Întrebare recomandată | Alisse a întrebat:

Sunt curioasa, voi cum reusiti sa faceti fata prejudecatilor? Va afecteaza sau incercati sa ignorati parerea altora? Eu sunt o persoana mai sensibila si imi este cam greu sa nu imi pese de "gura lumii".

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Prin raţionalizare şi autocontrol.
Le privesc obiectiv (pe cât se poate), văd că sunt nişte prostii demne de dispreţ şi realizez că nu merită să le acord atenţie, să le iau în serios sau să le las să mă afecteze.

41 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Păi de ce să fiu interesată de "gura lumii"?
Nu lumea îmi dă să mănânc, nu mi-a plătit școlile, nu m-a angajat, nu s-a îndrăgostit în locul meu!
Deci... mergi înainte!
Pa, pa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dau 2 lei pe gura lumii, eu fac ce este bine pentru mine

| Alisse explică (pentru suntserios):

Nici eu nu ma las influentata de lume adica oricum fac ce vreau eu, dar ma afecteaza rautatea din jur.

| M25M a răspuns:

Oricum ai fi lumea va prejudeca, eticheta si barfi. E in condita noastra, cel putin in societatea asta. Asa ca nu te agita. Si tu o faci.

| Alisse explică (pentru M25M):

Nici nu ma cunosti dar deja asta faci ma judecilaughing De ce spui sa nu ma agit ca si eu o fac? Eu, cum pot incerc sa ma controlez nu dau importanta aparentelor dar in schimb sunt multi ca tine din pacate.

| M25M a răspuns (pentru Alisse):

"Sunt multi ca mine din pacate"? Ok... fair enough, vad de unde vine asta. Da prejudec, da barfesc, da etichetez. Insa stii care e chestia la mine. sunt constient ca e gresit si incerc de fiecare data sa ma abtin de la concluzii pripite, de la comentarii fara sa cunosc faptele, sa judec un om pe baza unor aparente.Asa ca din nou, da, recunosc ca barfesc, dar se intampla rar, prejduec, dar se intampla rar, etichetez dar se intampla rar. Pentru ca sunt eu multe dar nu sunt ipocrit, cel putin incerc sa nu fiu. Corect, nu te cunosc dar nu te judec. Daca spun ca oamenii barfesc/prejudeca/eticheteaza nu formulez o prejudecata ci o afirmatie. Este un fapt. Ba chiar(ca sa vezi ca nu generalizez aiurea) un fapt ce tine de psihic. De exemplu etichetarile au legatura cu stereotipurile existente in societate, ele sunt o forma de judecata a ceva fara un proces complex de procesare, ele sunt ca un reflex, poti sa o faci fara sa iti dai seama. Prejudecatile la fel. Se bazeaza pe aparente dar sunt momente cand tot de psihic tine si procesul explicat mai sus. Intelegi? Acum las domeniul psihologiei si trec la cel social. Societatea noastra se bazeaza pe aceste lucruri, le promoveaza, este o cultura a stereotipiilor si a superficialului si noi crestem cu asta. Devine parte din noi, fara sa realizam. Iar despre barfa...sa fim seriosi. Barfa elimina plictiseala, iar cum de cele mai multe ori barfa inseamna diminuarea imaginii celuilalt in favoarea noastra, ori intarirea credintelor noastre si a imagnii noastre de sine in detrimentul altora e cam greu de eliminat din comportamentul nostru. Acum, daca imi spui ca nu ai barfit/prejudecat/etichetat niciodata si nici nu o faci (chiar fara sa realizezi asa cum am precizat) imi vine greu sa cred.
P.S. Ti-am spus sa nu te agiti spre binele tau. Orisicum ca om, ca persoana vei fi afectata de ce spun altii, este imposibil, parerile altora conteaza pentru noi (imaginea si stima de sine sunt flamande) dar zic sa nu te agiti prea tare.
P.S.S. banuiesc ca te-a deranjat "Si tu o faci"de aia ai ripostat, si uite cum ai facut-o, la fel fara sa ma cunosti, de la o replica amarata(pe care am sustinut-o apoi). Deci, tot sustii ca nu o faciwinking

| Alisse explică (pentru M25M):

Nu trebuia sa te obosesti sa scrii o nuvela, am inteles de la inceput ce vrei sa spui..doar ca nu imi place sa fiu "pusa intr-o oala cu ceilalti" asta iar e stereotip, exista totusi o diferenta dintre noi cei care incercam sa evitam sa judecam si cei care o fac fara cap.

| suităr a răspuns:

Hăhă,gândește-te că sunt blondă, și mai plinuță laughing
Mereu aud că-s proastă și că nu pot să fac ceva/ridic ceva greu doar din motivele alea.
Incearcă să le (iți) demonstrezi că nu-i cum zic ei, știu că răzbunarea nu e soluția da' pentru mine merge.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Nu exista,, gura lumii'' daca nu ai urechi pentru ea! Am incetat de mult sa mai ascult la ce debiteaza lumea din jur! Mancatul asta de *** e sport national si daca ai sta sa asculti la fiecare cred ca ai inebunii! Treci finut mai departe ca oricum ei or sa vorbeasca in continuare. Daca esti genul (mie imi place) cand ii prinzi vorbind de tine, bage-le ceva in gura aia mare!

