| 1Mihai1 a întrebat:

Vreau ca TU sa-mi scrii cum s-a format Universul! Fara copy &paste!

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Bai Mihai, doresc din tot sufletul meu prapadit sa pot posta ceea ce-mi ceri. Dar, bai omule, sunt pur si simplu prost/necalificat, sau cum vrei tu sa spui. Astept sa vad alte postari aici, poate apare vreuna cu dovezi si explicatii concrete. Indoi-m-as big grin

70 răspunsuri:
| AlexMrs a răspuns:

Universul s-a format in urma unei explozii uriase, numita Bing Bang!

| 1Mihai1 explică (pentru AlexMrs):

1. Se scrie Big Bang.
2. Cum s-a format acel Big Bang?

| AlexMrs a răspuns (pentru 1Mihai1):

Am scris din greseala. Nu mi-am dat seama!

| AlexMrs a răspuns (pentru 1Mihai1):

Big Bangul s-a format prin ciocnirea a doua universuri!

| 1Mihai1 explică (pentru AlexMrs):

Serios thinking

| AlexMrs a răspuns (pentru 1Mihai1):

Asa am citit! Nu sunt nici eu dumnezeu sa iti zic tie ceva exact!winking Daca as sti ti-as spune!

| 1Mihai1 explică (pentru iKronstadt):

Asta vreau să văd! Vreau să "văd" ateul care-mi răspunde la toate întrebările pe care le pun eu despre ştiinţă.

| TychoB a răspuns:

Despre care parte a universului vrei sa stii? Cum s-a format totul (pe scurt) sau cum s-au format unele elemente din univers (atomi/stele/galaxii)?

| 1Mihai1 explică (pentru TychoB):

Cum s-a format totul.

| TychoB a răspuns:

Putina istorie: In 1929 Hubble a descoperit (prin observatie) ca galaxiile se indeparteaza de noi (in toate directiile) si intr-un mod proportional cu distanta (cele indepartate cu viteza mai mare). De aici el a tras concluzia logica ca mai demult trebuiau sa fie apropiate; de aici a pornit big bangul.

Ce se cunoaste dupa 70 de ani:
Ca si cum ai vedea niste cioburi pe podea, asa lucreaza si stiinta. Avem cioburile vechi de 13mld de ani (observatiile/experimentele) si incercam sa 'refacem' paharul spart (o teorie care sa fie aproape de adevar), metaforic vorbind.
Pe (foarte) scurt: cauza big bangului nu se stie, exista modele si modele dar nimic destul de bun ca sa o putem invata la scoala.
Desi nu stim de unde a aparut, stim ce s-a intamplat dupa ( adica dupa 1^(-43)secunde ): la inceput materia (particulele) era prea incalzita ca sa se poata forma atomi si a trebuit sa se raceasca putin. In aceasta perioada gravitatia nu are efect.
Dupa ce s-a racit destul s-a putut forma hidrogen, deuteriu, heliu -elemente usoare si carbonul in urma unui proces numit triplu alpha (din heliu4).
Deja universul se largeste si exista destula materie ca gravitatia sa le adune. Universul se raceste in continuare, se formeaza stele/galaxii, in stele se sintetizeaza elementele grele (fier), stelele explodeaza se fac din nou stele.
Si aici suntem noi, dupa 13, 7mld ani.
Vezi ca am omis unele lucruri ca sa nu scriu o carte intreaga; multe lucruri se invata la facultate, daca iti explica cineva frumos, poti sa intelegi orice, dar ca sa intelegi in amanunt dovezile si sa te poti intreba 'de ce?' si 'cum?' ai nevoie de studii superioare (sau de cunostinte extraordinare de fizica si chimie si muuuult timp liber).

| Onio a răspuns (pentru 1Mihai1):

Am trecut cu privirea peste intrebarile si raspunsurile tale si as vrea sa imi explici si mie ceva:

1. De ce tot iti repeti intrebarile?
2. Care este acea dorinta de a ataca oamenii care nu cred in ceea ce crezi tu personal?
3. De ce ai pus aceasta intrebare irelevanta, cand ceea ce cauti tu ca raspuns, si aici te citez: "Vreau să "văd" ateul care-mi răspunde la toate întrebările", este cu totul altceva?
4. Daca ar raspunde cineva cu cel mai complex raspuns si dovezi la intrebarea asta, ti-ai schimba parerea personala?
5. Imi poti demonstra ca Dumnezeu exista sau nu?
6. Imi poti explica cum a facut Dumnezeu omul din ţărână?
7. Poti renunta la instinctele primare, de dragul credintei?
8. Poti sa imi demonstrezi ca exista "viata" dupa moarte?
9. Poti sa imi faci o definitie ampla a CREIERULUI?
10. Poti sa iti faci propria caracterizare?
11. Unde consideri ca ai sa ajungi dupa ce mori: in Rai, in Iad sau in circuitul natural al mortilor mancati de viermi?
12. Care consideri tu ca este o "arma" mai redutabila : credinta pentru Dumnezeu, sau un GLONT in cap?

