| 1Mihai1 a întrebat:

Vreau ca TU sa-mi scrii cum s-a format Universul! Fara copy &paste!

Răspuns Câştigător
| iKronstadt a răspuns:

Bai Mihai, doresc din tot sufletul meu prapadit sa pot posta ceea ce-mi ceri. Dar, bai omule, sunt pur si simplu prost/necalificat, sau cum vrei tu sa spui. Astept sa vad alte postari aici, poate apare vreuna cu dovezi si explicatii concrete. Indoi-m-as big grin

70 răspunsuri:
| TychoB a răspuns (pentru WhatheWow):

Referitor la Steinhardt: Din nou nu intelegi cum funtioneaza stiinta. El ii profesor de X ani cu Phd de la Harvard. El nu posteaza pe TPU si stie ce e 0 absolut. El cand 'posteaza' o face sub forma unei lucrari stiintifice. Lucrarea aia o iau altii si o citesc care sunt tot profesori sau au phd. Dupa ce e citita, stau sa vada daca e corect sau nu, matematica/fizica se potriveste si ce modele se pot face. El (si tu) zice ca universul a fost rece, tu zici la fel dar nu dai abosolut nici o dovada, si nu poti exlplica "de ce?" daca nu ai cunostintele minime de fizica. El probabil ca are modelul matematic functional, dar este mai bun decat cel cu universul dens si fierbinte, explica mai multe fenomene? La intrebarea asta doar timpul va raspunde. Eu nu zic ca nu e adevarat ce zici tu, eu vreau sa iti spun ca tu stii prea putina fizica ca sa iti poti da cu parerea (intr-un mod constructiv) referitor la big bang. Recunosc ca si eu sunt prea prost sa imi pot da cu parerea, dar eu tot ce fac este sa repet ceea ce stiinta considera 'mainstream', ceea ce este Canon. In loc sa inventezi tu ceva, mai bine invata ceea ce se stie...si dupa ce ai invatat poti sa iventezi si sa revolutionezi stiinta. (vezi si Steinhardt zice ca se refera doar la o parte mica din big bang, nu zice ca big bangul e gresit si a inventat el altceva)

| TychoB a răspuns (pentru WhatheWow):

Din pacate discutia este obositoare si as dori sa terminam conversatia. Iti doresc succes cu Steinhardt si te rog incearca sa inveti mai multa fizica daca vrei sa continui cu 'teoria' ta, eu pentru asta sunt pe TPU. Te las pe tine sa ai ultimul cuvant, numai bine, sper ca nu te-am suparat prin postarile mele.

| Analytical a răspuns (pentru WhatheWow):

9gag-ul iti multumeste ca ii pastrezi vii amintirile!

| WhatheWow a răspuns (pentru TychoB):

Ca nu stiu prea multa fizica, aici ai dreptate, insa sint o gramada care stiu fizica si nu-si pot explica multe. Eu am o alternativa, o ipoteza care vorbeste despre ce ar fi fost inainte de Big Bang; ca ar putea fi demonstrata stiintific., nu prea ma intereseaza, dar sa nu uitam ca si tu ai spus o multime de idiotenii contradictorii care sa-mi defaimeze teoria. Am sa te las pe tine ca pe un 'ciine credincios ' canoanelor fizicii, sa urmezi, intocmai precum crestinii religia, aceste canoane pina la capat!

| Analytical a răspuns:

Universul nu s-a format, el a fost creat din fericire! Multe carti, documente, fraze parafrazate, stiinta, filosfie pentru o intrebare atat de simpla! Biblia, de ce nu va place sa o studiati si sa o credeti atat de mult precum va sustineti tampeniile, afirmatiile si blasfemiile cu privire la o existenta Divina?! Biblia, Traducerea Dumitru Cornilescu, aparuta in1924, e veche, istorica, scrisa si re. Ce inseamna Biblie? (=Biblioteca) De ce nu va apucati voi frumos sa deslusiti fiecare cuvant in parte, stiintific, si nu va mai obositi cu tot felul de specii, zoo, Big Bang-uri si alte mizilicuri. DUMNEZEU EXISTA, ASTA TREBUIE RETINUT, nu filosofii si arte martiale. Ca tu repiri, asta El ti-a permis-o!

| TychoB a răspuns (pentru WhatheWow):

"Ca nu stiu prea multa fizica, aici ai dreptate, insa sint o gramada care stiu fizica si nu-si pot explica multe."
Sa moara si vaca vecinului! Daca ei nu stiu => ca teoria mea e la fel de buna ca si a lor.
"idiotenii contradictorii" care?
"Am sa te las pe tine ca pe un 'ciine credincios ' canoanelor fizicii, sa urmezi, intocmai precum crestinii religia, aceste canoane pina la capat!"
Iti propun urmatorul experiment: iei monitorul/laptopul si ti-l dai de cap pana cand se sparge. Dupa ce l-ai stricat il duci la reparat unde unu care a facut mai multa sau mai putina scoala decat tine il repara. Eu nu urmez stiinta pentru ca e religia mea, o urmez pentru ca functioneaza, sau tu prin puterea ta spirituala postezi pe TPU sau folosesti un PC cu monitor tastatura mouse? Jur ca atunci cand cred ca am terminat cu tine si zici cate o tampenie care ma enerveaza. Numai bine! Ma duc sa ma rog la altarul Pentium 4 pe care l-am facut langa birou! Megahertzii fie cu tine si pururi chache-ul tau.

| WhatheWow a răspuns (pentru TychoB):

Daca pe tine te enerveaza timpeniile atunci pe mine prostia, care nu e un Canon a celor mediocrii sau fara carte, ci poate fi la fel de reala si in rindul intelectualilor! Si sa termin cu tine tot intr-o nota de ironie, ce ar fi sa faci tu un big Bang acolo in fata Pentium-ului 4, sa poata cerceta altii pe urma din ce ai avut in cap!

| PisicaCuSniper a răspuns:

Ba boilor dumnezeu la format

| WhatheWow a răspuns (pentru PisicaCuSniper):

Dumnezeu te-a format pe tine Ba! dintr-o eroare!

| Analytical a răspuns (pentru TychoB):

Tu nu-ti urmezi religia. Ci credinta o face. Religie e un cuvant prea comun, tu esti un copil in ascultare de D-zeu da, asta o admit. God is ur religion. Stiinta nu functioneaza bazandu-se pe religie, credinta, pocainta. Evolutia nu se bazeaza pe spiritualitism. N poveri cauzate din povesti citate si re vor fi spuse, judecate. Odata.