| EfraimAshdothabediahKochBar a întrebat:

Vointa este singurul ingredient care compune tortul numit succes(include evolutie in sens spiritual, bogatie, PUTERE) extrapoland putem afirma ca razboiale sunt cureaua de transmisie a mutatiilor socio-economice care conduc finalmente la trecerea de la o era istorica la alta? Ne-am putea imagina antichitatea fara imperiul lui Alexandru, imperiul persan si nu in cele din urma Imperiul Roman? Putem vorbi de un ev mediu fara razboiele migratorilor care au conturat primele state medievale(statul franc, imperiul germano-roman? Putem sa ne imaginam cum ar fi aratat epoca modrna fara revolutia franceza? Putem sa ne imaginam lumea de azi fara cele doua conflagratii mondiale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Putem sa ne imaginam doar pentru ca nu va fi decit o imagine fara valoare ea neoglindind nici un adevar.Iar despre vointa ca ar fi singurul ingredient al succesului ma cam indoiesc ca ai dreptate pentru ca am intilnit-o ca ingredient pentru sistemul filozofic a lui Shopenhauer.

7 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si Dmesss dupa sapuneala data de Arista a cazut pe ganduri, de ce totusi boul nu alearga mai repede decat calul? Pentru ca e nepotcovit bai Dmesss de aia, potcoveste-te laughing

| Leocerba a răspuns:

Arista,sigur ca ne putem imagina orice, dar vointa nu-i singurul ingredient pentru succes. Uite ce zice Paler despre ingredientele succesului in Romanica(23 secunde) http://www.youtube.com/watch?v=CElCWCtXn2w&feature=player_embedded
Borgir-Family Affair e piesa.

| Dmesss a răspuns:

Esti artista, sa nu dai banii pe cauciuc, o s*ugi prin batista.

| Borgir a răspuns:

Dmesss Cum se numea piesa asta?

| EfraimAshdothabediahKochBar explică:

@harciog ai intuit pe jumatate intelesul intrebarii.de fapt era modul de a vedea lumea ca reprezentare si vointa.Imaginatia se integreaza procesului de reprezentare, vointa urmand a duce la capat procesul-idei-actiune, materializare.

| EfraimAshdothabediahKochBar explică:

@Dmess ma confunzi cu cineva de gen feminin...insa te inteleg.de la boi nu trebuie sa te astepti sa alerge ca niste cai de rasa.cat despre raspunsurile tale,acestea releva doar dorinta de epatare,nonconformism, nesustinut de vreun sistem de principii ferm,esti frustrat, arati ca dracu si ai o atitudine cel putin in poza de viitor alcoolic membru marcant al societatii pe actiuni "alcoolicii anonimi". Tragic nu e faptul ca existi, ci faptul ca sunteti multi cei ca si tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

speranta si rabdarea cui le lasara-ti bre efendi bre? sugiuc si cafea dar nici chiar asa