Nu vreau sa te schimb, sa te influentez, dar atunci nu incerca sa iei in deradere ceilalti oameni din jurul tau.

Si nu vreau sa imi raspunzi mie la intrebarile astea, ci vreau sa te intrebi tu pe tine cu voce tare, si sa iti dai singur raspuns.

| 1Mihai1 explică (pentru Onio):

Îţi răspund şi ţie:

1.Nu le repet.
2. Vreau să încerc să le deschid ochii altora; sa le fie bine...
3. Vreau să le arăt calea adevărului.
4.Nu doar la întrebarea asta, la multe altele legate de ştiinţă.
5. Întamplarile pe care le-am avut...le am...dar nu, nu pot ştiinţific.
6. Unde scrie asta?
7.DA.
8.Nu sunt în măsură. Poate le vizionezi http://doarcrede.ucoz.ro/index/marturii_videoclipuri/0-9
9.Parerea mea. Creierul este o camera de roată desumflată; prima dată trebuie s-o umfli, iar după, să-i dai drumul.
10. Întotdeauna am urat asta, dar încerc. Sunt un băiat caruia îi place punctualitatea, seriozitatea şi respectarea regulilor. Îmi place să ma ţin de cuvant, îmi place să tac şi să ascult.
11.Deocamdată nu sunt pregatit de nimic.
12.Credinţa pentru Dumnezeu.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 1Mihai1):

Acuma 500 de ani daca sustineai ca pamantul este rotund si se mai si invarte, erai considerat nebun.
Tot atuncea nimeni nu isi putea explica ce este dincolo de atmosfera noastra, ce sunt stelele etc.

Acuma stim ca nu zeul tau este responsabil pentru aceste lucruri.

Deci este doar o chestiune de timp pana se vor afla originile universului.

Cum ti-a explicat si Onio, nu incerca sa pari tu un credincios istet ca nu esti.

Inca nu avem capacitatea si nici experienta necesara pentru aceste raspunsuri.
Timpul rezolva totul.

| Onio a răspuns (pentru 1Mihai1):

Sa se inteleaga de la inceput ca doar discutam, nu ne atacam.
Si aici revin la raspunsurile date de tine, la intrebarile puse de mine.

1. Daca te uiti pe intrebarile tale se repeta din doua in doua in aceeasi forma, sau acelasi inteles http://www.tpu.ro/utilizator/adbp/intrebari/
(Sau nu mai vad eu bine?)

2. Vrei sa le "deschizi" ochii prin ceea ce vezi tu, nu ce vad ei.
(Forma de control inoculat).

3. Vrei sa le arati "calea adevarului"? Calea adevarului in ceea ce te priveste pe tine personal si ce consideri tu ca este adevar, nu si pe ei. Ei poate au alt concept despre "ADEVAR".
(Alta forma de control inoculat)

4. Te citez; "Nu doar la întrebarea asta, la multe altele legate de ştiinţă."
(Incerci sa manipulezi mintile "indivizilor")
(Alta forma de control)

5. Sunt intamplari care te reprezinta pe tine si doar pe tine, ceea ce patesc alte persoane, asemanatoare, sunt doar coincidente.

6. Iti recomand o recapitulare a Bibliei:
Citez:
"Dumnezeu l-a creat pe om în ziua a VI-a:

-după Chipul Său: "a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său"(Fac. 1:27).

L-a făcut printr-un act direct si personal, deosebit de tot ceea ce a creat până atunci: "luând Domnul Dumnezeu tărână din pământ, a făcut pe om si a suflat lui suflare de viată si s-a făcut omul fiintă vie"

7. Daca renunti la instinctele primare: Nu mai hranesti, nu te mai dezvolti, nu te mai aperi/protejezi, nu te mai reproduci, iar rezultatul cert este ca mori imediat dupa ce te nasti.

8. Mda, Mass Media, publicitate, reclama, manipularea celor fara vointa proprie.

9. Te citez:
"Creierul este o camera de roată desumflată; prima dată trebuie s-o umfli, iar după, să-i dai drumul."

Atunci care mai este rostul sa o umfli, daca tot o golesti?

10. Iti place punctualitatea? Asta este bine. Iti place seriozitatea? Si asta este bine.
Cat despre "respectarea regulilor", aici deja vin si te intreb:
Regulile cui? Esti convins ca iti fac bine si te reprezinta ca "individ"? Nu ai vrea sa iti faci proprile reguli dupa care sa traiesti? Cand sunt IMPUSE reguli, nu se numeste control in masa?