| Copac13 a răspuns:

Nu ii baga in seama ca pentru ei asta doare cel mai tare si in plus pe mine nu ma intereseaza ce cred alti despre mine conteaza doar ce crezi tu despre tine

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti amintesti un lucru simplu: cei care emit prejudecati o fac din: frici, frustrari, invidio, gelozii, suferinte, ignoranta, clevetire, naivitate(ca sunt si la categoria asta destui), asa ca cel mai indicat este cand cineva emite astfel de agresiuni la adresa ta sa iti amintesti doar atat: este o persoana in suferinta(tot ce am insirat mai sus ca si trasaturi negative sunt doar suferinte; oamenii sunt raniti si ranesc din suferinte indiferent ce nume poarta suferinta lor).
Indiferenta nu este o solutie, dar nici suferinta ta. Priveste-i cu compasiune, sunt oameni in suferinta si ce e mai rau ca nici macar ei nu sunt constienti.
Incearca sa vezi cu atentie ce anume te supara(asa o sa gasesti cauza suferintei tale care o poti regasi in copilatie, adolescenta, familie etc).
La ce bun sa iti pese de gura lumii? Fii TU! Corecta cu tine insati si cu restul lumii in comportamentul tau, in tot ceea ce faci. Cand iti pasa de gura lumii e ca si cum-TU ESTI DE ACORD CU EI! Tu t autoinvinovatesti de ceva anume. Nu empatiza cu "gura lumii", nu o va multumi nimeni.
Toate cele bune.

| Alisse explică (pentru anonim_4396):

Apreciez ce ai scris mai sus, multumesc la fel!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alisse):

happy

| gingergirl1 a răspuns:

Hm...si eu am "problema asta",sunt o persoana mai la locul meu ca sa spun asa si se vorbeau tot felul de chestii despre mine dar mi-am dat seama ca nu se merita sa imi pesewinking Eu stiu cine sunt,si nu o sa ma schimb niciodata,cine vrea sa ma accepte ma accepta asa cum sunt happy Am cativa prieteni de incredere, o "cea mai buna prietena" care ma consider norocoasa ca o am, o familie frumoasa, ce mai imi trebuie?
Pur si simplu incerc sa nu bag in seama tot felul de chestii, ma fac ca nu le aud si merg mai departe. E cel mai bine asawinking

| pufuletziii a răspuns:

Pe mine ma afecteaza doar daca acele barfe sunt zise de catre o persoana draga, un prieten. Daca sunt zise de un strain pentru amuzament sau rautate, nu prea le dau atentie...Dar nici nu simpatizez prea tare acel om. Incerc sa uit si sa iert.

| Me01 a răspuns:

Buna
Orice ai face, ca esti bun sau rău gura lumii nu o sa tacă niciodată.
Nu ma afectează gura lumii atâta timp cât eu știu cine sunt.

| Cristina27061999 a răspuns:

Nu ii mai lua in seama
si eu sunt foarte sensibila
dar am inceput sa port in jurul meu un "scut"
pentru a ma proteja de toate rautatile lor
m-am gandit ca daca plang isi vor da seama ca ma ranesc si vor face aceleasi lucruri in continuare
dar daca le zambesti si le arati ca nu iti pasa de ce iti spun vor renunta
pentru ca vor vedea ca nu au niciun efect asupra ta
sper ca te-am ajutat :*

| Ciumpi35 a răspuns:

Ma sterg cu parerea lumii la fund. Iau in considerare doar opiniile prietenilor care tin la mine.

| Katherine20 a răspuns:

Există o vorbă veche care spune :
Gura lumii nici pământul n-o astupă. Orice ai face, oricum ai fi mereu și mereu se vor găsi persoane care să comenteze, care să critice.Trebuie să fi cum vrei tu, nu cum vor alții.Să te doare în cur (sorrynotsorry de expresie) de părerile lui X și Y. Și eu mereu sunt judecată pentru felul meu de a fi și da, sunt foarte sensibilă dar îmi repet mereu că nu trebuie să mă intereseze părerile lor, eu sunt eu și nu mă voi schimba decât dacă simt eu nevoia happy

| biafresh a răspuns:

Cel mai mult conteaza ce crezi tu despre tine. Eu am fost un copil timid si sunt, dar nu imi pasa ce zice lumea. Fiecare are ideile lui si modul lui unic de a vedea lucrurile asa ca nu reabuie sa iti pese de ce iti spun altii. De multe ori lumea e rautacioasa, dar tu nu trebuie sa te lasi incuiata de prejudecatile lor stupide.

| Alisse explică (pentru biafresh):

