat cam la fel.ca era sa ma inec cand traversam un lac pentru a ajunge p cealalta parte la ea.Mai d mult am visat-o p verisoarea unei prietene de-a mea; era iarna si am visat'o ca a venit acasaa la priet asta a mea si era imbrakta cu o haina lunga neagra si avea o bentitza alba p cap si chiar asa a fostlaughing uneori e comic sa aflii ca ai visat chiar asa cum e in realitate, alteori e ciudat.Se zice ca daca visezi ceva, in realitate se intampla chiar invers si sunt multe superstitii in legatura cu visele oamenilor, dar unele nu sunt adevarate:*

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Bună.
Asta cu dacă visezi pe cineva înseamnă că şi persoana aceea te visează nu ştiu ce să zic... Pot să îţi spun însă că am de multe ori vise care mai tîrziu se adeveresc, adică primesc anumite indicii în vise, părţi din ce se întîmplă... dar nu tot timpul am vise din acestea.

| luciana200972 a răspuns:

Eu cred in vise, de multe ori sunt mesaje premonitorii, avertizari asupra a ceea ce se va intampla. de ex de cate ori visez masele cariate ma cert rau cu cineva

| alinutza_4400 a răspuns:

Sincer...nu cred in superstitii si chestii de genul...

| pitic13 a răspuns:

Unele vise chiar sunt coincidente! asta e destinul!
dar altele nu! uneori sunt ivse care nu isi au rostul, iar cum spuneai tu mai sus prin acele vise se pot lega destine! putem spune ca si destinul are o parte din vina aceasta cu visele! si chiar pot fi adevarate,, doar numai atunci cand o sa le ai pe propria piele! :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inscrie-te, activeaza-ti contul si castiga bani fara nici o investitie, trebuie doar sa te joci http://www.anno1777.com/index.php?i=31669

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla asa cum visez de cand am inceput sa tin minte.cand visezserpi, bate vantul.pesti,ploua.monede, lacrimi.caini care ma latra, dusmani, cearta in ziua respectiva.foc mare, canicula.morti, boala. durere de masele sau masele ce se misca, necazuri, directe sau indirecte legate de sanatate a mea a rudelor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca visele sunt dorinte, aspiratii, temeri, etc Un vis dureaza in jur de 2-3 secunde, nu poate fi egal cu realitatea. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cica misterele lumii rolling on the floor)) In primul rand vis este un termen idiot de fapt atunci cand te culci sufletul paraseste trupul dar nu ca atunci cand mori este legat cu un cordon alb si el pleaca in lumea astrala, atunci cand avem cosmaruri sfuletul se trage repede in corp de aia ne trezim transpirati sau speriati si de aia dupa de dormi ne simtim slabi sau nu prea simtim corpul pentru ca nu am fost in el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica spune sa nu credem in vise pentru ca nu are ce sa spun unei populatii fara credinta straight face