11. Nu esti pregatit de nimic, zici? Inseamna ca nu ai incredere.

12. Aici o sa fiu un pic mai dur. Hai sa ne intalnim, tu aduci credinta cu tine, si eu un pistol, si sa ne atacam. Oare cine crezi tu ca pleaca pe picioarele lui din aceasta situatie?

Probabil ca ai sa "te rogi" sa fiu traznit de un fulger, sa ma calce o masina, sa fac infarct, sa nu am gloante in pistol, sa intervina politia sau sa devin orb si sa nu te vad.

Si eu apas cu degetul pe o banala bucata de fier si gata.

| Onio a răspuns:

Si revin cu un ultim raspuns.

Daca data de nastere trecuta la contul tau este valida, si te-ai nascut in 1997, asta inseamna ca ai 15 ani.

La 15 ani nu esti trecut prin viata, esti doar un pui de om in formare, inca esti copil, nu ai vointa proprie, nu poti lua decizi concrete.

Cand o sa treci peste varsta de 25-30 de ani si pe parcurs ai sa dai si de momente grele, daca o sa mai traiesc, si sper ca da laughing, as vrea sa iti vad parerile de atunci.

O zi buna sa ai happy

| Andrei7520152 a răspuns (pentru 1Mihai1):

"Asta vreau să văd! Vreau să "văd" ateul care-mi răspunde la toate întrebările pe care le pun eu despre ştiinţă."
Nu e treaba ateilor sa raspunda la intrebari stintifice. chiar daca unii iti mai raspund, ei nu sunt chiar specializati in astrofizica/cosmologie sau mai stiu eu ce. 'ateu' nu e sinonim cu cercetator sau om de stiinta. cauta informatii din propria iniativa

| WhatheWow a răspuns:

Am sa-ti spun si eu parerea mea despre formarea Universului si daca ve-i avea rabdare sa citesti pina la capat fara sa raportezi totul la Biblie sau la alte teorii ai sa intelegi logica.

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Mi-am pus si eu o multime de intrebari despre cine sintem, de unde venim, ce sintem si nu puteam sa gasesc un raspuns pina nu aflam niste raspunsuri la alte intrebari de genul : ce este Universul, cum s-a format, etc. Eu cred ca e foarte important sa stim cu adevarat cine sintem si de unde venim, pentru a putea stii ce se va intimpla cu noi, care e viitorul nostru; si aici nu ma refer la noi ca persoane ci la noi ca omenire.

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Am plecat de la intrebarea : Ce este Universul? si-a urmat o serie de rapunsuri si intrebari carora, mai mult sau mai putin le-am aflat raspunsul. Universul este, in primul rind miscare; 99, 99% din univers e miscare, o miscare de rotatie, totul are la baza o miscare de rotatie, totul se invirte. Dar ce determina aceasta miscare? Electronii! Fara electroni nimic nu s-ar putea misca, totul s-ar opri, totul ar fi inert; electronul are aceasta miscare de rotatie, de la el incepe totul.

| 1Mihai1 explică (pentru Onio):

Uite că un pui de om îţi spune că nu contează varsta. Sunt oamenii care la 35 de ani au o minte de copil de 10 ani! O zi bună să ai şi tu!

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Am ajuns intr-un punct al rapunsurilor mele si a urmat intrebarea : Electronii sint toti la fel, cum as putea gasi ceva unic, ceva primordial, ceva care sa determine o relatie intre Univers si inceputurile lui? Am cautat atunci printe elemente si am gasit ceva, ceva ce avea un fel de urma a inceputului evolutiei : atomul de Hidrogen! Atomul de Hidrogen e singurul care are doar un proton si un electron ( Hidrogenul mai are unii izotopi in formarea carora intra si neutronul dar am sa ajung si acolo ).

| 1Mihai1 explică (pentru 1Mihai1):

Oameni*

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Am studiat atunci cit am putut despre Hidrogen si am aflat ca Hidrocenul este un gaz, ca H1 ( adica Hidrogen 1, cel de care va vorbeam, format dintr-un electron si un proton ) este cel mai usor gaz existent, ca Hidrogenul este elementul cel mai raspindit in Univers si anume in proportie de 80%, el este pretutindeni, de la stele la apa pe care o bem, de la aerul pe care il respiram la ceea ce formeaza corpul omenesc, ca de la acest H1 a urmat formarea tuturor elementelor din Univers.

| TychoB a răspuns (pentru WhatheWow):

Cum ai facut corelatia intre electroni si miscarea de rotatie? Eu (si fizica) as spune ca miscarea de rotatie din univers se datoreaza conservarii momentului cinetic (angular momentum engl).

