| Bogdanmb a întrebat:

Cum ar fi fost daca Decebal ar fi castigat aambele razboaie cu imperiul roman si dacia nu ar fi fost cucerita? ar fi rezistat migratorilor? cum s-ar fi petrecut istoria si in ce stare am fi noi acum?

2 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

Daaa sunt multe de discutat, cine stie ce curs ar fi luat istoria! Poate daca era un rege stil Burebista am fi devenit imperiu pentru ca Dacia sub carma lui a fost cea mai intinsa ca teritoriu! Poate ca am fi semnat sfarsitul imeriului roman atunci cu mult mai devreme decat a fost! Noi intotdeauna am stiut sa ne aparam acestor navalitori de aceea ne-am pastrat si am supravetuit ca natie! Cine stie poate daca ne cucereau anglo-saxonii sigur am fi devenit cineva in lume pentru ca spritul lor au dainuit peste milenii! Dar latinii au fost si vor fi in urma lor!
Numai bafta!

| Agradável a răspuns:

Pai in primul rand daca Decebal ar fi castigat ambele razboaie, Roma nu ar mai fi avut acele edificii atat de atractive... ramase ca amintire pana in prezent... Roma a capatat aceasta frumoasa imagine din aurul scos de pe teritoriul Daciei! Dacia avea o civilizatie mai avansata decat a romanilor, avea drumuri pavate cu pietre si o religie destul de complexa.