Asa si eu..doar ca eu pe langa acest lucru mai sunt si lesbiana asa ca nici macar in proprii parinti nu pot sa am incredere daca le-as spune sigur nu m-ar intelege ar incerca sa ma schimbe.

| BlackStar99 a răspuns:

Hmmmm....prejudecati.Multi au aceasta problema inclusiv eu. Daca cineva te insulta, te judeca, nu uita ca doar iti aminteste ce crezi tu despre tine.In fiecare zi,eu eram insultat("n-ai prieteni,easti urat,prost etc.), mergeam acasa ma uitam in oglinda si spuneam:"Ce prost sunt". Apoi, am inceput sa-mi spun"ce bine arat" si lumea a inceput sa spuna acelasi lucru.
Nu uita, daca cineva te insulta, doar iti aminteste ce crezi tu despre tine.Ce ai in suflet se va materializa in afara sufletului.
Fi vesela si bucura-te de viata cat o mai ai.

| InoueOrihime a răspuns:

Http://www.wattpad.com/67384934-ridica-te-si-lupta-continutul-cartii Citeste asta si te va ajuta FOARTE mult. Eu am scris-o si pe multi i-a ajutat. Sper sa iti placa.

| Alisse explică (pentru InoueOrihime):

Multumesc!

| InoueOrihime a răspuns (pentru Alisse):

happy Cu placere

| Mateescu_Dragoş_1996 a răspuns:

Pot spune ca sufar din cauza prejudecatilor dar nu las pe ceilalti sa vada asta.

| Maximilian191 a răspuns:

Inainte eram foarte afectat de ce spun cei din jur sau de ce cred. Dar acum cand imi repet in minte : " Cui ii pasa ce spun ei ", daca nu faci asta, esti mancat in ziua de azi. Mai nou am recurc la agresivitate ( cand cineva mananca rahat aiurea, nu mai ma pot abtine, sa stau fara sa fac ceva)

| aria1996 a răspuns:

Mai parerea mea e ca ar trebui sa fii mai indiferenta fiindca lumea stie sa vorbeasca pe la spate doar atat. nu te stresa din cauza lor ei sunt doar invidiosi, tu esti o persoana cu mai mult caracter si cu bun simt asa ca, eu iti zic ignorai nu le da satisfactie vazandu-te suparata. asa ca ar trebui sa ai mai mult curaj si incredere in tine. sper sa iti fie de folos ceea ce ti-am spus.

| BiiaBie a răspuns:

Eu doar nu-i bag în seamă. Contează părerea mea și a familiei mele despre mine. Restul să vorbească.

| gtryghgg445664 a răspuns:

Să nu crezi niciodată ce spun alte persoane despre tine pentru că ei atunci când văd pe cineva diferit dar foarte special vor să-l facă să se simtă rău și să creadă că ceea ce face este ciudat. Eu am niște colegi la școală care imediat ce văd că o persoană este diferită încep și râd de acea persoană ca să se simtă prost, și de mine râd câteodată doar pentru că nu sunt ca ei și sun foarte diferită, dar oricum sfatul meu este: Să nu asculți niciodată ce zice lumea despre tine și să faci întotdeauna ceea ce-ți place chiar dacă ei cred altceva. Sper că te-am ajutat.

| Roxyii a răspuns:

Uite...tu trebuie sa te simti bine in pielea ta.Fi indiferenta.stiu ca e greu dar nu trebuie sa ti pese de parerea altora :* Oamenii sunt rai si judeca fara sa stie nimic.

| RodiiiiiiiiRodiii a răspuns:

Nu prea ar trebui sa-ti pese, deoarece nu te cunosc indeajuns! La fel eram si eu! Acum nu dau 2 bani pe ei, adica e viata mea, mi-o traiesc cum vreau, nu ma intreb ''Oare ce-o zis aia?'' Nu! Incerc sa fiu doar eu cu universul meu! ATAT!winking

| FrozenKing a răspuns:

Mie sincer nu-mi pasa ce zic altii despre mine, cuvintele nu ma dor.

| WSry a răspuns:

Si eu sunt mai sensibila, dar cand vad ca nu au dreptate, mie nu imi pasa! Cand gresesc si prejudecatile ''curg'', ma afecteaza!

| Daniel_Fcsb_1996 a răspuns:

Orice ai face tot se gaseste cineva sa te critice asa ca incearca sa nu te lasi influentata de gura lumii

| LorenaIlinca a răspuns:

Trebuie să te controlezi şi să te gândeşti că tot ţie îţi faci rău. Subconştientul este afectat şi te consumi degeaba! Dacă încetezi să-ţi pese vei vedea că pe viitor îţi va fi mult mai uşor. Cu toţi avem o sensibilitate, dar ea trebuie ascunsă în interiorul nostru şi nu trebuie s-o vadă nimeni, ci doar tu să ştii ca există. Pentru ca de regul oamenii sensibili sufla cel mai mult, iar ceilalţi când prind punctul slab al unui om profita la maxim pentru a-l face să sufere şi mai mult! happy