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Stiam ca in formarea acestui gaz, adica H1 este cheia, dar hai sa vedem ce a dus la formarea acestui prim atom : Teoria Big Bang-ului spune ca s-a format dupa acesta insa eu nu m-am multumit cu aceasta explicatie si am cautat alte raspunsuri. E intr-adevar o supozitie dar oare celelalte teorii nu sint tot supozitii? Se spune ca inainte de Bing Bang se afla Singularitatea dar nimeni nu ne poate spune ce este aceasta. M-am gindit atunci ca ceea ce poate uni doi atomi sau desparti si chiar determina formarea unui atom trebuie sa fie o Forta, o Energie.Dar hai sa vedem cum era aceasta Singularitate : inchipuitiva putin un spatiu tridimensional ( nu -i cunoastem marimea ) intunecat, unde lumina nu exista, un spatiu in care temperatura era zero absolut, un spatiu care nicidecum nu era gol ci era plin de particule adica electroni si protoni, inerti fara energie.

| WhatheWow a răspuns (pentru TychoB):

Nu am timp sa-ti dau prea multe eplicatii ( vezi miscarea electronului pe orbita, ori studiaza putin fizica cuantica ) dar poti sa-mi pui anumite intrebari despre ceea ce scriu!

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Am sa fac putina referire si la religie si am sa-ti spun ca am cautat putin si in diferite religii partea genezei si am aflat ca toate au citeva povesti mai mult sau mai putin credibile insa la toate am gasit intunericul ca forma primordiala a Universului si ca totusi la unele cultuturi totul incepe din apa, adica dintr-un ocean imens. Toti au in felul lor dreptate, doar povestea si elementele ei difera.

| TychoB a răspuns (pentru WhatheWow):

Este amuzant ca imi zici sa studiez fizica, avand in vedere ca tu debitezi... lucrari SF ca sa nu vorbesc urat.
As dori sa prezint urmatorul citat:
"un spatiu in care temperatura era zero absolut, un spatiu care nicidecum nu era gol ci era plin de particule adica electroni si protoni, inerti fara energie."
1) Cum ai 0 absolut? Ceea ce zici tu e nonsens.
2) Particule inerte, din nou ajungem la 0 absolut, iar nonsens
3) Plin de particule, dar dar fara energie, caldura sau miscare ( particule care in mod miraculos nu interactioneaza).
Fizicienii care nu rad de ce ai zis tu acum se invart in mormant. Acum gandeste-te ca cineva poate va citi ce ai scris tu si o sa creada ca e adevarat. Chiar vrei asta? Nu ajunge ca sunt prea multi care nu inteleg/stiu fizica (printre care te afli si tu), mai scoti si tu o teorie?
Imi pare rau ca iti zic aceste lucruri, sper sa nu te superi dar fizica se face cu pixul pe hartie, spre deosebire de beletristica ( ce faci tu ).
Din pacate forumul acesta este plin de informatii gresite, informatii care nici macar nu sunt greu de gasit pe net. Sunt asa de 'agresiv' cu tine pentru ca vad ca ti-ai dedicat timp din viata sa cauti 'adevarul' si ai luat-o pe aratura. Te rog, daca nu intelegi/stii fizica, nu posta ideile tale; un copy-paste de pe wikipedia valoreaza de 1000 de ori mai mult decat ce ai putut scrie tu aici.
P.S. Ai auzit de dl Coulomb? Are el ceva formule. Cum se aplica la spatiul tau plin de electroni si protoni? Sau o sa zici ca e gresit ca si big bangul?

| WhatheWow a răspuns (pentru WhatheWow):

Continui cu partea stiintifica spunindu-va ceva si despre neutroni; Neutronul este doar un proton fara sarcina electrica iar faptul ca nu l-am introdus intre particulele existente in acest univers al Singularitatii e pentru ca nu exista. Am gasit tot printre descoperirile existente ca mai exista un izotop al Hidrogenului format din doi protoni si un electron insa care nu are stabilitate, adica un fel de eroare a evolutiei; poate prima.Revin la aceasta parte insa acum vreau sa va vorbesc putin despre ce a putut determina formarea acelui Prim Atom : exista citeva experimente despre comportamentul atomilor la zero absolut dar si mai relevanta este teoria condensarii adica Teoria Bose - Einstein, care spune ca la zero absolut ( adica minus 273, 15 grade pentru. cei care nu stiu )atomii se condenseaza intr-atit incit ramin fara energie. In parte e adevarata insa mai sint citeva experimente care ne arata ca totusi particulele au un comportament ciudat la aceasta temperatura. E adevarat ca nimeni nu a reusit sa ajunga la aceasta temperatura dar totusi ii despartea citeva milionimi de grad de aceasta.( vezi " The race for Absolute Zero " pe You Tube

| WhatheWow a răspuns (pentru TychoB):

Am sa ignor putin ceea ce-mi spui tu tocmai pentru a-mi putea continua " beletristica "!